اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
خاطرات آقای وزیر از مرد میدان(3)

ماجرای تلفن فوری در جلسه سردار سلیمانی با هیئت مصری چه بود؟

ماجرای تلفن فوری در جلسه سردار سلیمانی با هیئت مصری چه بود؟

"حسین امیرعبداللهیان" ، در بخشی از کتاب خاطراتش از جنگ سوریه، خاطراتی جالب توجه ای از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نقل کرده است.

به گزارش ایران آنلاین، "حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه در بخشی از کتاب خاطراتش از جنگ سوریه که سال گذشته منتشر شده، خاطراتی جالب توجه از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نقل کرده است.

بعد از انتخاب محمد مرسی به ریاست جمهوری مصر، قرار شد در خصوص همکاری های مشترک بازرگانی بین ایران و مصر مذاکراتی انجام شود. آن زمان من معاون وزیر امور خارجه بودم. در سفری به قاهره با حلقه اول اطرافیان آقای مرسی - تیم اصلی ریاست جمهوری- ملاقات کردم. دیدار حدود پنج ساعت به طول انجامید و ما به توافقات اولیه برای همکاری های بازرگانی و توریستی بین دو کشور رسیدیم. در ادامه قرار شد حلقه اصلی پیرامون آقای مرسی هم به ایران بیایند و موضوع را نهایی کنیم. پس از مدتی این کار صورت گرفت و آنها به ایران آمدند و توافق نهایی حاصل شد.

این نکته را باید بگویم که مردم مصر در موضوع فلسطین بسیار حساس هستند. من در این سال ها بیش از هفت یا هشت بار به مصر سفر کرده ام. هر بار که در قاهره کنفرانس مطبوعاتی داشتم، رئیس دفتر حفاظت منافع وقت ما در قاهره تأکید می کرد که در حمایت از قدس و فلسطین جمله ای بگویید. زمانی از چند رسانه مصری علت را پرسیدم. سردبیران رسانه ها گفتند مردم مصر به شدت نسبت به آزادی فلسطین و قدس شریف علاقه و توجه دارند و از اینکه جمهوری اسلامی ایران در عالی ترین سطح یعنی مقام معظم رهبری - به تعبیر آنها امام خامنه ای - به صراحت اعلام می کند در جنگ ۲۲ روزه غزه و جنگ ۳۳ روزه لبنان ما در کنار مقاومت ایستادیم و حمایت همه جانبه کردیم، بسیار شادمان می شوند. لذا به این دلیل مردم مصر علاقه خاصی به جمهوری اسلامی ایران دارند.

در هر صورت هیئت عالی رتبه مصری به ایران آمدند. از آنجا که پرونده حمایت از فلسطین و مبارزه با رژیم صهیونیستی را سردار سلیمانی دنبال می کرد، ملاقات با ایشان برای هیئت خیلی مهم بود. به هر حال آنها از جریان اخوان المسلمین بودند و خودشان را انقلابی می دانستند. وقتی توافقات انجام شد هیئت مصری به من گفت ما خواهشی از شما داریم و می خواهم ژنرال سلیمانی را ولو برای پنج دقیقه ببینیم. گفتند برای ما خیلی مهم است که ژنرال سلیمانی را به دلیل عملکرد موفق و نقش ایشان در مبارزه با صهیونیست ها ببینیم.

به سردار سلیمانی تلفن زدم و موضوع را اطلاع دادم. ایشان گفت: «اگر جمع بندی شما این است که ملاقات انجام شود، من وقت میدهم.» وقتی به محل ملاقات رفتیم، سردار جلوی در اتاق منتظر بود. من آنها را به ترتیب مقام معرفی و هدایت کردم که وارد اتاق شوند. بعد از احوال پرسی، به سردار سلیمانی اطلاع دادند که تلفن فوری دارید. سردار به من گفتند: «یکی دو دقیقه با این آقایان بنشینید تا من تلفن را جواب بدهم و بیایم.» کمتر از یک دقیقه که گذشت، مسئول هیئت مصری به من گفت: «سردار سلیمانی هنوز نیامده؟» به او گفتم: «سردار سلیمانی همان آقایی بود که جلوی در با شما احوال پرسی کرد.» او تعجب کرد. احتمالا ابتدا تصور کرد من برای اینکه صحنه سازی کرده باشم اینها را جایی برده ام و فردی را معرفی کرده ام و گفته ام او ژنرال سلیمانی است. بعد از چند دقیقه که سردار آمد و اعضای هیئت مصری نگاه راهبردی ایشان به جهان اسلام، امت اسلامی، و احیای تمدن اسلامی را دیدند تازه متوجه شدند جای درستی آمده اند. وقتی ملاقات تمام شد و خارج شدیم، مصریها به من گفتند: «ما تصورمان از سردار سلیمانی یک ژنرال بداخلاق، اخمو، و خشن بود. اصلا ما در زندگی سیاسی مان یک ژنرال عالی رتبه در این سطح از شهرت بین المللی که هیچ، در طراز داخلی هم ندیده بودیم که این قدر متواضع و دارای تفکر عالی در حوزه جهان اسلام باشد و وقتی صحبت می کند عمیق و راهبردی سخن بگوید.»

این نکته را که اینجا عرض می کنم در یک میزگرد مطرح کردم. بعد دیدم بعضی روزنامه های مصری از آن سوءبرداشت کردند و داشتند این کلام یعنی ایران در امور مصر دخالت دارد. اما واقعیت این گونه نیست. در دولت آقای دکتر روحانی وقتی آقای ژنرال السیسی رئیس جمهور مصر شد مقرر گردید من به عنوان معاون وزیر خارجه و نماینده جمهوری اسلامی ایران در مراسم تحلیف رئیس جمهور مصر شرکت کنم. در مراسم تحلیف، هنگام مصافحه با ایشان، در یکی دو دقیقه گفتم: «ما هیچ دخالتی در امور داخلی کشور شما نداریم. با دولت قبلی مصر توافقاتی داشتیم. زیرا نگاه ما به مصر و مردم مصر است. لذا آن توافقات از نظر ما کماکان می تواند ساری و جاری باشد. ضمن اینکه ما حتما با جریانات اسلامی که در منطقه و جهان وجود دارند و با نگاه به احیای تمدن اسلامی حرکت ها و فعالیت هایی را انجام می دهند، به لحاظ معنوی و روحی، ارتباطات معقولمان را برقرار می کنیم.»

 

ماجرای اولین دیدار امیرعبداللهیان با حاج قاسم

انتهای پیام/

کپی