اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اقدام هوشمندانه در راستای مولدسازی دارایی‌های دولت و کاهش تورم

اقدام هوشمندانه در راستای مولدسازی دارایی‌های دولت و کاهش تورم

جعفر قادری در خصوص نقاط قوت لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: تمرکز زدایی، اعطای اختیارات به استانداران و پاسخگو کردن وزرا و استانداران در قبال اقداماتشان از نقاط قوت لایحه بودجه ۱۴۰۱ است .

به گزارش ایران آنلاین،جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی  در خصوص نقاط قوت لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: تمرکز زدایی، اعطای اختیارات به استانداران و پاسخگو کردن وزرا و استانداران در قبال اقداماتشان از نقاط قوت لایحه بودجه ۱۴۰۱ است .

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه تعداد ردیف‌های بودجه‌ای در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کاهش یافته است، گفت: در بودجه ۱۴۰۱ دولت برای جبران کسری بودجه استقراض از بانک مرکزی ندارد و همین امر موجب کاهش تورم خواهد شد .

وی مشارکت بخش غیردولتی در اجرای پروژه‌ها را از دیگر نقاط قوت بودجه ۱۴۰۱ خواند و اظهار داشت: دولت برای احداث یکهزار مگاوات نیروگاه اتمی و ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی هدف گذاری کرده است که این پروژه‌ها را با مشارکت بخش‌های غیردولتی انجام خواهد داد. جلب مشارکت بخش خصوصی برای اجرای این پروژه‌ها از نقاط قوت بودجه برای ایجاد حرکت اقتصادی است.

قادری تاکید کرد: دولت در بودجه لایحه بودجه ۱۴۰۱ بخشی از کسری بودجه خود را از طریق انتشار اوراق مشارکت تامین کرده و به نوعی از مرم قرض گرفته است، که این اقدام آثار تورمی ندارد و پایه پولی را افزایش نخواهد داد، در حالی که دولت گذشته با استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی کسری بودجه خود را جبران می کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ ،تبصره ۱۹ قانون بودجه ۱۳۹۹ احیا شده است، گفت: دولت با احیای این تبصره، امکان خوبی برای مشارکت مردم و بخش غیردولتی در اجرای پروژه‌های آزادراهی و جاده‌های اصلی فراهم کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین معافیت ورود و خروج دارایی از صندوق پروژه‌ها و معافیت مالیاتی این صندوق‌ها را اقدام مهمی برای تحرک بخشی پروژه‌های عمرانی در استان‌ها عنوان کرد.

قادری افزود: فروش دارایی‌های دولت در بودجه ۱۴۰۱ به استان‌ها واگذار شده این امر برای مولد سازی دارایی‌های دولت انگیزه ایجاد می‌کند و اقدامی هوشمندانه و ارزشمند است .

 انتهای پیام/

کپی