اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

شنیده شدن صدای وحشتناک از قمر مشتری

شنیده شدن صدای وحشتناک از قمر مشتری
آرزوکیهان

سازمان فضایی ناسا اعلام کرد که صداهای وحشتناکی از قمر مشتری دریافت کرده که بسیار عجیب است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از یاهو، ناسا صداهایی از مأموریت فضا پیمای "جونو " به دور قمر سیاره مشتری به نام "گانیمد" منتشر کرده که می گوید بسیار وحشتناک است.


این کلیپ صوتی 50 ثانیه ای با استفاده از داده های گرفته شده توسط سفینه "جونو" هنگام عبور از قمر سیاره مشتری  ثبت شده است - که تنها 645 مایل (1038 کیلومتر) از سطح ماه را با سرعت 41600 مایل در ساعت (67000 کیلومتر در ساعت) طی می کند. "جونو " تاکنون پنج سال است که به دور این سیاره می چرخد تا اطلاع دقیق تری از وضعیت سیاره مشتری و قمرهایش به فضانوردان ناسا بدهد.


ضبط صدا با استفاده از ابزار Waves که امواج الکتریکی و مغناطیسی تولید شده در مغناطیس کره سیاره را بدست می آورد ، انجام شده است سپس ناسا فرکانس صداها را به گونه ای تغییر داد که برای انسان قابل شنیدن باشد.


"اسکات بولتون"، محقق اصلی پروژه جونو، دراین باره گفت: "این  موسیقی متن آنقدر وحشی است که به شما این حس را بدهد که انگار در حال گذر از کنار گانیمد هستید.اگر با دقت گوش کنید، می‌توانید تغییر ناگهانی به فرکانس‌های بالاتر را در حوالی نقطه میانی ضبط بشنوید، که نشان‌دهنده ورود به منطقه‌ای متفاوت در مغناطیس‌ قمرگانیمد است."


قمر گانیمد یکی از قمرهای مشتری  و بزرگترین قمر در سامانه خورشیدی است. دوره چرخش آن هفت روز است، از لحاظ نزدیکی هفتمین قمر  مشتری  و سومین  قمر گالیله ای  است. گانیمد بر روی مدار دو قمر دیگر مشتری یعنی آیود و اروپا تأثیر می‌گذارد. از لحاظ قطر بزرگتر از سیاره عطارد است و کمتر از نصف آن جرم دارد.


محققان در زمان دریافت صدای وحشتناک از داده های موجود دقیق ترین نقشه میدان مغناطیسی مشتری را تهیه کردند. این نقشه  تغییر میدان مغناطیسی غول گازی را طی پنج روز نشان داد و روشن کرده است که نقطه آبی بزرگ سیاره به سمت شرق در حال حرکت بوده و 350 سال دیگر این سیاره را دور خواهد زد.


پادسیکلون عظیم جوی در جنوب خط استوای سیاره که به لکه قرمز بزرگ معروف است نیز در حال حرکت است - انتظار می‌رود تا کمتر از پنج سال دیگر دور سیاره بچرخد.

انتهای پیام/

کپی