اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر کشور:

نهادهای بین‌المللی و اروپا به تعهدات خود در قبال پناهندگان افغانستانی عمل کنند

نهادهای بین‌المللی و اروپا به تعهدات خود در قبال پناهندگان افغانستانی عمل کنند

وزیر کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مسئولیت پناهندگان افغانستانی را طی دهه های اخیر بر دوش کشیده است؛ گفت: اروپا یکی از مقصدهای پناهندگان افغانستانی است اما ایران همواره مانع از ورود آنها به اروپا می شود.

به گزارش ایران‌آنلاین دکتر احمد وحیدی در نشست مشترک با فیلیپو گراندی کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اظهار داشت: به همین دلیل انتظار داریم که سازمان های بین المللی و اروپا به تعهدات مالی خود در حوزه پناهندگان عمل کنند.

وی با بیان اینکه نسبت به نهاد کمیساریای عالی پناهندگان احساس خوبی داریم؛ گفت: کمیساریای عالی پناهندگان سازمانی انسانی و در چارچوب خدمت به بشریت شکل گرفته است و به همین دلیل احساس مثبتی به این نهاد بین المللی داریم.
دکتر وحیدی در ادامه با اشاره به ارائه خدمات درمانی و آموزشی به اتباع افغانستانی مقیم ایران، گفت: اتباع خارجی مقیم در داخل کشور مثل سایر شهروندان ایرانی خدمات بهداشتی و درمانی مناسب دریافت می کنند.
دکتر وحیدی افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگز دیواری برای ممانعت از ورود مهاجرین نکشیده است و این در حالی است که حمایت بین المللی از خدماتی که ایران به اتباع بیگانه می دهد، ناچیز است.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: احساس ما این است که طرف های اروپایی این تصور را دارند که جمهوری اسلامی ایران مهاجرین را می پذیرد و از این جهت نگران گسیل شدن مهاجرین به سمت مرزهای خودشان نیستند و این در حالی است که ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران محدود است و باید حمایت های جدی در این خصوص صورت گیرد.
وزیر کشور گفت: انتظار ما این است که جامعه جهانی این واقعیت را درک کند و به تعهدات خود در قبال اتباع خارجی مقیم در ایران عمل نماید.
دکتر وحیدی در ادامه به رویکرد آمریکا در افغانستان اشاره کرد و گفت: وضعیت و شرایط کنونی در افغانستان را آمریکا رقم زده، پول های مردم افغانستان را بلوکه کرده و مسبب اصلی گرفتاری های امروز مردم افغانستان است.
وی به برخوردهای نامناسب برخی از کشورها با مهاجرین اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با نگاه انسان دوستانه همواره برخورد مناسبی با اتباع خارجی داشته اما این دلیل نمی شود که اروپایی ها به تکلیف خود درخصوص پناهندگان عمل نکنند و باید در نظر داشته باشند که مقصد مهم این مهاجرت ها اروپاست.
وزیر کشور گفت: انتظار داریم حمایت های مالی موثر از سوی سازمانهای بین المللی و اتحادیه اروپا به منظور خدمات بیشتر به اتباع خارجی در اختیار ایران قرار گیرد.
دکتر وحیدی در ادامه با اشاره به اینکه رسالت همه ما این است که شرایط بازگشت با کرامت اتباع افغانستانی فراهم شود؛ گفت: برای ما مهم است که بازگشت اتباع به کشورشان در کمال سلامت و امنیت کامل باشد و زندگی عادی شان را از سر بگیرند.
وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم همکاری های ما عمیق تر شود تا کمک کنیم آلام ملت افغانستان کاهش یابد.

 

گراندی: ایران با پذیرش گسترده مهاجرین به جامعه جهانی کمک می کند

کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با اذعان به این موضوع که جمهوری اسلامی ایران به خاطر شرایط تحریمی و پاندمی کرونا و حضور گسترده اتباع افغانستانی در شرایط سختی قرار دارد؛ تصریح کرد: به رغم این مشکلات ایران با پذیرش حجم زیادی از مهاجرین در واقع به جامعه جهانی کمک می کند.

 

 
،فیلیپو گراندی کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در سازمان ملل در دیدار با دکتر احمد وحیدی وزیر کشور با اشاره به اینکه کمیساریای عالی سازمان ملل بیش از  ۴۰ سال است که در بحث اتباع و مهاجرین با ایران همکاری دارد؛ گفت: از زمانی که اتباع افغانستانی به ایران وارد شده اند تعامل و همکاری با ایران را شروع کرده ایم.

وی خطاب به وزیر کشور گفت: ما در زمانی با  همدیگر ملاقات می کنیم که به علت تحولات اخیر در افغانستان مهاجرین بیشتری از این کشور به ایران سرازیر شده اند.
وی هدف از سفر به ایران را توسعه همکاری ها برای کمک اتباع افغانستانی توصیف کرد و گفت: با طالبان نیز وارد گفتگو شده ایم و تلاش می کنیم اقدامات ثبات بخش را در افغانستان شدت بخشیم تا روند مهاجرین به ایران کنترل شود.
وی افزود: در ماههای گذشته کمک های مالی بیشتری دریافت کرده ایم و تلاش می کنیم در بحث ساماندهی اتباع در ایران کمک های بیشتری شود
کمیسر عالی سازمان ملل متحد در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به صبحت های دکتر وحیدی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران؛ گفت: درخواست های ایران در حوزه کمک های بین المللی  قابل درک است و بارها این موضوع به سران اروپایی مطرح شده است.
کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در سازمان ملل  با وجود تحریم ها, ایران میزبانی مطلوبی از اتباع افغانستانی دارد.
وی وعده کرد همین امشب در دیدار با سفرای کشورهای اروپایی با جدیت بیشتری در خصوص مسئولیت پذیری اتحادیه اروپا مذاکره خواهم کرد.

گراندی در پایان به موضوع تحریم ها اشاره کرد و گفت: این کار موضوع را پیچیده کرده و خدمات به اتباع افغانستانی را دشوار ساخته است.

/ انتهای پیام 

 

 

 

کپی