اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
کم‌بارشی برخی استان‌ها جبران شد

بارش‌های زمستانی پاییز را روسفید می‌کند

بارش‌های زمستانی پاییز را روسفید می‌کند
زهره افشار

بارش‌های زمستانی قرار است پاییز را روسفید کنند و آنگونه که سازمان هواشناسی می‌گوید بارش‌های خوبی از فردا تا 10 روز آینده در کشور در راه است که می‌تواند کم بارشی در برخی از استان‌ها مانند کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری را که سرمنشأ آب 5 استان هستند به نحو مطلوب جبران کند. البته بارش‌های هفته آخر پاییز هم در برخی استان‌ها توانسته بود تا حدی کم بارشی ماه‌های اخیر را جبران کند.

روزنامه ایران/ «صادق ضیاییان» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی به «ایران» گفت: بارش‌هایی که در هفته آخر پاییز در بسیاری از نقاط کشور صورت گرفت در جبران کم بارشی برخی استان‌ها تأثیر‌گذار بود. به‌عنوان مثال کم بارشی استان چهارمحال و بختیاری تا روز 25 آذر ماه معادل 73 میلیمتر بود که با بارش‌هایی که در روزهای آخر پاییز دشت کرد این میزان در حال حاضر به 4 میلیمتر کاهش پیدا کرده است، ضمن اینکه با ورود سامانه گرم بارشی که از روز چهار شنبه وارد کشور می‌شود انتظار می‌رود بارش‌های خوبی در استان‌های جنوبی داشته باشیم و می‌تواند کم بارشی این استان را هم جبران کند.

به گفته وی از فردا (چهارشنبه) تا اواسط هفته آینده با ورود سامانه بارشی از جنوب غرب کشور بارش‌های مناسبی را در استان‌های جنوبی از جمله هرمزگان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمان و چهارمحال و بختیاری خواهیم داشت که البته می‌تواند مشکلاتی را همچون سیل برای این استان‌ها داشته باشد. این بارش‌ها در شرایطی که بیشتر استان‌ها، کم‌بارشی را یدک می‌کشند، می‌تواند بسیار تأثیر‌گذار باشد. بارش‌های نقطه‌ای این سامانه در برخی مناطق می‌تواند به 200 میلیمتر نیز برسد.

وی خاطرنشان کرد: اگر بارش‌های آخر هفته پاییز رخ نمی‌داد قطعاً با مشکلات بزرگی در استان‌های واقع درحوزه زاگرس مواجه می‌شدیم. هرچند مردم و کشاورزان از وقوع بارش‌های مناسب در چند روز آینده شادمان شدند اما سازمان هواشناسی روز گذشته هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای این استان‌ها صادر کرد و از مسئولان استان های هرمزگان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمان و چهار محال و بختیاری خواست خود را برای بروز سیل‌های احتمالی آماده کنند.

ضیاییان افزود: علاوه بر استان چهار محال و بختیاری، بارش‌های پاییزی در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز تا حدی توانست کم‌بارشی را جبران کند و ذکر این نکته ضروری است که بارش‌های این دو استان به لحاظ اینکه سرمنشأ آب حداقل 5 استان از جمله اصفهان هستند برای ما بسیار حائز اهمیت است.

استان کهگیلویه و بویراحمد تا روز 25 آذر با کم‌بارشی در حد 115 میلیمتر مواجه بود که خوشبختانه با بارش‌های جبهه بارشی قبلی این میزان در حال حاضر به تنها 16 میلیمتر رسید و این امیدواری وجود دارد با فعالیت این سامانه گرم که از ویژگی‌های آن بارش فراوان است این عدد بازهم کاهش و حتی به صفر برسد.

خوزستان استان دیگری است که مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی به آن اشاره می‌کند. در خوزستان تا قبل از 25 آذر 77 میلیمتر کم بارشی بوده که در حال حاضر به حدود 46 میلیمتر رسیده است.

کپی