اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

نقش کتاب در زندگی کودکان

نقش کتاب در زندگی کودکان

کتاب نقش بسیار مهمی در زندگی کودکان دارد و پیدا کردن کتاب مناسب برای کودکان مهم تر از هر چیزی است . برخی از کتاب ها دارای جمله های طولانی و کسل کننده هستند که کودکان با خواندن آن ها خسته می شوند . کتاب مناسب کودکان باید جمله های کوتاهی داشته باشد و دارای تصاویر جذاب و رنگارنگ باشد .

والدین هرگز نباید بدون حضور کودک برای او کتاب بخرند ، در هنگام خرید کتاب حتما کودکان را همراه خود ببرید و از آن ها مشورت بگیرید و کتاب های مورد علاقه ی کودک را بخرید هرگز کودکان را مجبور به خرید کتابی که مورد علاقه ی خودتان است نکنید . در ادامه به چند مورد از تاثیرات مثبت کتاب در زندگی کودکان می پردازیم .

تقویت مهارت های زبانی :

در طول روز ممکن است شما با کودک خود زیاد حرف بزنید اما این کلمات تکراری هستند ، کتاب خواندن برای کودکان موجب می شودکه آن ها با کلمات زیاد و جدیدی آشنا شوند . به خصوص در کودکانی که به بیشتر از یک زبان صحبت می کنند سبب تقویت مهارت های زبانی آن ها می شود . در هنگام کتاب خواندن والدین باید کلمات کتاب را درست بخوانند در غیر این صورت اگر کلمه ای اشتباه تلفظ شود همیشه در ذهن کودک باقی خواهند ماند و تا زمان بزرگسالی نیز ممکن است اصلاح نشود .

تقویت قوه ی تخیل :

یکی دیگر از مزایای کتاب خواندن برای کودکان تقویت قوه ی تخیل است ، زمانی که والدین برای کودکان کتاب می خوانند آن ها شخصیت های داستان را درک می کنند و در ذهن خود تصور می کنند که آن ها چه شکلی هستند به این صورت تخیل آن ها در طول داستان شکل می گیرد .

با خواندن داستان برای کودکان آن ها هیجان زده می شوند و والدین می توانند از کودک بخواهند که در طول داستان حدس بزند که چه اتفاقاتی قرار است بیفتد .

هم چنین می توانید از کودکان بخواهید که خودش یک داستان درست کند و برای شما تعریف کند که این کار نیز به تقویت قوه ی تخیل کمک می کند.

---

 

موفقیت در دوران مدرسه :

هر چه تعداد کتاب هایی که برای کودکان می خوانید بیشتر باشد علاقه ی آن ها به دانش و مدرسه نیز بیشتر خواهد شد .

خواندن کتاب برای کودکان موجب می شود که مهارت یادگیری آن ها تقویت شود و مراحل خواندن و نوشتن را سریع تر یاد بگیرند . کتاب خواندن به کودکان یاد می دهد که از راست به چپ بنویسند و با جمله بندی و پاراگراف و ... نیز آشنا می شوند .

دانش آموزانی که از ابتدای تحصیل کلمات جدیدی بلد نباشند دچار مشکل خواهند شد و روز به روز نیز مشکلاتشان بیشتر خواهد شد پس برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از ابتدا کتاب خواندن را برای کودکان شروع کنید .

کاهش استرس کودک :

هنگامی که والدین در یک مکان آرام برای کودک کتاب می خوانند ذهن کودک متمرکز کتاب شده و فکر و خیال های مزاحم از او دور می شوند . کتاب خواندن با آرامش موجب می شود تا هم استرس های خود و هم کودکتان کم تر شود .

نشانه های استرس در کودکان و راههای کاهش آن

رشد عاطفی کودک :

با خواندن کتاب برای کودکان یک ارتباط مثبت بین والدین و کودک ایجاد می شود و به کودک برای رسیدن به زندگی سالم کمک می کند . کتاب خواندن از همان ابتدا برای کودکان موجب تقویت مهارت های اولیه و عاطفی در او می شود .

با خواندن داستان برای کودک احساسات کودک درگیر می شود ، خودش را جای شخصیت های داستان می گذارد و احساسات مثبت و منفی داستان را تجربه می کند .  خواندن کتاب هایی که دارای تصاویر زیادی هستند برای کودکان مفید می باشد .

علاقه به کتاب و کتاب خوانی در کودکان ارثی نیست بلکه والدین باید این علاقه را در کودک خود ایجاد کنند . کتاب خواندن قبل از خواب برای کودک موجب می شود تا آن ها راحت تر بخوابند . هم چنین خواندن داستان برای کودک موجب می شود تا سوالاتی در ذهن کودک به وجود بیاید و او تلاش کند تا پاسخ های سوالات را پیدا کند که این امر موجب افزایش هوش کودک می شود .

خواندن داستان برای کودکان موجب می شود تا آن ها در ذهن خود شخصیت های مثبت و منفی داستان را مقایسه کرده و متوجه شوند که همیشه شخصیت های مثبت موفق می شوند و همین امر موجب تشکیل ویژگی های خوبی در کودکان می شود .

خواندن کتاب برای کودکان فقط برای سرگرم کردن آن ها نیست بلکه کودکان ممکن است ساعت ها بعد از خواندن داستان به آن فکر کنند و خودشان را جای شخصیت های داستان بگذارند .

خواندن داستان برای کودکان موجب می شود که آن ها برخی مسائل را یاد بگیرند که هم موجب افزایش اعتماد به نفس کودک می شود و هم این که ذهن کودک را فعال می کند .

 

کپی