اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

گفت و گو با سردار نادر ادیبی دبیر ستاد راهیان نور کشور

شاهراهی که مسیر تحریف حقایق جنگ را مسدود می کند

شاهراهی که مسیر تحریف حقایق جنگ را مسدود می کند
مرجان قندی

هرسال همین موقع‌ها آماده می‌شدیم، بار سفر می‌بستیم به‌ سمت کربلای ایران. اما دو سال گذشته به‌خاطر شرایط و محدودیت‌های کرونا نشد که برویم و هرکدام‌مان از همان جایی که بودیم دلمان را راهی جنوب کردیم؛ راهی دوکوهه، فکه، طلاییه، هویزه، اروند و شلمچه. آنجا که وقتی چشم‌هایت را می‌‌بندی هنوز صدای خنده و شوخی و مناجات رزمندگان با خدا را از میان دشت‌ها و کوه‌ها می‌شنوی.

روزنامه ایران/ حالا این روزهای ما پر از امید است. همان امیدی که هرسال از دم دم‌های آذرماه تا اسفند تمام وجودمان را پر می‌کرد برای سفر به راهیان نور. سردار نادر ادیبی دبیر ستاد راهیان نور کشور در گفت‌و‌گو با «ایران» علاوه بر اعلام آمادگی کامل ستاد برای آغاز اردوهای راهیان نور از دستاوردهای چند ساله این ستاد در این عرصه گفت. به اعتقاد سردار ادیبی، اردوهای راهیان نور گنجینه‌ای برای انتقال ارزش‌های دفاع مقدس و یکی از مسیرهای جلوگیری از تحریف وقایع و فراموشی ۸ سال دفاع مقدس است. گفت‌و‌گو با دبیرستاد راهیان نور را در ادامه می‌خوانید.

نسل جوان ما که در طول 8 سال دفاع مقدس نبودند تا ایثار، جهاد و از خودگذشتگی مردم در آن دوره را ببینند، حالا لازم است با حضور در فضاهایی همچون اردوهای راهیان نور با ویژگی‌های رزمندگان و دلیرمردان ایران در آن دوران آشنا شوند. به اعتقاد شما آنها با حضور در این فضا تا چه حد می‌توانند با تاریخ جنگ آشنا شوند؟

شناخت گذشته در ملت‌ها خود به خود باعث روشن‌تر شدن مسیر آینده می‌شود. ما باید از تاریخ درس و عبرت بگیریم و بر اساس آنها مسیر بهتر را انتخاب کنیم. در حوزه دفاع مقدس هم همین‌طور است؛ ما یک آموزه بسیار قوی داریم که باید به مردم ارائه شود. شناخت حوادث، شناخت شهدا، نحوه مدیریت بر حوادثی که در آن دوران اتفاق افتاد، سیره و سبک زندگی شهیدان برای همه ما درس و عبرت‌های بزرگی به همراه دارد. امام در پایان جنگ تحمیلی در پیامی به دستاوردهای جنگ اشاره کردند و فرمودند:«ما در جنگ ثابت کردیم که می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم. ما در جنگ ظلم متجاوزان و ستمکاران را اثبات کردیم.» اکنون گرچه ممکن است مشکلاتی در حوزه‌های مدیریتی داشته باشیم اما این موضوع برکسی پوشیده نیست که این حس خودباوری، اعتماد به نفس ملی و توانمندی در آن دوران در کشور باعث شد ما دستاوردهای بزرگ و مهمی به‌دست آوردیم و پیشرفت‌های امروز ما در کشور مرهون دستاوردهای آن دوران است. از این‌رو جوان‌ها باید این موضوع را حس کنند و یاد بگیرند و نگذارند پیوندشان با سلحشوری‌های رزمندگان و شهدا قطع شود. ما باید همچون گذشته جوان‌های شجاع و با ایمانی داشته باشیم که راهیان نور یکی از مسیرها برای تربیت چنین جوانانی است. همچنین باید درنظر داشته باشیم که گفتن خاطرات دفاع مقدس بیان واقعیت‌های آن دوران است که باید به طور مستمر تکرار و گفته شود تا جوان‌های امروز با درک این موضوع خودشان بتوانند مبلغ این کار در آینده برای نسل‌های بعد باشند.

با توجه به از سرگیری دوباره سفرهای راهیان نور برای بهبود این سفرها چه نگاه و نوآوری‌هایی نسبت به گذشته انجام شده است؟

در این فرصت دو ساله و تعطیلی راهیان نور برای مبارزه با شیوع کرونا، نواقص مناطق عملیاتی را برطرف کردیم و توسعه عمرانی را در دستور کار قرار دادیم. در توسعه سرمایه انسانی مبلغین و راویان هم اتفاقات خوبی افتاد و مجموعه مبلغین تقویت شد. همچنین سامانه‌هایی برای تسهیل مسافرانی که قصد سفر به مناطق را دارند در نظر گرفته شده که عزیزان می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند و مسیر، محل اعزام و محل اسکان خودشان را از قبل پیدا و مشخص کنند. همچنین ما درصدد هستیم زمینه‌ای ایجاد کنیم تا مسئولان دستگاه‌ها بتوانند کارکنان، بازنشستگان و خانواده‌هایشان را به مناطق عملیاتی ببرند چون راهیان نور یکی از سفرهای پرتجربه است و خوب است هر کدام‌مان به این مناطق سفری داشته باشیم.

آیا ستاد بعد‌ از برگزاری اردوها بازخوردها را بررسی می‌کند و دستاورد پژوهشی از این سفرها دارد؟

ما در ستاد مرکزی راهیان نور یک بخش آموزش و پژوهش داریم که در بخش پژوهش موضوعات دفاع مقدس، نظرسنجی‌ها و گرایش‌های مردم را مورد بررسی قرار می‌دهیم و متوجه می‌شویم که مردم به چه چیزهایی بیشتر توجه دارند، آنها چطور با بحث دفاع مقدس ارتباط برقرار کردند، چه اتفاقاتی مورد نظر جمعی مردم بوده و در چه بخش‌هایی ضعف وجود داشته است. ما با نظرسنجی‌ای که از خادمین راهیان نور انجام دادیم متوجه شدیم این اقدام فرهنگی و تأثیرگذار می‌تواند یک نمونه و الگو برای اقدامات فرهنگی دیگر باشد. یا با نظرسنجی دیگری که از مردم بومی استان‌های مقصد راهیان نور انجام شد، نتایج امیدوارکننده‌ای در راستای رونق اقتصاد آن شهرها به‌دست آمد. همچنین پژوهش دیگری در رابطه با اینکه راهیان نور در نگرش مردم نسبت به انقلاب اسلامی یا تبادل فرهنگی استان‌ها چه تأثیری داشته به طور مستمر در حال رصد و انجام است.

جوانان امروز دوران دفاع مقدس را ندیده‌اند، اما درک خوبی از مدافعان حرم و جبهه مقاومت پیدا کرده‌اند. آیا برای بازدید از مناطق عملیاتی عراق و سوریه هم اقدامی انجام شده آیا علاقه‌مندان می‌توانند انتظار برگزاری اردوهایی برای بازدید از یادمان شهدای مدافع حرم داشته باشند؟

شهید حاج قاسم سلیمانی یک نکته خیلی مهمی را گفتند که دفاع مقدس در قله و مقاومت در دامنه است. اوج افتخارات و آن چیزی که در مقاومت شکل پیدا کرد برگرفته از دفاع مقدس بود. تربیت مدافعان جوان حرم ما در بستر فعالیت‌های فرهنگی دفاع مقدس اتفاق افتاد؛ یعنی تعداد زیادی از خادمین راهیان نور ما در جبهه مقاومت حضور پیدا کردند و به‌ شهادت رسیدند. ما برای به کارگیری این تجربه مان(راهیان نور) در حوزه دفاع مقدس به کشورهای حوزه مقاومت برنامه داریم و قرارگاهی در مجموعه تشکیل شده با عنوان قرارگاه بین‌الملل راهیان نور که در حال رایزنی با بخش‌های مختلفی از متولیان این حوزه در کشور و کشورهای دیگر هستیم. حضرت آقا در یکی از شب‌های خاطره فرمودند:«چرا بعضی از ملت‌های اروپایی نباید بدانند که دولت هایشان در جنگ تحمیلی چه بر سر ملت ایران آوردند.» این نشانگر این است که ما می‌توانیم یک بخشی از این کار را در راهیان نور انجام بدهیم. همچنین ایشان اشاره‌ای به نهضت ترجمه آثار داشتند که نهضت ترجمه برای شناخت بیشتر ملت‌های دیگر از کشور ما است، شناخت دفاع مقدس در سال‌های جنگ تحمیلی. ملت‌های دنیا اگر بفهمند که کشورهای اروپایی در موضوع حملات شیمیایی و در اختیار قرار دادن آن امکانات به رژیم بعثی عراق چه کمک‌هایی کردند قاعدتاً نگاه‌شان متفاوت می‌شود. به همین دلیل قرارگاه بین‌المللی راهیان نور راه‌اندازی شده و درصدد برنامه‌ریزی در این حوزه هم هست. ممکن است در آینده عده‌ای از مردم ما برای بازدید به جبهه مقاومت بروند اما مهم‌ترین اقدام ما این است که تجربه هایمان در زمینه راهیان نور را به آنها انتقال بدهیم.

با توجه به اینکه لایحه بودجه به مجلس ارائه شده در اخبار آمده بود که بودجه راهیان نور خیلی کم در نظر گرفته شده. توضیحی در این باره می‌فرمایید؟

طی سال‌های متمادی راهیان نور ردیف مستقلی در بودجه سال کشور داشت، هرچند هیچ گاه ردیف سنگینی نبوده و متولیان راهیان نور با حداقل‌ها اقدامات حداکثری انجام داده‌اند، اما در لایحه بودجه امسال این ردیف دیده نشده است که انتظار ما از دولت انقلابی و متولیان تنظیم بودجه‌ کشور این است که به تقویت مبانی دفاع مقدس و راهیان نور به‌عنوان یکی از محور‌های توسعه کشور و از بزرگ‌ترین اقدامات فرهنگی توجه ویژه کنند تا این اقدام در سال‌های بعد تضعیف نشود. راهیان نور متولی به کارگیری همه دستگاه‌های کشور در بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و ممکن است با قرار گرفتن بودجه در ردیف‌های فرعی، اشکال مدیریتی در حوزه‌های مختلف ایجاد کند. از متولیان تقاضا داریم این ایراد را برطرف کرده و با تثبیت و تعیین ردیف بودجه در تقویت مأموریت راهیان نور، متولیان امر را یاری کنند. من این نکته را هم بگویم که رئیس‌جمهور خودشان هم به راهیان نور اهتمام داشتند و هم طی سال‌هایی که ایشان عهده دار مسئولیت‌های دیگر بودند به راهیان نور آمدند و ما عمق توجه ایشان را به دفاع مقدس و راهیان نور درک می‌کنیم. متولیان بودجه‌نویسی در کشور هم باید همپای نگاه‌ها و نظرات فرمانده معظم کل قوا و رئیس‌جمهور باشند و از صدمات احتمالی به این حوزه جلوگیری کنند.

---
کپی