اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وعده‌های دولت بایدن بومیان را قانع نکرده است

قبایل امریکا در حسرت آب آشامیدنی

قبایل امریکا در حسرت آب آشامیدنی
مترجم: وصال روحانی

به‌رغم همه ادعاهای دولت امریکا هنوز در بخش‌های قابل توجهی از این کشور و بویژه در جوامع بیرون شهری آب تصفیه شده یکی از موارد نایاب به حساب می‌آید.

روزنامه ایران/ سوپا مردی میانسال که در 160 کیلومتری شهر پورتلند مرکز ایالت اورگان امریکا در کنار همسر و فرزندانش زندگی می‌کند، می‌گوید: «برای ما داشتن آب لوله‌کشی یک آرزو بوده است. توقع زیادی هم نداریم. همین که بتوانیم محیط خانه‌مان را با آب تمیز بشوییم برای ما کافی است.»

کاخ سفید مدعی است در سایه قرارداد جدیدی که پیرامون این گونه تمهیدات با شرکت‌های مختلف تصفیه و تأمین آب منعقد شده از این پس وضع این گونه جوامع بهتر از گذشته خواهده شد. به ادعای سران وزارت کشور امریکا امکانات ارسال آب تصفیه شده به طور مستمر به جوامع روستایی متعددی در اوایل سال جدید میلادی (2022) فراهم خواهد آمد و وسعت پوشش این طرح حتی بومی‌ها و سرخپوست تبارهای ایالات مرکزی و شمالی امریکا و آلاسکای همیشه یخ زده را هم در بر می‌گیرد. نوع نگاه قبایلی که سال‌ها از این نعمت بدوی محروم بوده‌اند، خلاف این است. آنها می‌گویند حتی اگر وعده دولت بایدن در این زمینه تحقق یابد نمی‌توان خسارت‌های اقتصادی و نقصان‌های شغلی برخاسته از سال‌ها فقدان امکانات آبی را جبران کرد و قدم به عصر یک بهبودی واقعی اقتصادی برای طبقات فرو دست جامعه گذاشت. همین حالا در 30  منطقه حاشیه ای و روستایی در آلاسکا، آب شرب لوله‌کشی در داخل خانه‌ها برقرار نیست و مردم قادر نیستند از آب پاکیزه برای شستن خود و پاکسازی محیط خانه‌هایشان بهره گیرند. در آن سوی کشور هم آنجا که نوادگان سرخپوستان ناواجو زندگی می‌کنند و کمپ‌ها و خانه‌های موقتی در محوطه‌های وسیعی از دشت‌ها برقرار شده، 175 هزار نفر از مردم این تبار آب لوله‌کشی ندارند و هر از چند گاه تانکرهای حاوی آب شرب این متاع حیاتی را برای آنها می‌آورند و به داخل مخازن در نظر گرفته شده برای آنها می‌ریزند.

الواز سالیوان زن 56 ساله‌‌‌ای که هر روز پیش از طلوع آفتاب آب لازم را برای خانواده پنج نفره‌اش تأمین و به خانه حمل می‌کند، می‌گوید: «برای ما این روال عادی شده اما جوان‌ترها می‌گویند آیا در عصر مدرن هم ترتیب انتقال آب باید اینگونه باشد و ما جوابی برای آنها نداریم.»

لیبی واشبرن دستیار جو بایدن در امور زندگی بومیان امریکا مدعی است طرح بازسازی جوامع خارج از شهری امریکا با چنان بودجه بالایی همراه است که می‌تواند تمام نیازهای مالی مرتبط با تأمین بهداشت آنها را برآورده کند. او همچنین گفته است که برای تقسیم درست بودجه و امکانات موجود بین قبایل و گروه‌های قومی با سران آنها مذاکره و نظرات آنان هم لحاظ خواهد شد ولی این گروه‌ها معتقدند که این اظهارات قابل اعتماد نیست و تا امروز هرگونه پول و سرمایه صرف شده در این راه‌ها و حتی مخارج مقابله با کرونا با جذب پول و سرمایه کمکی از مردم فراهم آمده است.

اندرو مارکز که به امر آب‌رسانی به قبیله تانانا در آلاسکا یاری می‌رساند، می‌گوید: «وسایل تأمین و توزیع آب شرب در اینجا به‌شدت ناکافی است و تا زمانی که دولت به طور جدی و وسیع در این راه خرج نکند، معضلات باقی خواهد ماند. اینک مخازن حفظ آب در منطقه به قدری قدیمی و مستعمل شده که دیگر نمی‌توان روی آن حساب کرد. تصور کنید که در یک تصویر کلی‌تر و در افقی وسیع‌تر لازم باشد که هر روز به شش هزار نفر آب شرب برسانید و اولین سؤالی که پیش روی‌تان خودنمایی می‌کند این است؛ از کجا شروع کنیم و در کدام نقطه کار را پایان بخشیم؟ بدی قضیه در این است که دولت امریکا در یافتن پاسخی برای این سؤال از ما هم عاجزتر است.»

منبع: Associated Press

کپی