اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
41 واحد تولیدی از تملک بانک‌های عامل خارج شد

بازگشت کارخانه‌های قزوین از رکود به مسیر تولید

بازگشت کارخانه‌های قزوین از رکود به مسیر تولید
کوروس سلیمانی

تلاش برای احیای واحدهای تولیدی راکد و تعطیل در کنار جذب سرمایه‌گذاران از اولویت‌های اساسی دولت سیزدهم در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها است. مدیران استان صنعتی قزوین نیز در برنامه‌ریزی‌های خود با همین رویکرد توانسته‌اند 41 واحد تولیدی قزوین را از تملک بانک‌های عامل خارج کرده و 29 واحد را به چرخه تولید برگردانند.

روزنامه ایران/ معاون اقتصادی استانداری قزوین در گفت‌و‌گو با «ایران» تعداد واحد‌های تحت تملک بانک‌های عامل را 39 مورد اعلام کرد و گفت:«30 واحد هم در شرف تملک هستند. با برگزاری جلسات متعدد 41 واحد تولیدی از تملک بانک‌های عامل خارج شده است. از تعداد ۴۱ واحد خارج شده از تملک بانک‌های عامل در حال حاضر ۱۲ واحد صنعتی راکد و ۲۹ واحد صنعتی فعال است.»
قزوین به‌عنوان یک قطب صنعتی کشور علاوه بر یک شهر صنعتی دارای ۱۳ شهرک و ۶ ناحیه صنعتی است. عیسی قبادی معاون اقتصادی استانداری درباره وضعیت این واحد‌های تولیدی گفت: «در سال‌های اخیر با توجه به افزایش فشارهای کشورهای خارجی و تحریم‌های ناعادلانه، برخی واحد‌های تولیدی با مشکلاتی چون تأمین ارز، واردات مواد اولیه، صادرات محصولات تولیدی و در نتیجه رکود و تحریم با کاهش ظرفیت تولید و کاهش نقدینگی برای ادامه فعالیت مواجه شده‌اند.»

او از دیگر مشکلات عمده تولیدکنندگان، موانع موجود در سیستم بانکی چون محاسبه سودهای مرکب، سررسید شدن تسهیلات، جرایم بانکی و تملک واحد‌های تولیدی توسط بانک‌ها دانست و تعطیل شدن برخی از آنها توسط بانک‌ها را باعث نگرانی رئیس‌جمهور اعلام کرد.

حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین با بیان اینکه ۹ واحد تولیدی تعطیل و راکد در شهرک‌های صنعتی استان طی سه ماهه نخست امسال به چرخه تولید بازگشتند، گفت: از این تعداد واحد تولیدی احیا شده پنج مورد در شهرک صنعتی لیا در شهرستان قزوین و چهار مورد نیز در شهرک صنعتی آراسنج در شهرستان بوئین زهرا مستقر هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین به زمینه فعالیت این واحدهای تولیدی احیا شده نیز اشاره کرد و گفت: چهار واحد احیا شده در زمینه تولید محصولات شیمیایی، ۲ واحد در زمینه تولید مواد غذایی و یک واحد نیز در زمینه تولید محصولات سلولزی فعالیت می‌کنند.

این مسئول یادآور شد: واحدهای تولیدی یاد شده در سالیان گذشته به‌دلیل مشکلاتی نظیر فرسودگی ماشین آلات، نبود مواد اولیه، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش و اختلافات مدیریتی تعطیل شده و از چرخه تولید کنار رفته بودند.

خانپور اظهار داشت: کمک به تأمین مواد اولیه و تأمین سرمایه در گردش با ارائه تسهیلات بانکی و جذب سرمایه‌گذاران جدید و حل اختلافات مدیریتی از جمله فعالیت‌هایی بوده که موجب بازگشت این واحدها به چرخه تولید شده است.

وی تلاش برای احیای واحدهای تولیدی راکد و تعطیل را در کنار جذب سرمایه‌گذاران از اولویت‌های اساسی این شرکت در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها برشمرد و گفت: در سال‌جاری برای احیای ۱۰۰ واحد تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تلاش می‌کنیم. وی با بیان اینکه احیای واحدهای تولیدی نیازمند مشارکت سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی نیز است، افزود: بانک‌ها، دستگاه‌های خدمات رسان و امور مالیاتی و بیمه تأمین اجتماعی در کنار دستگاه قضا نیز نقش مهمی در احیای واحدهای تعطیل شده دارند و در استان قزوین تعامل خوبی بین دستگاه‌های مربوطه در این خصوص وجود دارد.

خانپور در ادامه گفت: این سه شهرک صنعتی خصوصی پس از فعال شدن در زمینه تولید قطعات خودرو، محصولات غذایی و سلولزی به فعالیت خواهند پرداخت. در همین ارتباط ۲۵۰ هکتار زمین برای ساخت این سه شهرک صنعتی که در امتداد آزادراه قزوین-کرج و در شهرستان آبیک قرار دارند، واگذار شده است که با فعالیت این شهرک‌ها و بهره‌برداری از واحدهای مورد نظر در آنها برای بیش از ۱۰ هزار نفر به طور مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر یک شهر صنعتی خصوصی و ۲ شهرک خصوصی صنعتی در استان قزوین فعال بوده و یک شهرک نیز در دست احداث است. در کنار توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی تقاضا محور و ایجاد زیرساخت‌های لازم به‌منظور استقرار سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی دولتی، تلاش داریم تا به‌منظور رشد جذب سرمایه‌گذار شهرک‌های خصوصی را نیز گسترش دهیم.

خانپور همچنین گفت: در شهرک‌های صنعتی خصوصی پس از واگذاری زمین، تمامی امور از جمله تسطیح و ایجاد زیرساخت در شهرک و ساخت واحد تولیدی بر عهده سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است و شرکت شهرک‌های صنعتی به‌عنوان نماینده دولت و حاکمیت بر این موضوع نظارت می‌کند.

حل مشکل ۱۶ ساله بزرگ‌ترین شهرک صنعتی قزوین

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین درباره رفع مشکل زمین‌های شهرک صنعتی خرمدشت گفت: پس از ۱۶ سال و با پیگیری‌های فراوان سند شش دانگ این شهرک صنعتی که با هزار و ۴۸۵ هکتار مساحت بزرگ‌ترین شهرک صنعتی استان قزوین و کشور از حیث وسعت به شمار می‌رود، گرفته شد.

وی درباره چگونگی جذب سرمایه‌گذاران و رونق گرفتن در این شهرک صنعتی اظهار داشت: استقبال سرمایه‌گذاران با برندهای معتبر کشوری در طول دو سال اخیر برای استقرار در شهرک صنعتی خرمدشت و موقعیت مناسب ترانزیتی و مشوق و معافیت مالیاتی ۱۳ ساله این امکان را برای سرمایه‌گذاران واحدهای صنعتی مهیا کرده تا با دریافت سند مالکیت برای اخذ تسهیلات بانکی و توسعه واحدها با انگیزه بیشتری ورود کنند.

وی گفت: در شهرک صنعتی خرمدشت در حوزه جذب سرمایه‌گذار تاکنون بیش از ۲۰۰ قرارداد با سرمایه‌گذاری ۶۰ هزار میلیارد ریالی و اشتغال مولد مورد انتظار ۱۰ هزار نفری با متقاضیان سرمایه‌گذاری منعقد شده که از این تعداد ۶۸ واحد تولیدی با اشتغال بیش از ۲ هزار نفر پروانه بهره‌برداری اخذ کرده و در حال فعالیت هستند. مقدمات جذب سرمایه‌گذاران جدید با توجه به مشوق‌ها و زیرساخت‌های عالی شهرک در دست اقدام است.

خانپور در پایان از شهرک صنعتی خرمدشت به‌عنوان شهرکی که در آینده نزدیک به محل استقرار کارخانجات و صنایع مهم کشور تبدیل خواهد شد، نام برد و گفت: در حال حاضر ۱۵۰ هکتار زمین صنعتی در این شهرک برای واگذاری به سرمایه‌گذاران و استقرار صنایع با فناوری بالا و کم آب بر آماده واگذاری است.

کپی