اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

پتانسیل کشور در انتقال ترافیک اینترنت در منطقه

پتانسیل کشور در انتقال ترافیک اینترنت در منطقه
قاسم مجدی کارشناس اینترنت

کشور ما به لحاظ ژئوپلیتیکی و استراتژیکی می‌تواند یکی از بهترین کشورهای منطقه در زمینه انتقال ترافیک اینترنت باشد و در این زمینه پتانسیل کافی وجود دارد و کشور ما بخوبی می‌تواند در این حوزه نقش ایفا کند.

روزنامه ایران/ در بند الف ماده 83 برنامه ششم توسعه و سیاست‌های چشم اندازی، برای افزایش ظرفیت ترانزیت ترافیک اینترنت به این موضوع اشاره شده است و باید تا پایان اجرای برنامه ششم توسعه، کشور ما در ترانزیت ترافیک اینترنت به هاب منطقه تبدیل شود. اما واقعیت این است برای بالفعل کردن چنین برنامه‌ای به پیش نیازهایی نیاز است؛ اول اینکه در بخش بین‌المللی به زیرساخت و ایجاد تکنولوژی‌های نوین نیاز است، چون به نظر می‌رسد هنوز شرکت‌های داخلی نتوانسته‌اند به این توانمندی لازم و تکنولوژی‌های مورد نیاز دست یابند تا بتوانیم این برنامه را طبق برنامه ششم توسعه اجرایی کنیم. از سوی دیگر باید سرمایه هنگفتی را برای این کار در نظر گرفت که به‌نظر می‌رسد با توجه به وضعیت ساختار دولتی و بودجه دولت، این سرمایه از بودجه دولتی تأمین نشود و در اولویت قرار نگیرد.

بعد‌ از ارتقای زیرساخت سرمایه گذاری، برای هاب منطقه شدن باید اعتماد بین‌المللی را نیز جلب کرد تا کشورهای بین‌المللی به مسیر ترانزیت ترافیک اینترنت اعتماد نکنند، نمی‌توان این برنامه را عملیاتی کرد. به‌نظر می‌رسد شرکت ارتباطات زیرساخت نیز خود به کاستی‌ها واقف است و حتی می‌داند که برای اجرایی کردن این برنامه به چقدر بودجه و هزینه نیاز است اگر هم تاکنون عملیاتی نشده چون کار راحتی نیست و بجز فراهم کردن بودجه و ارتقای زیرساخت‌ها و جلب اعتماد بین‌المللی به برنامه‌ریزی دقیقی نیز نیاز دارد.

از سوی دیگر تجربه نشان داده که زیرساخت دولتی نمی‌تواند به تنهایی این برنامه را به سرانجام برساند و باید برای به سرانجام رساندن این اقدام، بخش خصوصی را وارد بازی کرده و به‌عنوان یک بازیگر در این حوزه به آنها توجه کند چون اجرایی کردن برنامه هاب منطقه شدن در ترانزیت ترافیک اینترنت مانند قبل بدون حضور بخش خصوصی به نتیجه نخواهد رسید.

شرکت ارتباطات زیرساخت مدت‌هاست به‌دنبال انجام این برنامه بوده و نتوانسته است موفق شود چون اینترنت انحصاراً در دست خود شرکت ارتباطات زیرساخت است و شرایط را برای ورود بخش خصوصی در این حوزه آماده نکرده است.

باید شرکت ارتباطات زیرساخت در کنار ایجاد زیرساخت ارتباطات بین‌المللی، همکاری با شرکت‌های داخلی توانمند داخلی، مانند سرمایه‌گذاری و تکنولوژی نو را در دستور کار خود قرار دهد و ضمن راهبری، مسیر را هموار کند تا خواسته وزیر تحقق یابد در غیر این صورت نمی‌توان پایان خوشی را برای به سرانجام رساندن این خواسته متصور شد.

کپی