اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

امروز صورت گرفت

رونمایی از ۱۰۰ عنوان کتاب در حوزه ایثار و شهادت

رونمایی از ۱۰۰ عنوان کتاب در حوزه ایثار و شهادت

مراسم رونمایی از ۱۰۰ عنوان کتاب حوزه جهاد، ایثار و شهادت صبح امروز (دوشنبه) در قالب جشنواره کتاب سرو با حضور سردار «سید مسعود جزایری» معاون سابق ستاد کل نیرو‌های مسلح، «غلامعلی حداد عادل» رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، «علی‌اصغر جعفری» مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و جمعی از مسوولان لشکری و کشوری در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش « ایران آنلاین»، علی‌اصغر جعفری مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در این مراسم گفت: امروز توفیق داریم از ۱۰۰ عنوان کتاب جدید در حوزه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت که مربوط به شش ماه اول سال ۱۴۰۰ است رونمایی کنیم.
وی اظهارداشت: امیدوارم بتوانیم در دهه فجر نیز ۱۰۰ عنوان کتاب دیگر در حوزه دفاع مقدس و انقلاب را رونمایی کنیم و آن‌ها را در اختیار مخاطبان قرار دهیم.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با بیان اینکه مفتخریم که موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علاوه بر فعالیت فرهنگی، گردشگری در حوزه پژوهش و علمی هم ورود کرده است، گفت: بزرگترین کتابخانه حوزه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در ایران را در این موزه داریم و قریب به ۳۰ هزار عنوان کتاب و منبع پژوهشی در این کتابخانه موجود است.
وی تصریح کرد: سامانه جدیدی تحت عنوان سامانه جامع کتابخانه دفاع مقدس را طراحی کردیم و همه کتابخانه‌های کشور به این سامانه متصل شدند تا در اقصی نقاط کشور پژوهشگران بتوانند به منابع پژوهشی و علمی دسترسی داشته باشند.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ادامه داد: به زودی سامانه اسناد دفاع مقدس را راه‌اندازی خواهیم کرد و بالغ بر ۱۰ میلیون سند دفاع مقدس در اختیار پژوهشگران قرار بگیرد.
جعفری ادامه داد: موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همچین از رساله و پایان نامه های دانشجویان حمایت مالی، اسنادی و علمی می‌کند؛ در حال حاضر ۱۳۰ رساله و پایان نامه در موزه موجود است و تعدادی در حال دفاع است.
رئیس موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افزود: برپایی نمایشگاه کتاب دفاع مقدس در سطح تهران و کشور هم از برنامه‌های مورد توجه ماست و خوشبختانه در حوزه کتاب، نشر و پژوهش گام‌های خوبی برداشته شده است.
وی با اشاره به عناوین کتاب‌های حوزه دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت اظهار داشت: این کتاب‌ها ۱۰ دسته را شامل می‌شود که ۲۶ درصد آن پژوهشی، هشت درصد قصه گویی، ۲۱ درصد خاطره‌گویی، ۱۶ درصد رمان، ۱۰ درصد تاریخ شفاهی، ترجمه و عکس و کتاب های سازمانی ۲ درصد است.
جعفری گفت: آثاری که امروز رونمایی می‌شود ۵۴ درصد آن دفاع مقدس، ۳۰ درصد انقلاب اسلامی و ۱۶ درصد آن مقاومت است؛ همچنین ۸۰ درصد مخاطبان این کتاب ها عمومی و ۲۰ درصد اختصاصی است.
وی ادامه داد: ۷۰ درصد سن مخاطبان این کتاب‌ها جوانان و ۳۰ درصد کودکان هستند. درحوزه ادبیات به خصوص حوزه داستان و رمان از دو سال گذشته کارگاهی برای پرورش و تربیت نویسندگان جوان تشکیل شده است و ۱۰ عنوان کتابی که توسط نوقلمان به رشته تحریر درآمده امروز رونمایی می‌شود.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خاطرنشان کرد: موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع  مقدس با همکاری دانشگاه علمی کاربردی در رشته‌های روایتگری، اسناد دانشجو پدیرفته است و دپارتمان به دانشجویان آموزش می‌دهد.امیدواریم در آینده هم توسعه پیدا کند.

کپی