اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مجازی سازی دسکتاپ چیست و چرا باید از تین کلاینت استفاده کرد

مجازی سازی دسکتاپ چیست و چرا باید از تین کلاینت استفاده کرد

مجازی‌سازی و سرویس‌های مبتنی بر ابر با سرعت قابل توجهی در حال محبوب شدن هستند. سرویس‌های مجازی‌شده که روی ماشین‌های مجازی اجرا می‌شوند، توسط شرکت‌های مختلف و به صورت وسیع در محیط تولیدی استفاده می‌شوند که البته با توجه به مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه کاملا قابل‌توجیه است. استفاده از دسکتاپ‌های مجازی در مواردی مشخص، یک ایده خوب محسوب می‌شود. در ادامه به زیرساخت دسکتاپ مجازی و موارد کاربرد آن می‌پردازیم.

مجازی سازی دسکتاپ چیست؟

مجازی‌سازی دسکتاپ راهکاری است که موجب انتقال سیستم‌عامل کاربران به فضای مجازی سرور می‌گردد. به بیان ساده‌تر دیگر نیازی نیست که برای تک‌تک کاربران ویندوز یا لینوکس نصب شود و هر کدام از آن‌ها از راه دور مدیریت و پیگیری شوند. هر کاربری با هر دستگاهی می‌تواند به‌سادگی به هر سیستم‌عاملی که مدنظرش باشد در لحظه و بدون هدر رفت زمان و نیروی انسانی، دسترسی پیدا کند.
مجازی‌ سازی دسکتاپ امکانات متعددی را در اختیار شما می‌گذارد و موجب کاهش چشم‌گیر هزینه‌های سازمان‌ها می‌گردد. در این‌ بین چند راهکار معدود و مشخص برای پیاده‌سازی مجازی‌سازی دسکتاپ در سازمان‌ها وجود دارد که توسط سه شرکت Citrix و VMware و Microsoft عرضه می‌گردند.
اما باید در نظر گرفت که رقابت اصلی بین محصول نرم‌افزاری VMware بانام Horizon و بسته‌ی جامع Citrix بانام Virtual Apps And Desktops  می باشد.

 

زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) چیست؟

زیرساخت دسکتاپ مجازی یا  VDI سرنام Virtual Desktop Infrastructure یک فناوری است که به کاربران اجازه می‌دهد میزبان یک سیستم‌عامل دسکتاپ روی سرورها باشند. همانگونه که دسکتاپ‌های مبتنی بر ماشین مجازی از راه دور به مکان‌ها و دستگاه‌ها دسترسی دارند، VDI  می‌تواند در ابر خصوصی یا عمومی توسعه پیدا کند و نوع آن، زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) است. بنابراین فراهم‌کنندگان سرویس مدیریت‌شده می‌توانند سرویس به عنوان دسکتاپ (Daas) را فراهم کنند.

مزایای استفاده از مجازی سازی دسکتاپ:

1. کاهش دادن پهنای باند مورد استفاده شبکه
2. کاهش هزینه‌های خرید و نصب
3. آسانی در ارتقا نرم افزارها و همین طور سهولت در ارتقا سخت افزارهای مجازی
4. امکان ایجاد مدیریت بهتر و کاهش بار کاری مدیریتی به دلیل مدیریت متمرکز
5. افزایش امنیت و آسانی در دسترسی به وسیله جمع آوری و یکپارچه سازی داده‌ها
6. ایجاد یک محیط کار یکپارچه جهت کاربران به دلیل جدا شدن سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی از سخت افزار
7. امکان پاسخ سریع به درخواست و مشکلات کاربران
8. استفاده مناسب و مؤثر از منابع
9. بهره برداری بهینه از بخش‌های سخت افزاری (سی پی یو، دیسک، حافظه و برق) و به‌کارگیری بهتر آن‌ها
10. اعمال رمزگذاری و ایجاد محدودیت جهت کاربران جهت مواقع استفاده غیر مجاز از سیستم

 

VDI  چه زمانی قابل استفاده است؟

VDI به‌عنوان یک جایگزین برای زیرساخت سنتی استفاده می‌شود؛  جایی‌که دسکتاپ‌های واقعیِ فیزیکی کاربرد دارند. اولین مزیتی که استفاده از دسکتاپ مجازی برای مدیران فناوری یک مجموعه به همراه دارد، بهره مندی از مدیریت یکپارچه تمامی سیستم عامل ها، نرم افزارها و سخت افزارهای شبکه، و همچنین صرفه جویی در زمان، منابع سخت افزاری وهزینه های شرکت است.
در موارد مشخصی زیرساخت دسکتاپ مجازی به راحتی قابل استفاده است:
• کاربران در طول سفرهای تجاری نیاز به دسترسی به دسکتاپ خود دارند؛ یعنی در مکان‌های مختلف باید دسکتاپ‌‌‌شان را در اختیار داشته باشند.
• یک شرکت می‌خواهد کارمندانش از راه دور و از خانه کارها را انجام دهند که این کار در برخی موارد هم به سود شرکت و هم به سود کارمندان است.
• یک شرکت نمی‌خواهد ایستگاه کاری جدیدی بخرد و ترجیح می‌دهد تنها یک سرور خریداری کند.
• شرکت‌ها تمایل دارند تا حد ممکن از سر و کار داشتن با سخت‌افزارهای مختلف برای دسکتاپ‌های فیزیکی دوری کنند. برای مثال، پیدا کردن و نصب درایورهای متفاوت برای آن‌ها کار دشواری است. 
• به‌روزرسانی نرم‌افزارها مورد دیگری است که سادگی آن مهم است. به‌روزرسانی دسکتاپ مجازی بسیار راحت‌تر است.  

 

زیرساخت VDI

مقایسه شبکه سنتی با شبکه  VDI

1. در مدل سنتی شبکه به تعداد کاربران باید ویندوز اختصاصی، نرم افزار های کاربردی به همراه کرک متناسب و الباقی مراحل آماده سازی یک ویندوز جهت ارائه به کاربر آماده شود. برای انجام این کارها زمان قابل توجهی از مسئولان IT یک مجموعه تلف می شود. در مدل شبکه VDI که همان استفاده از زیرساخت میزکار مجازی یا همان دسکتاپ های مجازی است؛ شما میتوانید تنها با چند کلیک برای همه کاربران شبکه خود یک نرم افزار را نصب و یا حذف کنید و یا سیستم عامل کاربران خود را از ویندوز ۷ به ویندوز ۱۰ به راحتی ارتقا دهید.
2. در مدل سنتی هر کاربر از تمامی توان سخت افزاری سیستم خود استفاده نمی کند. همیشه مقداری از RAM ،CPU و هارد سیستم کاربران در مدل های سنتی بدون استفاده باقی میماند و از بین میرود. ولی در مجازی سازی دسکتاپ این قابلیت وجود دارد که هر کاربر بسته به نیاز خود ازRAM، CPU  و هارد سیستم استفاده کند و الباقی این منابع به کاربری دیگر اختصاص داده شود. اینگونه هر کاربر در هر ثانیه با بالاترین سرعت و بهترین کیفیت ممکن از ویندوز اختصاصی خود استفاده میکند.
3. در مجازی سازی دسکتاپ تمامی هزینه های ناشی از خرابی سیستم های کاربران از بین میرود.
4. در استفاده از تکنولوژی دسکتاپ های مجازی، این قابلیت در اختیار مدیران و مسئولان فناوری اطلاعات یک مجموعه قرار می گیرد، تا تمامی مشکلات مرتبط به سیستم عامل کاربران و نرم افزارهای آن ها را بدون مراجعه حضوری و از راه دور برطرف کنند.
5. در تکنولوژی VDI، سیستم عامل کاربران در جایی دیگر بر روی یک سرور نصب شده و تصویر این سیستم عامل با استفاده از پروتکل های مناسب به دست کاربران می رسد.

 

نتیجه‌گیری

دسکتاپ مجازی یک فناوری است که به جای دسکتاپ فیزیکی، یک دسکتاپ مجازی در اختیارتان قرار می‌دهد و دسترسی به آن از نقاط مختلف دنیا امکان‌پذیر است. با توجه به اینکه دسکتاپ‌های مجازی به سخت‌افزار وابسته نیستند بنابر این می توان گفت تین کلاینت جزو بهترین سخت افزار ها برای راه اندازی دسکتاپ مجازی می باشند. اگر شرکت شما به زیرساخت دسکتاپ مجازی علاقه‌مند است شرکت ایمن شبکه هوشمند به عنوان یک شرکت متخصص در زمینه پشتیبانی و نگهداری شبکه  و راه اندازی زیرساخت شبکه های صنعتی و خانگی آماده ارائه مشاوره و راهکار های نوین دراین زمینه می باشد.

 

کپی