اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
خاطرات آقای وزیر از مرد میدان(6)

نقش موثر "حاج قاسم" در مذاکرات سه جانبه

نقش موثر "حاج قاسم" در مذاکرات سه جانبه

"حسین امیرعبداللهیان" ، در بخشی از کتاب خاطراتش از جنگ سوریه، نکات جالب توجهی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نقل کرده است.

به گزارش ایران آنلاین، "حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی از کتاب خاطراتش از جنگ سوریه که سال گذشته منتشر شده، خاطراتی جالب توجه از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نقل کرده است.

"امیرعبداللهیان" در بخشی از این کتاب می نویسد:" سال ۱۳۸۶، پنج سال بعد از اشغال عراق، امریکایی ها دیدند معضل جدی شان در عراق عدم امنیت سربازان آمریکایی است. آنها بر اساس تصوری که از مردم منطقه داشتند برای نفت عراق و برخی اهداف دیگر آمده بودند؛ اما اسمش را دموکراسی سازی در عراق گذاشتند. امریکایی ها کم کم به جایی رسیدند که فرصت و جرئت جمع کردن اجساد سربازان خود را از کف خیابانها نداشتند. غیرت و روحیه استقلال طلب و اشغالگر ستیز مردم عراق برای آنها دردسرهای بزرگی ایجاد کرده بود. البته حضور اشغالگرانه امریکا دردسر بزرگی هم برای همسایه ما و دوستانمان در عراق ایجاد کرده بود. در آن موقع دوستان عراقی از کانال های مختلف درخواست میکردند گفت وگویی بین ایران و امریکا بر سر امنیت عراق شکل بگیرد. در نهایت مقام معظم رهبری، با درخواست های مکرر دوستان عراقی، موافقت کردند ایران و امریکا با حضور طرف عراقی و ته به صورت دوجانبه در بغداد مذاکره کنند. یک بخش از آن تیم مذاکره کننده مربوط به نیروی قدس می شد. آقای قمی، سفیر وقت ما در بغداد، طرف مذاکره بود. بخش امنیتی مذاکرات به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مربوط می شد. یک بخش از کار به وزارت خارجه بر می گشت که بنده و یکی دو نفر از همکاران حضور داشتیم.

آن زمان سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس بود و آقای دکتر لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی. ما جلسات مشترکی با این دو بزرگوار داشتیم. سردار سلیمانی مسئول مستقیم هدایت پرونده مذاکره ایران، امریکا، و عراق بود. من دست نوشته های آن جلسات را هنوز دارم. شاید آنها را وقتی در جایی منتشر کنم. این نوشته ها را بعد از شهادت سردار مرور کردم. برای هر گفت وگوی سه چهار ساعته ما و امریکایی ها و عراقی ها، سردار سلیمانی و تیمش دهها ساعت وقت می گذاشتند و جلسه های مختلف تشکیل می دادند و به اتفاق تمام ابعاد را بررسی می کردیم. تمام احتمالاتی که ممکن بود طرف امریکایی مطرح کند بررسی می شد. ایشان معتقد بود باید منطقی مذاکره کرد. این از دستوراتی بود که عینا مقام معظم رهبری داشتند و ایشان هم به دقت دنبال می کرد. یکی از تأکیدات این بود که منطقی مذاکره کنید. آداب اسلامی و آداب دیپلماتیک را رعایت کنید. باید به گونه ای مذاکره کنید که وقتی تیم آمریکایی (متشکل از سی آی ای، پنتاگون، وزارت خارجه، و بخشهای مختلف ام و سیاسی آمریکا) می خواهد گزارشی از مذاکرات به سازمان - بدهد بگوید ایرانی ها با اقتدار و منطق گفت وگو کردند. نکته مهم این است که مسئول مذاکره با آمریکا على القاعده باید یک دیپلمات برجسته باشد. اما مسئولیت مذاکره با آمریکا در نظام به سردار سلیمانی واگذار می شود.

ویژگی دیگر سردار این بود که واقعا یک سیاستمدار بود؛ سیاستمداری که به سیاست ورزی دینی باور داشت. دیپلمات ها اصطلاحی دارند که می گویند برخی ممکن است دیپلمات خوبی باشند، اما سیاستمدار بدی هستند. بعضی ها ممکن است سیاستمدار خوبی باشند، اما دیپلمات و مذاکره کننده بدی هستند. اساسا در همه جای دنیا افرادی وجود دارند که هم سیاستمدار خوبی هستند هم دیپلماتی ورزیده و حرفه ای محسوب می شوند. سردار سلیمانی این ویژگی را داشت. او ژنرالی بود که سیاستمدار خوب و دیپلمات حرفه ای و مذاکره کننده توانمندی بود.

وقتی می گویم سردار سلیمانی سیاستمدار خوبی بود منظورم این است که خیلی خوب درک می کرد امروز ساختار سیاست بین الملل چگونه است و جامعه جهانی چگونه می اندیشد. بعد می گفت مأموریتی که من برای تأمین امنیت دارم چیست؟ مأموریت سردار سلیمانی، در یک کلام، تأمین حداکثری امنیت ملی و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان بود. امروز خیلی از مفاهیم و روش ها تغییر کرده است. زمانی در همین تهران پدیده ای به نام برج نشینی وجود نداشت. مردم در خانه های یک، دو، یا سه طبقه زندگی می کردند. شاید اگر در خیابانی که من و شما زندگی می کردیم و در کوچه دهم خانه ای دچار آتش سوزی می شد، ما که در کوچه پانزدهم بودیم، حس نمی کردیم ممکن است آتش سوزی و زندگی ما سرایت بکند، ولی در یک برج سی چهل طبقه، اگر طیقه دوازدهم برج آتش بگیرد، تمام برج را باید تخلیه کنند. کسی نمی گوید طبقه دوازدهم آتش گرفته، ما در طبقه دوم هستیم، اتفاقی برای ما نمی افتد. مثل همین پیوستگی که در مسئله امنیت یک برج مسکونی وجود دارد، در مسائل امنیت منطقه ای هم هست. اگر امروز در سوریه قرار است با جنگ تروریستی نظام سیاسی تغییر کند، نمی توان گفت تغییر نظام سوریه چه ربطی به ما دارد؟ چرا نیروهای ما باید بروند در سوریه بجنگند؟ ما چرا باید برویم پشت دیوارهای بتونی رژیم صهیونیستی بایستیم؟ چرا پشت مرزهای خودمان سنگر نگیریم؟ این سؤالات و مسائل دیگر قابلیت طرح ندارد.

وقتی داعش در عراق و سوریه می تاخت و جلو می رفت، شاید دهها بار در جلسات مختلف از سردار سلیمانی می شنیدم که می گفتند یادمان باشد امروز دیگر زمانی نیست که پشت مرزهای مهران و چزابه بخواهیم از امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دفاع کنیم، مسائل امنیتی منعقد کاملا به هم پیوسته است. ناامنی در هر بخشی از منطقه بر امنیت ملی ما اثر می گذارد؛ دقیقا مثل ساکنین یک برج چهل طبقه! پس پیوستگی در مباحث امنیتی را باید درک کرد. امروز خیلی جلوتر باید برویم و ممکن است لازم باشد تا اعماق خاورمیانه هم حرکت و کمک کنیم.

هر چه بیشتر منطقه را امن کنیم، کشورمان بیشتر امن می شود. لذا این پیوستگی امنیت منطقه ای با امنیت ملی یکی از مأموریت های بزرگ و مهمی بود که سپاه قد و سردار سلیمانی دنبال می کردند.
از موضوعات عجیب برای دیپلمات های نظامی ها، و نیروهای امنیتی خارجی این است که چطور در دو دهه گذشته، در حالیکه در شرق ایران بخش هایی از افغانستان و پاکستان ناامن است و در مرزهای غربی ایران، عراق هنوز روی امنیت را به طور کامل ندیده و در سوریه وضعیت کاملا تثبیت نشده، در این منطقه پر از مشکل و بحران، ایران آرام و امن است.

وقتی از ناامنی در عراق صحبت می شود برای اینکه مخاطب بداند سردار سلیمانی و دوستان عراقی و متحدین ما در منطقه با چه معضلاتی مواجه اند، باید بگویم از سال ۱۳۸۲ که امریکا عراق را اشغال کرد تا سال ۱۳۹۷ فقط تعداد شهدا و کشته های عراقی در این دوره به بیش از یک میلیون و صدهزار نفر بالغ شده است. به همین دلیل برای خیلی از دیپلمات ها، سیاسیون، نظامی ها، و امنیتی های خارجی قابل هضم نیست که چطور ایران در وسط خون و آتش توانسته این مقدار امن بماند. این همان مأموریتی است که سردار سلیمانی و بخش های نظامی، سیاسی و امنیتی کشور به خوبی انجام دادند. سردار سلیمانی از ظرفیت دستگاه های ذی ربط کشور برای مقابله با تروریسم به خوبی استفاده میکرد. یعنی همه ظرفیت ها و عوامل را به کار می گرفت و در همه جزئیات دقت داشت.

وقتی سردار سلیمانی در اولین برخورد با بنده مرا تشویق می کند که در حوزه رسانه حرف های خوبی زدی، آن را ادامه بده، یعنی به پیوستگی مسائل سیاسی و نظامی با هم توجه دارد. هر کس و هر موضوعی در جای خود، برای هدفی که دارد، باید مورد توجه قرار بگیرد".

انتهای پیام/

کپی