اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

یک اژدهای امروزی، چگونه اژدهایی است؟

یک اژدهای امروزی، چگونه اژدهایی است؟
زهره نیلی

«اژدها» یکی از مشهورترین، شگفت‌انگیزترین و در عین‌حال جذاب‌ترین موجودات افسانه‌ای در جهان است. روزگاری چینی‌ها اژدها را می‌پرستیده و او را نماد آب، باران و آبادانی می‌دانسته‌اند. اما در ادبیات و فرهنگ غرب و همچنین نزد مصریان باستان، اژدها نماد طغیان و ویرانی بوده است.

روزنامه ایران/ مردم ایران زمین هم تصویر خوشایندی از اژدها نداشته و او را از نخستین یاران اهریمن و موجودی در نهایت بدی و پلشتی می‌پنداشته‌اند.مردم در روزگار کهن، تصاویر ذهنی متفاوتی از اژدها داشته‌اند. اژدهایی که امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته و داستان‌های زیادی درباره آن نوشته و منتشر شده است. بچه‌های امروز، اژدها را خیلی دوست دارند و از خواندن و شنیدن داستان‌هایی درباره این موجود اسرارآمیز و افسانه‌ای لذت می‌‎برند. پس پدرها و مادرها می‌توانند با خواندن و هدیه دادن کتاب‌هایی که شخصیت اصلی‌شان، یک اژدهاست بچه‌های خود را به کتاب خواندن تشویق کنند.

مجموعه پنج جلدی «یک اژدهای امروزی» یکی از همین مجموعه‌هاست. «خال‌خالی»، اژدهایی است که دوست دارد زندگی بهتری داشته باشد؛ به همین‌خاطر تصمیم می‌گیرد به شهر برود و شغل مناسبی برای خودش پیدا کند. او یک روز پاییزی، وسایلش را در بقچه می‌گذارد و با پدر و مادر و خواهرهایش خداحافظی می‌کند و به شهر می‌رود. خال‌خالی در شهر، سوار مترو می‌شود و از این گوشه به آن گوشه می‌رود؛ آدم‌هایی را می‌بیند که اعتنایی به او ندارند. دُمش را له می‌کنند، بی‌آنکه از خال‌خالی عذر بخواهند. آدم‌هایی که به‌دنبال تصویر ذهنی خود هستند و نمی‌خواهند و نمی‌توانند این واقعیت را بپذیرند که او یک اژدهای واقعی است که می‌تواند پرواز کند و نفس گرمش، شعله می‌کشد. راستش همه مردم و همه مشتری‌هایی که به رستوران می‌آیند به اشتباه تصور می‌کنند خال‌خالی، پسر بچه‌ای است که لباس اژدها به تن کرده است.

یک روز اژدهای امروزی داستان ما از شدت سرما به نفس آتشین خود پناه می‌برد و مادر و دختری او را می‌بینند و خوشحال می‌شوند و از او می‌خواهند کارش را دوباره تکرار و کاری کند که باز هم از دهانش، آتش بیرون بیاید. کم کم توجه مردم جلب و خال‌خالی هیجان‌زده می‌شود و آن‌قدر ذوق می‌کند که بال می‌زند و بالا و بالاتر می‌رود. بی‌خبر از اینکه به جرم اجازه نگرفتن از برج مراقبت فرودگاه جریمه می‌شود و مردم از دور و برش کنار می‌روند و او تنها می‌ماند. آن‌قدر تنها که وقتی بیمار می‌شود، کسی نیست به دیدنش برود و از او مراقبت و دلجویی کند.

خال‌خالی دلتنگ می‌شود و به شهر باستانی‌شان «کتیبه» می‌رود تا روزگار خوش گذشتگان و نیاکان خود را به‌خاطر آورد. آنجاست که متوجه می‌شود خانه بزرگ پدری را با یک خانه کوچک عوض کرده؛ همه خاطره‌‍‌ها در ذهنش مرور می‌شود و به یاد می‌آورد در شهر با او چه کرده‌ و چطور حق و حقوقش را نادیده گرفته‌اند. به همین‌خاطر تصمیم می‌گیرد برای شهردار نامه بنویسد و از حق خود دفاع کند اما به جای این کار، سنگ و میخی برمی‌دارد و شروع به نوشتن می‌کند: «یک اژدهای امروزی، شاید در اول راه، چیزهای زیادی نداند. او تنهایی را به در کنار خانواده بودن انتخاب می‌کند... به جایی می‌رود که اصلاً او را به‌عنوان یک اژدها قبول ندارند اما به او یک شغل سخت می‌دهند و هر وقت دلشان بخواهد از کار اخراجش می‌کنند.»

مرجان ظریفی نویسنده و مجید صابری‌نژاد، تصویرگر مجموعه «یک اژدهای امروزی» هستند که از سوی نشر قو برای گروه سنی «ب» منتشر شده. در این مجموعه متن و تصویر به موازات هم جلو می‌روند و یکدیگر را کامل می‌کنند. این قصه، اولین کتاب منتشر شده مرجان ظریفی، یکی از مربیان کانون پرورش فکری اهواز است که تولد نویسنده‌ای خوب و توانمند برای کودکان را مژده می‌دهد.نویسنده در این مجموعه به مشکلات زندگی شهرنشینی اشاره کرده و با زبانی ساده و جذاب و غیرمستقیم از بچه‌ها خواسته تا به بزرگ‌ترها و دوستان خود احترام بگذارند و مراقب‌شان باشند؛ از سوی دیگر با فرهنگ و تاریخ خود آشنا شوند و به آن افتخار کنند در عین حال تکنولوژی و ابزار و دنیای مدرن را هم بشناسند و از آن استفاده کنند. خلاصه اینکه پدرها و مادرها می‌توانند ساعات خوشی را برای فرزند خود با خواندن مجموعه «یک اژدهای امروزی» و داستان‌های خال‌خالی رقم بزنند.

کپی