اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کشف کوزه باستانی پادشاهان آنگلوساکسون+تصاویر دیدنی

کشف کوزه باستانی پادشاهان آنگلوساکسون+تصاویر دیدنی
آرزوکیهان

باستان شناسان اسکاتلندی خبر از کشف کوزه باستانی 1000 ساله ای متعلق به پادشاه آنگلوساکسون دادند که برای پنهان ماندن از دست وایکینگ ها درون زمین مدفون شده بود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از دیلی میل،‌این کوزه سنگی – شیشه ای در کنار 100  شی ارزشمند شامل دستبند،‌سنجاق سینه ،‌انگشتر طلا و دیگر وسایل زیبا از دل خاک بدست آمده است.


اطلاعات منتشر شده رسانه های بریتانیایی نشان میدهد که این وسایل توسط یک تاجر بازنشسته "درک مک لنان " که در حال جستجوی گنج در غرب اسکاتلند بوده بدست آمده است.


گنج خارق‌العاده بدست آمده - یک کوزه کریستال سنگی تماشایی که توسط بهترین صنعتگران قرون وسطایی در اواخر قرن هشتم یا اوایل قرن نهم در ظریف‌ترین شکل ساخته شده است و اکنون پس از پاکسازی به همراه دیگر اشیاء در موزه ملی اسکاتلند نگهداری می شود .

به گفته محققان این گنجینه برای در امان ماندن از دست حمله وایکینگ ها در دل خاک پنهان شده بود که بوسیله دستگاه فلزیاب این تاجر پیدا شده است.

دکتر" لزلی وبستر"، از موزه بریتانیا، در این باره گفت: «کریستال سنگ به خودی خود غیرعادی است.این یکی از آن موادی است که در دنیای عتیقه به دلیل شفافیت بسیار ارزشمند است و میزان خلوص سنگ را نشان میدهد. بنابراین، من فکر می کنم حتی در زمان خود، بسیار بسیار خاص بوده است .صنعت گران آن زمان از روشی برای ساخت استفاده کرده اند که طلا نیز در گذر زمان به خوبی محفوظ مانده است. ما از یافتن کتیبه‌ای لاتین با حروف طلایی روی پایه کوزه شگفت‌زده شدیم.

---
---
---
---
---
کپی