اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
خاطرات آقای وزیر از مرد میدان(10)

حکایت دادگاه رفتن "حاج قاسم"

حکایت دادگاه رفتن "حاج قاسم"

"حسین امیرعبداللهیان" ، در بخشی از کتاب خاطراتش از جنگ سوریه، نکات جالب توجهی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نقل کرده است.

 به گزارش ایران آنلاین، "حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی از کتاب خاطراتش از جنگ سوریه که سال گذشته منتشر شده، خاطراتی جالب توجه از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نقل کرده است.

"امیرعبداللهیان" در بخشی از این کتاب می نویسد: "اینجا مایلم داستانی را بگویم تا مخاطب بداند اعتقاد ایشان به قانون و به جمهوری اسلامی ایران تا کجا بود؟ یک روز خدمت سردار سلیمانی جلسه داشتیم. هنوز جلسه تمام نشده بود که گفتند: من باید بروم؛ دادگاه دارم.» پرسیدم: «می خواهید دادگاه بروید؟» گفت « بله ». برگه ای از روی میز برداشت و در جیب گذاشت. گفتم: «شوخی می کنید؟». گفت: «نه» و برگه احضاریه را نشانم داد. دیدم سردار را دادگاه احضار کرده است. واقعیت این است که ایشان در جایگاهی بود که اگر عالی ترین دادگاه ها هم احضارش میکرد، می توانست وکیل بگیرد. در نیروی قدس، بخش حقوقی می توانست این کار را انجام بدهد. گفتم: « اگر شما در ادامه جلسه نباشید، کار سخت می شود».

جواب داد:  «جلسه دادگاه را باید بروم. شما ادامه بدهید. من می روم و برمیگردم. دادگاه جمهوری اسلامی ایران است. من باید به آن احترام بگذارم و شخصا خودم بروم». ایشان همواره تاکید داشت که بدانید چون شما برای این نظام کار می کنید عاقبت به خیر خواهید شد. با اخلاص کار کنید. نگاهشان نسبت به مقام معظم رهبری و نظام ویژه و اعتقادی بود.
جالب است بدانید برای چه احضارشان کرده بودند؟ زمانی که ایشان فرماندهی مبارزه با اشرار، تروریستها، و قاچاقچیان مواد مخدر در مرزهای شرقی ایران را بر عهده داشت، مأموریتشان آرام سازی و برقراری ثبات و امنیت در مرزهای این منطقه بود. همگان باور داشتند که ایشان در ماموریت ها خیلی شجاع است. در یکی از عملیات ها، علیه کاروان بزرگی از تروریست ها و اشرار، آنها به سمت مرزهای یک کشور همسایه فرار می کنند. تروریست ها بارها این کار را کرده بودند. از طرفی بارها از مجاری رسمی به مقامات آن کشور هشدار داده شده بود که نباید اجازه دهید اینها وارد خاک ما بشوند و اگر گریختند و در خاک شما پناهنده شدند، باید آنها را تحویل ما بدهید. اما آنها توجهی نکرده بودند. در نتیجه، وسط عملیات، سردار تصمیم می گیرد تا عمق خاک کشور همسایه اشرار را تعقیب کند. به دنبال این عملیات مقتدرانه، برای سالها آرامش در سطح بسیار بالایی در آن منطقه برقرار شد. اما سردار یک فرد نظامی بود و نظامی ها وقتی می خواهند از کشور خارج شوند باید از سلسله مراتب فرماندهی خود مجوز داشته باشند. در سیستم قضایی نظامی، از سردار شکایتی شده بود که ایشان بدون اخذ مجوز از مرزهای کشور خارج شده است. سردار در این ماموریت برای حفظ امنیت کشور تا این حد ریسک کرده بود. ولی چون به قانون نظام جمهوری اسلامی اعتقاد داشت، برای پاسخ به این اتهام، در دادگاه شرکت کرد. این در حالی بود که جلسه آن روز مهم بود. شاید من اگر همزمان با جلسات سطح پایین تر از آن هم دادگاه داشته باشم، می گویم نمی رسم و هفته آینده وقت بگذارید. ولی سردار این کار را نمی کرد".

کپی