اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
حتی اعضای حزب بوریس جانسون هم مایل به ماندن او نیستند

مرد ضدگلوله در نزدیکی خط پایان

مرد ضدگلوله در نزدیکی خط پایان
لوک مک‌گی، تحلیلگر سی ان ان مترجم: وصال روحانی

با دیدن رفتارهای اخیر بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، خیلی‌ها می‌پرسند آیا او قدرت خود در رقم زدن سرنوشتش را از دست داده است؟

در جدیدترین عقبگرد جانسون که یک شکست تاریخی توصیف شده، حزب وی کرسی‌ای را در پارلمان انگلیس از دست داده که نزدیک به 200 سال مالک آن بود. امروز این یک سؤال رایج حتی بین «هم‌حزبی»های جانسون است که آیا او قادر به حفظ پست خود است یا خیر و آیا کلاً صلاحیت این مهم را دارد؟

در سال‌های پر جدل اخیر در صحنه سیاست بریتانیا، جانسون توانسته بود حتی از مردمانی که برخلاف وی مخالف با روند جدایی از اتحادیه اروپا بودند، رأی اعتماد بگیرد اما اکنون نمایندگان حزب محافظه‌کار انگلیس در پارلمان این کشور هم با طرح‌های تازه جانسون در زمینه مقابله با «کووید19» مخالفت ورزیده‌اند. با این حال مشکلات جانسون به اینها هم ختم نمی‌شود و او در سال رو به پایان 2021 گاف پشت گاف داده است.

یک اتهام بزرگ اخیر به جانسون این است که او و همراهانش در دفتر نخست وزیری انگلیس میهمانی‌های پنهانی و مفصلی در اوج کرونا داشته اند. علاوه بر این متهم است، قراردادهایی عملیاتی در ارتباط با نحوه مهار کرونا را به سوی نهادها و شرکت‌هایی سوق داده که با حزب محافظه‌کار در تماس و معامله‌اند. ضمن اینکه با گرفتن مبالغی غیرقانونی با تشکیل اتحادیه‌هایی کارگری و اقتصادی موافقت کرده است که کارآیی چندانی برای مردم و دولت نداشته‌اند.

واقعیت امر هر چه باشد، وضعیت جانسون طی کمتر از یک سال پس از پیروزی تقریباً مطلقه‌اش در انتخابات سال 2019 چنان تنزل کرده که دیگر سیاستمداری قابل شناسایی نیست و انگار با موجود دیگری طرف هستیم. خیلی‌ها می‌گویند جانسون از ابتدا هم یک فرد محبوب در حزبش نبود و فقط الزام‌های زمان و نحوه به قدرت رسیدنش پس از ناملایمات صحنه سیاسی انگلیس در سال‌های 2015 تا 2018 سبب شد محافظه‌کاران او را تحمل کنند و جلودار خویش بینگارند. در آن زمان به نظر می‌رسید که جانسون ضدگلوله شده و صاحب حفاظی استوار در برابر سنگین‌ترین ضربات است. امروز اما همان محافظه‌کاران و البته اعضای ارشد حزب کارگر می‌گویند جنجال‌های زندگی اجتماعی و لغزش‌های سلوک سیاسی جانسون به شکل و حدی است که دیگر نمی‌توان پشت او ایستاد و شاید بهتر باشد که جانسون را از حالا یک «مرد تمام شده» در صحنه سیاست بریتانیا دانست.

یک عضو ارشد سابق کابینه انگلیس که مایل نیست نامش فاش شود، می‌گوید: «سال 2022 که در آستانه آغاز است، از سال 2021 هم برای جانسون بدتر خواهد بود. اینکه تصور شود او فقط مرد جلوی صحنه در کج‌روی‌های اخیر بوده است و وجودش باعث شده مقصران اصلی دیده نشوند، تعبیر غلطی است و ماجرا کاملاً برعکس است زیرا جانسون در اکثر موارد فرد ترسیم‌گر و امضاکننده تعهدنامه‌ها بوده و مراحل اجرایی شدن آنها را هم هدایت کرده است.»

یک نماینده حزب کارگر در مجلس عوام انگلیس هم اظهار می‌دارد: «جانسون شاید بتواند برخی مشکلات خودساخته و لغزش‌های سیاسی‌اش را جبران و یکی دو تشکل سیاسی را با خود همسو کند اما این دستاوردهای احتمالی بسیار کوچک‌تر از حجم ضایعات و پایگاه‌های از دست رفته او در سال جاری است. شاید استعفا از پست نخست وزیری بیش از همه به سود خود جانسون باشد زیرا حزب او می‌تواند در غیاب وی از برخی مهلکه‌ها عبور کند که اینک گذر از آنها به خاطر حساسیت‌های مرتبط با جانسون امکانپذیر نیست و اقدام شخصی وی، نوعی دلجویی از او هم تلقی خواهد شد.»

منبع: CNN

کپی