اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کاهش تنش، بهبود روابط

کاهش تنش، بهبود روابط

یکی از شعارهای دولت گذشته «تنش زدایی در سیاست خارجی» بود؛ اتفاقی که صرفاً به صورت یکطرفه با دشمنان غربی و امریکایی مردم ایران انجام شد و نتوانست منافع کشورمان را تأمین کند.

روزنامه ایران/ در صورتی که اجرای این ایده در قبال کشورهایی که سال‌هاست با ایران روابط خصمانه داشته‌اند می‌توانست به بهبود روابط ایران و غرب منجر شود و پس از هشت سال دولت تدبیر و امید باید ثمرات آن در سیاست خارجی و اقتصاد را در مقابل دیدگان مردم قرار می‌داد. البته این اتفاق رخ نداد و پرونده‌ای دیگر به نام برجام به عنوان سندی در بدعهدی غربی‌ها در اذهان مردم ثبت شد تا این طومار دشمنی آنها با ایران طولانی‌تر شود. این اتفاق باعث شد محمدجواد ظریف وزیر خارجه پیشین، این تجربه شکست خورده را در نامه به دبیرکل سازمان ملل عنوان کند و بگوید که دولت‌های غربی اساساً روابط متوازن با ایران را در شأن خود نمی‌دانند!

افزایش همکاری با همسایگان

از جمله اتفاقات تلخ در دولت گذشته عدم توجه به روابط با همسایگان و حتی افزایش برخی اختلافات در ارتباط با آنها بوده است. این رخداد تلخ را می‌توان در رابطه با ترکمنستان و جمهوری آذربایجان ملاحظه کرد. به عنوان مثال در سال ۹۵ ترکمنستان صادرات گاز خود را به ایران به دلیل بدهی‌های انباشته شده قطع کرد. علت این امر هم تغییر شیوه تسویه حساب با طرف ترکمن از حالت تهاتر به نقدی بود. پس از قطعی گاز ترکمنستان، رابطه دو کشور در سایر زمینه‌های تجاری هم رو به تیرگی رفت. مسئولین دولت سابق هم راه تعمیق اختلافات را به جای ترمیم رابطه با کشورهای همسایه در پیش گرفتند و این اقدام حتی منجر به ایجاد مشکلاتی برای عدم تأمین گاز خانگی و صنایع مناطق شمالی کشورمان شد. دولت سیزدهم با تغییر رویکرد در سیاست خارجی و اولویت قرار دادن کشورهای همسایه به احیای روابط با آنها نگاه جدی داشته و به همین دلیل قراردادهایی با این کشور به امضا رسانده‌اند. دیپلماسی انرژی اکنون از حاشیه به متن آمده و حتی منجر به انعقاد قرارداد سوآپ شده که گام اول برای افزایش روابط را نشان داده است.

بهبود روابط ایران و جمهوری‌آذربایجان

در ارتباط با جمهوری آذربایجان و تنش‌های ماه‌ها و سال‌های اخیر نیز مردان میدان و دیپلماسی برای بهبود اوضاع دست به کار شدند. مانورهای معنادار نظامی در کنار دیپلماسی فعال و پافشاری بر مسأله حفظ ژئوپلیتیک موجود در منطقه باعث شد پیام اقتدار ایران به گوش بازیگران مختلف برسد و آنها را مجاب کند انتفاع از طریق همکاری را جایگزین رقابت‌های خصومت‌آمیز کنند. حالا امضای توافقنامه انتقال گاز ترکمنستان به جمهوری‌آذربایجان از خاک ایران، به هم پیوستن شبکه برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، ایجاد کریدور بین‌المللی شمال - جنوب و ایجاد راهگذر ترانزیتی جدید ایران - جمهوری‌آذربایجان - گرجستان به سمت دریای سیاه و اروپا را باید مصداق تقویت روابط سیاسی و اقتصادی و توجه دولت سیزدهم به دیپلماسی اقتصادی دانست.

سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که صبح دیروز به جمهوری آذربایجان انجام شد را می‌توان در این چهارچوب ارزیابی کرد. وزیر امورخارجه به منظور دیدار و گفت‌وگو و تبادل نظر در خصوص راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای راهی باکو شد. وی در این سفر ضمن دیدار با «جیحون بایراموف» همتای آذربایجانی خود با «الهام علی‌اف» رئیس جمهور و «صاحبه غفاراوا» رئیس پارلمان و همچنین معاون نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به باکو در جمع خبرنگاران گفت: امروز دیدارهای سطح بالایی را با مقامات جمهوری آذربایجان خواهیم داشت و خوشحالیم روابط دو کشور رو‌ به رشد و توسعه و تحکیم است. ایده‌های متنوعی را برای توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها در جریان این سفر به همراه دارم که در دیدار با رئیس جمهور آذربایجان این ایده‌ها مطرح خواهد شد.

امیرعبداللهیان به تلاش‌های دیپلماتیک در ماه‌های اخیر برای بهبود روابط با همسایگان اشاره کرد و گفت: در سه ماه گذشته با همتای خودم وزیر خارجه جمهوری آذربایجان تماس‌های زیادی داشتیم و حداقل دو یا سه دیدار حضوری در نیویورک، عشق آباد و اسلام آباد انجام شد و در خصوص چهارچوب‌های خوبی برای توسعه همکاری‌ها توافق کردیم که ان‌شاءالله در جریان این سفر این چهارچوب‌ها را در ملاقات با رئیس‌جمهور آذربایجان (الهام علی اف) نهایی خواهیم کرد و پس از آن شاهد رفت و آمد هر چه بیشتر هیأت‌های اقتصادی، بازرگانی و فرهنگی دو کشور به پایتخت‌ها و سایر مراکز خواهیم بود.

دیدار وزیرخارجه با الهام علی‌اف

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر دیروز در دیدار با «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با اشاره به دیدار اخیر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان با الهام علی اف در ترکمنستان پیام دعوت وی به تهران را ابلاغ کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار گفت:‌ خوشبختانه ملاقات دو رئیس جمهور نقطه عطف و تحول جدیدی در روابط دو کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان است.

ابراز علاقه جمهوری آذربایجان به گسترش روابط

همچنین الهام علی‌اف در این دیدار با اشاره به اینکه در دیدار ماه گذشته وی با آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور ایران در عشق آباد بار دیگر بر دوستی و برادری ایران و جمهوری آذربایجان تأیید شده است، تصریح کرد: دستور کار همکاری دوجانبه ایران و آذربایجان گسترده‌تر است و اطمینان دارم که این همکاری فی‌مابین نتایج خوبی خواهد داشت. در این دیدار جیحون بایراموف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو و علیرضا حقیقیان دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند.

این نخستین سفر امیرعبداللهیان به باکو‌ بعد از تصدی وزارت امور خارجه است. امیرعبداللهیان و جیحون بایراموف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان روز یکشنبه در حاشیه نشست سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند. وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در این دیدار از روند رو به رشد روابط ابراز خرسندی کردند.

گفتنی است وزرای خارجه دو کشور در حاشیه نشست سران اکو در عشق آباد هم با یکدیگر دیدار کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز دیدارش با همتای آذربایجانی در عشق آباد را مثبت و دوستانه خواند و با بیان اینکه دو کشور و دو ملت فراتر از همسایگی، خویشاوند هستند، اعلام کرد: به توسعه مناسبات با همسایگان ادامه خواهیم داد.

کپی