اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مدیرنظارت صندوق نوآوری و شکوفایی خبرداد:

حمایت ۴۳ میلیارد تومانی صندوق نوآوری از راه اندازی خط تولید واکسن تب برفکی

حمایت ۴۳ میلیارد تومانی صندوق نوآوری از راه اندازی خط تولید واکسن تب برفکی

مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت ۴۳ میلیارد تومانی صندوق نوآوری جهت راه اندازی خط تولید واکسن تب برفکی خبر داد.

به گزارش ایران آنلاین، بزرگترین خط تولید واکسن تب برفکی کشور با قابلیت استفاده دردام‌های سبک و سنگین صبح امروز ۲۷ آذرماه سال جاری با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در استان البرز به بهره برداری رسید تا کشور از واردات این نوع واکسن بی نیاز شود.
مهندس محمد محمودیان مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت صندوق نوآوری از این پروژه ملی گفت: شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا که از حمایت تسهیلات بلند مدت (۷۵ ماهه)  با نرخ ترجیحی ۳۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری جهت راه‌اندازی این خط برخوردار بوده است، تاکنون ۲۷ میلیارد تومان از این رقم را توانسته جذب کند و مابقی مبلغ نیز پس از تولید آزمایشی و ارائه پروانه ساخت واکسن تب برفکی FMD از سازمان دامپزشکی کشور پرداخت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: علاوه براین، شرکت توانسته تسهیلات ۳۶ ماهه‌ ۱۳ میلیارد تومانی دیگری را با پرداخت یکجا طی مردادماه سال جاری بابت راه اندازی خط تولید واکسن تب برفکی از صندوق نوآوری دریافت کند.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این که همچنین شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا قبلا نیز جهت تولید واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) از تسهیلات با نرخ ترجیحی بهره مند شده است، خاطرنشان کرد: در ضمن این شرکت جهت تأمین ودیعه رهن محل کار از تسهیلات قرض الحسنه صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار شده است. علاوه بر این تسهیلات، کمک‌های بلاعوضی برای توسعه بازار و حمایت از حضور این شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی توسط صندوق نوآوری صورت پذیرفته است.
مهندس محمودیان درباره ویژگی های این واکسن توضیح داد: طرح واکسن تب برفکی (FMD) جهت ایجاد مقاومت در مقابل ویروس و کنترل بیماری تب برفکی در گاو، گوساله، گوسفند و بز کاربرد دارد. این واکسن‏ پایه روغنی داشته و معمولاً مدت زمان بیشتری ایمنی ایجاد می‌کند که در خصوص واکسن تب برفکی تا حدود ۶ ماه می‏رسد، در حالی که در واکسن‏های آبی این میزان ۳ الی ۴ ماه است. قیمت پایین‌تر محصول نسبت به نمونه‌های خارجی، افزایش توان تولید داخل واکسن های دامی و کاهش وابستگی خارجی از دیگر مزایای این طرح است.
وی افزود: شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا مطابق به روزترین استانداردهای GMP دنیا، با ظرفیت تولید سالانه ۲۰ میلیون دوز و در کمتر از ۱۰ ماه به این امر اقدام کرده است که حاصل تلاش صنعت دامپزشکی کشور، صنعت واکسن سازی کشور، شرکت های دانش بنیان و جوانان نخبه کشور به شمار می‌آید. این شرکت خروجی یکی از شتاب دهنده های دانش بنیان بوده و باتوجه به سابقه تولید واکسن دامی به عنوان ساخت بار اول برای تولید واکسن تب برفکی دانش بنیان شناخته شده اند.
لازم به ذکر است، به منظور اجرای طرح سایت تولید تب برفکی، با همکاری ۳۸ شرکت تولید کننده محصولات مرتبط با ساخت اتاق تمیز طی ۱۰ ماه گذشته به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی به همراه داشته است.

 

کپی