اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
اختصاصی«ایران آنلاین»/

طلای دست دوم بخریم یا نخریم؟

طلای دست دوم بخریم یا نخریم؟
سارا محقق خبرنگار

طلا برای سرمایه گذاری بخریم یا نخریم؟ اگر تا یکی دو سال پیش طلا به عنوان مامن سرمایه گذاری خرد و کوچک به شمار می رفت و تلاش برای خرید طلا به عنوان پس انداز آینده مطرح بود این روزها اما بیشتر مردم دیگر توان خرید آن هم طلای نو را ندارند.

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین، طلا همواره به عنوان یک پس انداز و آینده نگری خانواده ها مطرح بوده است اما چند سالی است اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده  در کنار کارمزد و تورم و کاهش قدرت خرید مردم، موجب شده تا کسانی که قصد سرمایه گذاری خرد و درازمدت دارند به سمت طلای دست دوم روی بیاورند.
به باور خریداران این نوع طلاها، نه تنها ارزش پول حفظ  می شود که موقع فروش روی هر گرم طلای دست دوم ، ضرر و زیان کمتری متوجه آنها خواهد شد.
این در حالی است که فعالان و اتحادیه صنف خرید و فروش طلا، خرید طلای دست دوم را توصیه نمی کنند اما می گویند منعی هم برای این نوع خرید و فروش وجود ندارد.

خرید و فروش طلای دست دوم چگونه است؟


حالا خرید طلای دست دوم به چه صورتی است؟ خریداران این نوع مصنوعات برای هر گرم طلا حدود 50 تا 100 هزار تومان باید بپردازند. به عنوان مثال، طلایی با وزن 3 گرم به صورت نو، خریدار باید علاوه بر قیمت هر گرم طلا، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و همینطور کارمزد هر گرم( بسته به نوع طلا، کارمزد فرق دارد) را بپردازد در صورتی که همین طلا را می توان بدون کارمزد و مالیات تنها با اضافه شدن نهایت 300 هزار تومان خرید.
یعنی 100 هزار تومان بالای تابلو( اصطلاحی برای خرید طلای دست دوم). یعنی اگر طلا گرمی یک میلیون و 300 هزار تومان باشد خریدار، طلای دست دوم را هر گرم یک میلیون و 400 هزار تومان باید بپردازد.
اما موقع فروش، دیگر از طلای دست دوم مالیات و کارمزدی کم نمی شود ولی طلافروشان طلا را حدود 20 تا 30 هزار تومان زیر قیمت تابلو می خرند که سود و زیان خریداران هم بسته به مدت زمان نگهداری طلا متفاوت خواهد بود.

---

 

خرید و فروش آزاد طلای دست دوم


گشتی در بازار طلا فروشان خیابان کریمخان نشان می دهد که اگرتا پیش از این خرید و فروش طلای دست دوم تنها در کانال ها و فضای مجازی بوده اما اکنون تقریبا تمامی طلافروشان، طلای دست دوم برای فروش هم دارند.
اما طلافروشان با گلایه از روند خرید و فروش می گویند: که دیگر مانند سابق مردم عادی و طبقه متوسط برای خرید طلا کمتر مراجعه می کنند و بیشتر عروس و داماد یا متقاضیان طلای کارکرده مشتری های آنها هستند.
چند طلافروش این راسته در گفت و گو با خبرنگار ایران آنلاین، می گویند: بازار کساد است و مردم بیشتر برای مناسب های خاص یا عروسی برای خرید طلا مراجعه می کنند.
آنها از همکارانی هم می گویند که مجبور به ترک این شغل یا جمع کردن مغازه ها و فعالیت در فضای مجازی با خرید و فروش طلای دست دوم یا طلای بدون کارمزد شده اند.

---

معامله طلای دست دوم آزاد است یا غیر قانونی ؟
خرید و فروش طلای دست دوم البته در چند سال گذشته ممنوع و غیر قانونی اعلام شده بود که حالا نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر ممنوع بودن این نوع معامله را رد کرده و می گوید: نخریدن طلای دست دوم تنها توصیه بوده است.
نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت و گو با خبرنگار ایران آنلاین، با بیان اینکه خرید و فروش طلای دست دوم غیرقانونی نیست، گفت: این نوع خرید و فروش منع قانونی ندارد و صرفا توصیه شده که به دلایل متعدد و حفظ منافع خریداران از خرید طلاهای دست دوم خودداری شود.
محمد کشتی آرای افزود: مصنوعات نو کنترل کیفیت و کد رهگیری دارند و به نفع خریدارن خواهد بود که طلای نو بخرند ولی خرید طلای دست دوم غیر قانونی نیست.

قانون حذف مالیات بر ارزش افزود
وی درباره آخرین وضعیت قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا با بیان اینکه این قانون قرار است از ۱۳ دی ماه  اجرایی می شود، اظهار داشت: قانون ۹ درصد مالیات ارزش افزوده ، قبلا از کل فاکتور محاسبه و دریافت می شد ولی بر اساس قانون جدید ، مالیات صرفا روی اجرت و‌سود فروشنده محاسبه می شود.
این کارشناس حوزه طلا و جواهر ادامه داد: با اجرای قانون جدید، قیمت تمام شده مصنوعات طلا کاهش پیدا می کند و این خود مشوقی است برای خرید طلای نو به جای طلای دست دوم.
کشتی آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه در هفته های اخیر گفت: با توجه به پایان سال میلادی نوسانات جزیی در بازارهای جهانی داشتیم. ولی خوشبختانه می توانیم بگوییم در روزهای اخیر و یک هفته گذشته بازار ارز با ثبات بوده و‌ نوسانات قیمت دلار و سایر ارزها خیلی کم شده است به همین دلیل بازار سکه و طلا در یک هفته اخیر بازار باثباتی بوده و تغییرات خیلی مختصر بود.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان کرد: خرید و فروش ها روال عادی داشته و اتفاق خاصی  را در خصوص قیمت ها و عرضه و تقاضا شاهد نبودیم به خصوص چون در هفته گذشته در مقایسه با هفته های قبل کاهش قیمت ارز را داشتیم، به طور متوسط قیمت ها در بازار طلا و‌سکه خیلی جزیی و‌ در حد صفر نوسان داشته است.
وی ادامه داد: این شرایط باعث شده که حباب سکه حدود 80 هزار تومان کاهش پیدا کند و در محدوده 300 هزار تومان بماند که‌ همین کاهش حباب نشانه ثبات و مناسب بودن وضعیت عرضه و تقاضا در این بازار است.
کشتی آرای گفت: از سویی باتوجه به اینکه مذاکرات حدود یک هفته ای متوقف شده و روز دوشنبه پیش رو‌مذاکرات از سر گرفته می شود، معمولا اخبار مذاکرات و‌سمت و‌سوی گفتگوها و خبرهایی که از این مذاکرات به بیرون درز می کند می تواند بر بازارها به خصوص بازار سکه و‌طلا تاثیرگذار باشد ولی فعلا در بازارخبر خاصی نیست و‌ باید منتظر روزهای آتی باشیم.

/انتهای پیام

اختصاصی«ایران آنلاین»/ طلای دست دوم بخریم یا نخریم؟

  طلای دست دوم بخریم با نخریم؟

طلای دست دوم بخریم با نخریم؟

  طلای دست دوم بخریم با نخریم؟

طلای دست دوم بخریم با نخریم؟

  طلای دست دوم بخریم با نخریم؟

طلای دست دوم بخریم با نخریم؟

  طلای دست دوم بخریم با نخریم؟

طلای دست دوم بخریم با نخریم؟

کپی