اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پاستوکووک تحویلی به وزارت بهداشت تا اول زمستان به ۱۳ میلیون‌ دز می‌رسد

پاستوکووک تحویلی به وزارت بهداشت تا اول زمستان به ۱۳ میلیون‌ دز می‌رسد

رییس مجتمع تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران گفت: مجموع واکسن پاستوکووک تحویلی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اوایل زمستان به حدود ۱۳ میلیون دز می‌رسد.

دکتر دلارام درودگفت: واکسن های تولیدی پاستوکووک تا پاییز امسال را بیش از ۱۰ میلیون دز اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دز در اختیار معاونت بهداشتی وزارت بهداشت قرار گرفته است و مابقی هم به زودی تحویل می شود.

وی یادآور شد: با توجه به وجود زیرساخت های مورد نیاز در انستیتو پاستور ایران اعم از خطوط و تجهیزات تولید، نیروهای مجرب، دانش و تجربه حاصل از تولید واکسن های مشابه مانند هپاتیت ب در مدت کوتاهی شرایط برای انتقال فناوری و تولید صنعتی واکسن های پاستوکووک فراهم شده است.

معاون تولید مجتمع تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: این موسسه تحقیقاتی پس از اخذ مجوز اضطراری و پایان مطالعه بالینی فاز سوم در نیمه تابستان امسال اقدام به تولید صنعتی این واکسن کرد.

درود همچنین گفت: محققان این مجتمع تحقیقاتی با تمام توان و ظرفیت در تلاش هستند تا از نگرانی مردم در زمینه دسترسی به واکسن بی خطر و موثر بکاهند و هم اقدامات لازم را برای حفظ سلامت هموطنان انجام دهند.

آیا پاستوکووک می تواند با اومیکرون مقابله کند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا واکسن پاستوکووک می تواند با سویه جدید اومیکرون مقابله کند؟، گفت: محققان این واکسن در ایران و کوبا با اجرای طرح مطالعاتی در تلاش هستند که این محصول به گونه ای بازطراحی شود تا دز سوم (پاستوکووک پلاس) این واکسن بتواند با سویه های جدید از جمله اومیکرون مقابله کند.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران افزود: بزودی نتایج این مطالعات اعلام و منتشر می شود تا این اطلاعات در اختیار جامعه علمی و نظام سلامت کشور قرار گیرد.

درود ادامه داد: مطالعاتی در بین تولیدکنندگان واکسن کرونا در اقصی نقاط دنیا درحال انجام است تا به طور دقیق مشخص شود واکسن ها چه مقدار می توانند بر سویه جدید اومیکرون تاثیر بگذارند و از آن پیشگیری کنند.

وی افزود: واکسن سازان کرونا باید این قابلیت را داشته باشند، که واکسن های به روز با توان و کارایی پیشگیری از سویه های جدید را تولید کنند، به عبارتی باید با اعمال تغییرات لازم در روند تولید و فرمولاسیون، واکسن هایی همچنان کارآمد، موثر و ایمنی در سبد واکسیناسیون جوامع قرار دهند.

معاون تولید انستیتو پاستور ایران خاطرنشان کرد: مطالعه بالینی این واکسن زمانی انجام شد که در کشور ما سویه غالب دلتا بود و زمان انجام تست بالینی، سویه غالب در کوبا هم سویه آفریقای جنوبی بود، در نتیجه ثابت شد که این واکسن در مقابل این ۲ سویه کارایی دارد.

آیا برنامه ای برای صادرات پاستوکووک در دست اجرا است؟

درود در پاسخ به این سوال آیا برنامه ای برای صادرات واکسن پاستوکووک دارید، گفت: ما به عنوان یک تولید کننده واکسن کرونا مهم ترین وظیفه خود را تامین نیاز داخلی می دانیم.

وی ادامه داد: در ابتدا اساس کار باید تامین نیاز داخلی باشد و در صورت تامین نیاز کشور می توان اقدام به صادرات این محصول فناورانه کرد.

معاون تولید انستیتو پاستور ایران بر لزوم اخذ مجوزهای بین المللی برای این واکسن تاکید کرد و گفت: انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در تلاش هستتد تا مجوز اضطراری را از سازمان بهداشت جهانی اخذ کنند.

درود با یادآوری اینکه این واکسن تنها واکسن داخلی است که مطالعه بالینی آن در ۲ کشور انجام شده است، افزود: این واکسن همچنین در ۲ کشور دیگر ونزوئلا و نیکارگوئه مجوز مصرف گرفته است.

وی با بیان اینکه تمام این اطلاعات در این کشورها در حال جمع آوری است، خاطرنشان کرد: این کار می تواند زمینه اخذ مجوز مصرف از سازمان بهداشت جهانی را فراهم تر کند.

رییس مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران همچنین اظهار داشت: در صورت اخذ مجوزهای لازم، اگر سیاست نظام سلامت به صادرات واکسن کرونا باشد، انستیتو پاستور ایران امادگی این کار مهم را دارد.

درود ادامه داد: پاستوکووک تنها واکسنی است که با دز سوم اختصاصی خود (که قابلیت مصرف به عنوان یادآور را هم دارد)، طراحی شده است.  این واکسن این قابلیت را دارد که به عنوان دز یادآور یا تقویتی برای سایر پلتفروم های واکسن کرونا موجود در کشور مورد استفاده قرار گیرد. 

وی با بیان اینکه در مطالعه بالینی این واکسن ۲۴ هزار داوطلب از سنین ۱۸ تا ۶۵ سال در هشت شهر شرکت کردند، گفت: مطالعه بالینی این واکسن، تاکنون جزو بزرگ ترین مطالعه بالینی در حوزه واکسن در کشور بوده است.

معاون تولید انستیتو پاستور ایران افزود: فاز اول و دوم کارآزمایی بالینی این واکسن در کودکان ۳ تا ۱۸ سال در کشور کوبا انجام شده و براساس آن، واکسن پاستوکووک مجوز مصرف برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال را در کشور گرفته است.

درود ادامه داد: پاستوکووک تنها واکسنی است که با یک تزریق به افراد بهبود یافته از بیماری کرونا، ایمنی قابل توجه و بالایی، در کنار بی خطری، بی ضرری برای آنان ایجاد می کند.

 پاستوکووک یک واکسن نوترکیب است که فازهای اول و دوم تست بالینی این واکسن تولید مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کشور کوبا انجام شد. در فاز اول ۴۰ داوطلب و در فاز دوم هم ۹۲۰ داوطلب حضور داشتند. در این ۲ فاز هم بی خطری واکسن و تعیین دز مناسب مورد ارزیابی قرار گرفت.

فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن هم در ایران و هم در کوبا انجام شد که در کوبا ۴۴ هزار داوطلب و در ایران ۲۴ هزار داوطلب حضور داشتند. این مرحله در ایران در ۸ شهر انجام شده است.

این واکسن مجوز اضطراری را از سازمان غذا و داروی ایران دریافت کرده و در حال تزریق به هموطنان است.

دز تقویتی واکسن پاستوکووک یا دز سوم این واکسن در کوبا با عنوان «سوبرانا پلاس» و در ایران به عنوان «پاستوکووک پلاس» نامگذاری شده است./ ایرنا

کپی