اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بر اساس گزارش «ایران»؛

سفره یلدای امسال 478 هزار تومان تمام می‌شود

سفره یلدای امسال 478 هزار تومان تمام می‌شود

کم‌کم به سفره چینی یلدایی نزدیک می‌شویم؛ سفره‌ای که در آن تنقلات حرف اول را می‌زند. در سال‌های دور یعنی زمانی که جیب خانوارها کفاف پرداخت انواع تنقلات را می‌داد، خیلی از مردم سفره رنگین می‌چیدند، اما حدود 8 سالی است که قیمت خوراکی‌ها سر به فلک کشیده است و کمتر می‌توان شاهد سفره‌های رنگین یلدایی بود.

روزنامه ایران/ طی سال‌های گذشته قیمت آجیل چندبرابر شد و انواع شیرینی‌ها به قیمت‌هایی رسید که برای خیلی‌ها باورپذیر نیست. با نزدیک شدن به آخرین روز پاییز، تخفیف کالایی و عرضه خوراکی‌هایی که از قدیم بر سر سفره یلدا گذاشته می‌شد، داغ شده است. معروف‌ترین تنقلاتی که خیلی از خانواده‌ها سعی می‌کنند در این روز خریداری کنند، آجیل مخلوط است. این آجیل هم می‌تواند لاکچری و هم می‌تواند قیمت‌اش اقتصادی باشد.

آجیل مخلوط لاکچری هر کیلوی آن از 450 هزار تومان تا 900 هزار تومان است؛ این قیمت بستگی به مخلوط آن دارد، آجیل‌هایی که سهم بادام ایرانی، بادام هندی و پسته آن زیاد باشد و البته درجه کیفی بالا با قیمت‌های گرانتری عرضه می‌شوند.

اما قیمت هر کیلو آجیل مخلوط یلدا که شاید در وسع خیلی از خانواده‌ها باشد از112 هزار تومان تا 320 هزار تومان است.

دولت سیزدهم سعی کرد طی این مدت کمترین رشد قیمت سراغ اقلام خوراکی بیاید؛ لذا بخش قابل توجهی از رشد قیمت که مردم شاهد آن هستند، قیمت مصوبی است که سال گذشته دولت روحانی برای سال 1400 تعیین کرده است.

طبق بررسی‌های صورت گرفته، اگر یک خانواده 4 نفره، از 8 قلم کالایی که برای شب یلدا خریداری می شود از هر کدام یک کیلو خرید انجام دهد، آن سفره 478 هزار تومان تمام می‌شود. این در حالی است که سال 90، این قیمت 64 هزار و 630 تومان برای یک خانواده 4 نفری بوده است. لذا این امر نشان می‌دهد که در دولت روحانی قیمت سفره یلدا بدون شام و سایر هزینه‌های جانبی بیش از 7 برابر شده است.

در گذشته یک جعبه باسلوق که قیمت آن 18 هزار تومان بود، اکنون با قیمت 69 هزار تومان به فروش می‌رسد، بادام زمینی که روز گذشته هر کیلو آن 112 هزار تومان بود، در سال 90و در گران‌ترین زمان ممکن مردم می‌توانستند با قیمت 3 هزار و 500 تومان خریداری کنند. پسته خوب نیز که در سال 90 در حدود قیمتی 7 هزار تومان در هر کیلو بود، روز گذشته از 270 هزار تومان تا 350 هزار تومان در هر کیلو به فروش می‌رسید؛ هر چند که پسته با کیفیت‌تر با قیمت‌های بالاتری در مراکز آجیل و خشکبار و شیرینی فروشی‌ها عرضه می‌شود.

محمدحسین سجادی از بازرسان سازمان حمایت در مورد وضعیت بازار یلدا به «ایران» گفت: «طی روزهای اخیر نظارت بر بازار آغاز شده است و از تمام واحدهای صنفی درگیر در این بخش خواسته شده که قیمت‌ها را بر اساس آنچه که مصوب شده به مشتریان عرضه کنند، بدین جهت به نظر می‌رسد که بازار آرام و بدون تنشی را سپری کنیم.»

علی بهره‌مند رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی نیز درباره یلدا و عرضه شیرینی به «ایران» گفت: «قیمت‌ انواع شیرینی برای شب یلدا تغییری نخواهد کرد و مردم با قیمت مصوب می‌توانند شیرینی خریداری کنند؛ قیمت مصوب ما در شیرینی دانمارکی 65 هزار تومان و شیرینی‌تر 70 هزار تومان است؛ در این میان از تمام توان خود استفاده خواهیم کرد تا شاهد گرانفروشی در این حوزه نباشیم.»

مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل‌فروشان نیز گفت: «قیمت آجیل برای شب یلدا هیچ تغییری نداشته، اما خشکسالی باعث شد که میزان تولید روند کاهشی به خود بگیرد به همین دلیل قیمت‌ها تا حدودی نسبت به گذشته افزایش داشته است؛ در این میان کشاورزان ترجیح می‌دهند محصول تولیدی خود را صادر کنند، چرا که می‌توانند به درآمد ارزی دست پیدا کنند اما با وجود تمام این گفته‌ها هیچ مشکلی در عرضه و تأمین آجیل و خشکبار وجود ندارد.»

کپی