اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پیامدهای تنزل بهای لیر ترکیه

تضعیف قدرت عمل نیروهای مخالف بشار اسد

تضعیف قدرت عمل نیروهای مخالف بشار اسد
فهیم تاستکین/ تحلیلگر ترکیه‌ای مترجم: وصال روحانی

در تمام مدتی که نیروهای مخالف بشار اسد توسط دولت آنکارا تجهیز مالی و به تبع آن دارای سلاح‌های پیشرفته‌تری می‌شدند، این سؤال در محافل سیاسی ترکیه شنیده می‌شد که آیا این اقدامات ارزشش را دارد یا خیر؟ بر این اساس، حالا که لیر ترکیه به سبب سایر ناآرامی‌های سیاسی در آنکارا به درجه پایین‌تری از اعتبار تنزل کرده، بدیهی است که پیامد سریع آن کاستن از مخارج دولت ترکیه در تجهیز گروه‌های مخالف حکومت سوریه و طبعاً کاهش توان تخریبی آنها در برخورد با نظامیان سوری باشد.

روزنامه ایران/ یکی از نیروهای مهم نظامی مستقر در سوریه که با حمایت مالی ترکیه به‌صورت یک حفاظ دفاعی موفق حملات ارتش سوریه را پس می‌زد، گروه «حیات تحریر‌الشام» در ادلب است اما اینک که قدرت خرید ترکیه به طرز محسوسی در منطقه پایین آمده و با آن نمی‌توان به اندازه گذشته فرآورده‌های نفتی و مواد خوراکی را برای نیروهای معاند در سوریه تأمین کرد، دولت آنکارا محکوم به کاستن از وسعت عملیات نظامی محسوس و نامحسوس خود در سوریه است. دامنه این محدودیت‌ها به چند منطقه دیگر سوریه مانند الباب، جرابلس، اعزاز و عفرین نیز بسط می‌یابد و گروه‌های نظامی تحت حمایت ترکیه از این پس فضا و امکانات بسیار کمتری برای خودنمایی خواهند داشت. ترکیه از سیاست‌های ناهمگون خود در زمینه حمایت از مخالفان مسلح دولت سوریه نیز لطمات زیادی دیده و همین روش‌ها باعث شده که دو گروه عمده از این دست که احرار الشرقیه و المعتصم هستند، دست به قطع همکاری بزنند.

با این حال در طلیعه سال 2022 لیر به چنان درجاتی از تنزل و کاهش قدرت خرید رسیده که سران سیاسی ترکیه برای راضی نگه داشتن پارلمان کشورشان در زمینه استمرار رویارویی نظامی با نیروهای دولتی سوریه، مشکلاتی لاینحل دارند. عفرین که در سال 2018 توسط نیروهای مخالف دولت سوریه تسخیر شد، برمبنای سیاستگذاری‌های اقتصادی این گروه‌ها یکی از منابع اصلی تقویت کل گروه‌های معارض در خاک سوریه بوده است. از آن تاریخ تا به حال حملات مسلحانه این نیروها، کردهای مخالف دولت آنکارا را هم از نقاط مرزی دو کشور فراری داده و اسباب رضایت خاطر نسبی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شده که همواره از متحد و قوی‌تر شدن اقلیت کرد ساکن ترکیه ابا داشته و به طرق مختلف از این امکان و احتمال می‌کاسته است.

کم شدن اجباری حمایت مالی و نظامی ترکیه از این دار و دسته‌های مبارزه‌جو طبعاً دولت دمشق را در راه مقابله‌اش با گروه‌های معارض در سطح سوریه مصمم‌تر و ثابت قدم‌تر کرده و این چیزی است که سیاسیون ارشد و اقتصاددانان ترکیه هم راه حل عاجلی برای آن ندارند. با این بساط جای تعجبی ندارد که اینک شاهد میانه‌روی هر چه بیشتر سازمان‌های مسلحی در خاک سوریه باشیم که در سال‌های گذشته مشکلات بسیاری را برای کشور سوریه به بار آوردند و حالا دولت اردوغان مجبور است صبر پیشه کند تا شاید در معادلات جدید اقتصادی بهای لیر دوباره افزایش یابد. فرایندی که قطعاً در جشن‌های کریسمس و سال نوی میلادی هم که اکنون جریان دارد، شکل نخواهد گرفت و گروه‌های معاند اینک باید پاسخگوی این سؤال باشند که چرا در کنار حملات علیه نیروهای اسد به چپاول باغ‌ها و مزارع کشاورزی نیز پرداختند.

منبع: Al.Monitor

کپی