اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آیا پرداخت یاران پولشویی می کنند؟

آیا پرداخت یاران پولشویی می کنند؟
مسیح تفرشی کارشناس پرداخت الکترونیک

بحث اجباری شدن اینماد برای کسب و کارهای مجازی بخصوص پرداخت یارها برای پیشگیری از پولشویی به مناقشه‌ای تبدیل شده است. فلسفه نماد اعتماد الکترونیکی یا «اینماد»، ایجاد اعتماد در کاربرانی است که از فضای مجازی و از بستر اینترنت و درگاه‌های پرداخت اینترنتی اقدام به پرداخت وجه و خرید می‌کنند. این اعتماد یک امر طبیعی است که می‌تواند از مسیرهای متعددی نیز ایجاد شود.

روزنامه ایران/ پرداخت یارها سازمان‌های خصوصی هستند که طی الزاماتی بسیار سختگیرانه مجوز فعالیت در این حوزه را به دست آورده‌اند و همین احراز صلاحیت سختگیرانه می‌تواند به همان اندازه در کاربران اعتماد ایجاد کند.

روند بسیار کند و پیچیده اعطای اینماد باعث شده که بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بعضاً خانگی از طریق پرداخت یاران سعی در جلب اعتماد خریداران کنند. طبق اعلام رسمی شاپرک از زمان اجباری شدن اینماد روند اعطای درگاه پرداخت اینترنتی بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته است.

ولی آیا اینماد مانعی برای پولشویی شده است؟

در پاسخ باید گفت اگر به مفهوم و تعریف پولشویی رجوع کنیم، چند دسته تعریف برای آن خواهیم یافت: یک دسته تبدیل وجوه نقد حاصل از عملیات تجاری غیرمجاز (قاچاق، دزدی و...) به موجودی بانکی را پولشویی می‌دانند. گروه دوم نامعلوم بودن منشأ پول و نقل و انتقال متعدد پول برای گم شدن منشأ آن را پولشویی می‌دانند. گروه دیگری اما عدم احراز هویت پول و صاحب پول و اعمال تراکنش‌های متعدد بانکی برای گم شدن هویت اصلی را تعریف پولشویی می‌دانند. با این تعاریف عملاً اطلاق پولشویی به عملیات پرداخت یاران بی مورد است چراکه:

  1. خریدار و پذیرنده هر دو از سیستم بانکی برای انتقال پول استفاده می‌کنند.
  2. منشأ همه پول‌ها معلوم است، چرا که کارت بانکی مورد استفاده در عملیات پرداخت یاری دارای صاحب مشخص و مبالغ واریزی به آن قابل ردیابی است.
  3. خریدار و  پذیرنده در زمان افتتاح حساب در بانک احراز هویت می‌شوند. ضمناً پذیرنده در زمان درخواست درگاه پرداخت ملزم به داشتن کد رهگیری ثبت نام سامانه جامع مالیاتی است و  از سوی سازمان امور مالیاتی هم احراز هویت مجدد شده و در نهایت، باز در زمان اعطای درگاه باید مدارک هویتی را به پرداخت یار ارائه و طبق الزامات شاپرک احراز هویت سه باره شود. با این شرایط اساساً طرح موضوع پولشویی  با اجباری کردن نماد اعتماد الکترونیکی «سالبه به انتفاع موضوع» (بلاموضوع) است.
کپی