اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اختصاصی«ایران آنلاین»/

یک سفره یلدا چقدر آب می خورد؟+صوت فروشندگان

یک سفره یلدا چقدر آب می خورد؟+صوت فروشندگان
سارا محقق خبرنگار

یلدای 1400 هم از راه رسید و امسال دومین سالی است که ایرانی ها بلندترین شب سال را با هراس از ویروس کرونا می گذرانند و اقتصاد خرد ایرانی و بازار کسب و کارهای مرتبط با مراسم شب یلدا هم متاثر از این ویروس و نیز قیمت‌های نجومی کالاها و قدرت خرید پایین مردم به استقبال این رسم باستانی ایرانی رفته است.

به گزارش «خبرنگار ایران آنلاین»،گشتی در بازار و گپ و گفت با مغازه داران سطح پایتخت نشان می دهد که قیمت های بالای کالاهای یلدایی از آجیل و شیرینی گرفته تا هنداونه و انار و دیگر میوه ها امسال دل و دماغی برای شهروندان نگذاشته است و مغازه های آجیل فروشی که هرساله در چنین ایامی حسابی شلوغ و پررونق بودند، امسال و به فاصله دو سه شب تا شب چله، سوت و کور و خالی از خریدار است.

شرایط اقتصادی سال های اخیر کشور و رکود نسبی حاکم بر بازار، خشکسالی کم سابقه ای که تولید انواع محصولات غذایی و کشاورزی را کاهش و قیمت ها را افزایش داده است و تاثیر منفی شدیدی که شرایط ناشی از محدودیت های کرونایی بر اکثر کسب و کارها در کشور گذاشته دست به دست هم داد تا قدرت خرید خانوارها در دو سال اخیر به شکل بی سابقه ای کاهش یابد و توان خرید و تامین بسیاری از کالاها و مایحتاج از طبقات متوسط و رو به پایین جامعه گرفته شود.

با اینکه فروشگاه های آجیل و میوه و شیرینی و سوپرمارکت های بزرگ سطح شهر حال و هوای یلدایی گرفته اند و با کارهای تبلیغی و ارائه تخفیف های متنوع سعی در جذب خریدار و فروش بسته های ویژه و یلدایی خود دارند، ولی اکثر مردم یا بی تفاوتی و شاید با حسرت از کنار ویترین های رنگارنگ می گذرند وبرخی با نگاهی گذرا تنها قیمت ها را رصد می کنند.


قیمت آجیل چند؟


پیگیری های «خبرنگار ایران آنلاین» درباره وضعیت قیمت ها در بازار و فروشگاههای مختلف مرکز شهر تهران از حوالی خیابان های شریعتی و سهروردی تا کارگر شمالی، یوسف آباد و خیابان های آزادی و انقلاب نشان می دهد که قیمت یک کیلو آجیل شب یلدا در فروشگاه های آجیل بسته به نوع مغزهای مختلف حدود 260 تا 310 هزار تومان در نوسان است.
این در حالی است که چند روز پیش رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران  قیمت رسمی آجیل را بدون باسلوق حداقل ۱۸۰ هزار تومان و حداکثر ۲۷۵ هزار تومان اعلام کرده  و گفته بود: قیمت آجیل با باسلوق باید حداقل ۱۵۰ هزار تومان و حداکثر ۲۵۰ هزار تومان باشد.

مصطفی احمدی  البته از افزایش ۲۰ درصدی قیمت آجیل نسبت به سال گذشته خبر داده و گفته قیمت آجیل امسال نسبت به سال گذشته بین ۲۰ تا ۳۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این در حالی است که بسیاری از اقلام مصرفی آجیل نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

فروشندگان آجیل دلیل فروش بالاتر از قیمت مصوب را کیفیت و درصد مغزهای موجود در آجیل و تنوع زیاد محصولات موجود عنوان می کنند و می گویند: آجیل ارزان تر هم داریم که کیفیت پایین تری دارند و معمولا متوسط جامعه برای خالی نماندن سفره متقاضی این نوع آجیل هستند.

در این فروشگاه ها البته آجیلی های گرانتری با نام های آجیل سبزمز، رویال، ویژه، مغز تند، مغز سالاد، مغز شور، شیرین با پوست و ...وجود دارد که قیمت همگی بستگی به نوع مغزها و افزودنی ها از 320 هزار تومان آغاز و تا 500 هزار تومان هم می رسد.

به گفته برخی از فروشندگان این نوع آجیل مورد نظر طبقه بالای جامعه وبرای یلدای عروس است.

بر اساس این گزارش، برخی از فروشگاه های زنجیره ای نیز برای فروش بیشتر خود اقدام به تهیه بسته های یلدایی مخصوص با وزن نیم کیلو و یک کیلو گرمی کرده اند که خریداران بسته به نیاز خود بتوانند این کالا را تامین کنند.

خبرنگار « ایران آنلاین» در گفت و گو با برخی از مردمی که برای سبک و سنگین کردن قیمت ها به فروشگاه ها آمده بودند، دلیل خرید یا نخریدن آجیل شب یلدا را پرسیده است.

خانم کارمندی با بیان اینکه امکان خرید آجیل شب یلدا را امسال هم مانند سال قبل ندارم، گفت: با این وجود به بازار آمدم تا قیمت ها را دیده و شاید یک یا دو قلم آجیل را برای سفره بتوان تهیه کنم.

وی با بیان اینکه با حقوق 6 میلیون تومانی و اجاره خانه 3 میلیون تومانی در کنار اقساط بانکی دیگر چیزی از حقوقم باقی نمی ماند، افزود: من سرپرست خانوار هستم . متاسفانه سال گذشته هم نتوانستم  آجیلی برای شب یلدا تهیه کنم و تنها به خرید انار و هندوانه بسنده کردیم که با گرانی قیمت آجیل احتمالا امسال نیز همان هندوانه و انار را بخریم.


آقای حدود 50 ساله نیز برای خرید آمده بود. او که سعی در تهیه چند نمونه آجیل هر کدام به وزن 200 تا 300 گرم می کرد به «ایران آنلاین» می گوید: بچها انتظار دارند و خبری از جیب پدر و مادر ندارند سعی می کنم با خرید حدود 200 گرم از چند نوع آجیل حداقل یک کیلو آجیل را به خانه ببرم.

او کارمند است و می گوید: حقوق ها کم است و گرانی و تورم دو سال گذشته به شدت به خانواده ها فشار آورده با این وجود از چند ماه قبل برای این شب برنامه ریخته و مبلغی راکنار گذاشته و توانسته اکنون خرید کند. او البته به گفته خودش انار و هندوانه هم در حد یک شب توانسته بخرد.

آقای محمدی هم کارمند یکی از ادارات تهران است که برای خرید آجیل آمده است.او معتقد است درست است که گرانی و تورم هست ولی برای شب یلدا سعی در تهیه اقلام در حد یک کیلو می کند. البته این آقا می گوید با برادر و خواهرها قرار گذاشتیم که هر کدام یک قلم از کالاهای سفره یلدا را بخریم و میوه و آجیل های خریداری شده را به خانه پدر ببریم و با حفظ فاصله اجتماعی این شب را دور هم بگذرانیم.


دلیل گرانی آجیل


هر چند رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران کاهش تولید را خیلی موثر بر افزایش قیمت ها نمی داند ولی بر اساس آمارها زنگ کمبود و گرانی احتمالی آجیل در کشور به خاطر خشکسالی سال گذشته و کاهش تولید از مرداد و شهریور نواخته شده بود و تولید کنندگان نسبت به افزایش قیمت برای شب یلدا نیز هشدار داده بودند.


در بازارمیوه چه خبر است؟

اگرچه قیمت میوه های زمستانه امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته و در مواردی قیمت برخی اقلام تا 100 درصد نسبت به شب یلدای سال 1399 افزایش داشته، اما در آستانه شب یلدا میوه فروشی ها در مقایسه با آجیل فروشی ها و شیرینی فروشی ها شلوغ ترند.

آقای میوه فروشی در خیابان کارگر شمالی از وضعیت فروش بار انار و هندوانه و خرمالوهایی که برای شب یلدا آورده در مقایسه با سال گذشته بسیار راضی است و می گوید: باری که برای شب یلدا آورده بودیم در حال اتمام است. او می گوید با اینکه قیمت میوه هم در مقایسه با سال گذشته گران شده است اما تهیه این قلم انگار برای مردم راحت‌تر از آجیل است و ترجیح بیشتر خانواده ها تهیه میوه به جای آجیل است.

آقای رضایی  فروشنده دیگری در مرکز شهر معتقد است: میوه هم مانند آجیل قیمت ها و کیفیت های متفاوت دارد. او نیز از فروش خود راضی است و برای شب یلدا آجیل به مقدار کم هم خریده است.

در حین تهیه این گزارش و بازدید از یک میوه فروشی، البته به زوجی برخوردیم که در حال خرید دو سیب قرمز و زرد، دو انار، دوخرمالو و یک هندوانه کوچک بودند.

این زوج هدف از این کار رو برگزاری یلدا با هزینه کم عنوان کرده و می گویند: به اندازه 300 گرم هم آجیل می خریم که سنت را لااقل برگزار کنیم. آنها می گویند: با این گرانی ها و قیمت ها توان خرید بیشتررا نداریم و از طرفی نه می توانیم به خانه کسی برویم و در واقع سربار شویم و طرف را معذب کنیم و نه خودمان کسی را به خانه دعوت می کنیم، اما یلدای دو نفره را می توانیم برگزار کنیم.

قیمت میوه البته نسبت به چند روز پیش هم با افزایش همراه بوده است. انار که در این مغازه هفته گذشته 23 هزار تومان قیمت خورده بود الان برای شب یلدا تا 28900 تومان فروش می رود. سیب قرمز که پیش از این 18 هزار تومان بود الان 24500 تومان قیمت خورده است. البته فروشندگان میوه سطح شهر، افزایش قیمت ها برای شب یلدا را هم تائید می کنند و دلیل آن را رونق خرید و فروش  و در واقع افزایش تقاضا می دانند.


قیمت میوه چند؟


هندوانه یلدایی 8 هزار و 400 تومان، انار با کیفیت 28900 و اناربا کیفیت پایین تر 24 هزار تومان، سیب قرمز 24 هزار و 500 تومان، سیب زرد 28 هزار و 800 تومان، نارنگی 24 هزار و 800 تومان، خرمالو 49 هزار و 800 تومان، پرتقال جنوب 28 هزارو 500 تومان  که از مهم ترین اقلام میوه برای شب یلدا بودند.


یک سفره یلدا چقدر آب می خورد؟

اگر تعداد اعضای یک خانواده 3 نفره طبقه متوسط را در نظر بگیریم و این خانواده قصد خرید یک کیلو آجیل یلدایی از قرار هر کیلو 200 هزار تومان( یعنی ارزان ترین آجیل) ، دو کیلو سیب 24 هزار تومانی، دو کیلو انار 24 هزار تومانی و یک هندوانه حداقل 6 کیلویی را داشته باشند با قیمت های بالا برای یک سفره یلدا حداقل باید 500 هزار تومان برای شب چله کنار بگذارند.

بنابراین بسیاری از خانواده ها حتی توان برگزاری یک مراسم حداقلی در شب یلدا را ندارند و ترجیح می دهند با 500 هزار تومان نیازهای ضروری دیگر زندگی خود را تامین کنند.
 

انتهای پیام/

 

شب چله 500 هزار تومانی!

کپی