اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر فرهنگ در دیدار با ناشران دفاع مقدس خبر داد:

حمایت صد در صدی از تولیدات ادبی حوزه دفاع مقدس

حمایت صد در صدی از تولیدات ادبی حوزه دفاع مقدس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز بیست و ششم آذر در دیدار جمعی از ناشران دفاع مقدس گفت: این وزارتخانه در راستای افزایش تولیدات ادبی در حوزه دفاع مقدس آمادگی همکاری با ناشران دفاع مقدس را دارد و از تولیدات ادبی این حوزه حمایت صد در صدی می کند.

به گزارش ایران آنلاین، محمدمهدی اسماعیلی با تاکید بر این مطلب تصریح کرد: برای این همکاری و مشارکت در صورت نیاز می توان ستادی در این زمینه نیز تشکیل داد تا با برنامه ریزی، مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه ادبیات دفاع مقدس در داخل و خارج از کشور عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه در حوزه دفاع مقدس کارهای روی زمین‌مانده زیادی وجود دارد، گفت: ضروری است به موضوع دفاع مقدس از دیدگاه پدران و مادران شهدا توجه شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حوزه دفاع مقدس نیاز به تولید آثار و فعالیت های بیشتری داریم و آثار در این زمینه باید به بیش از ۱۰۰ برابر برسد. دفاع مقدس، بُرش های مختلف و نیروهای عاملی همچون بسیج، سپاه و ارتش داشت که می توان از هر منظر به تولیدات متفاوت در این زمینه پرداخت. هم اکنون در مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نزدیک به ۶۰ جلد اسناد نیروی زمینی ارتش منتشر شده است، همچنین سهم نیروهای هوایی ارتش در ماه های اول جنگ بی نظیر است که میتواند ایده شکل گیری محتوای بی نظیری در این زمینه گردد.

وی با تاکید بر اینکه رنجی که پدران و مادران شهدا برای اعزام فرزندان شان به جبهه کشیده اند، باید ثبت شود، تصریح کرد: هم اکنون ۳۳ سال از جنگ می گذرد و نسلی که درگیر جنگ بوده اند بالای ۶۰ سال سن دارند، از سوی دیگر بر اساس آماری که به تازگی دریافت کردم، بیش از ۸۰ درصد از پدر و مادر شهدا فوت کرده اند. که این موضوع اهمیت پراختن به این امر را دو چندان می کند.

اسماعیلی با اشاره به لزوم اختصاص ۲ درصد بودجه دستگاه ها به امور فرهنگی، خاطرنشان کرد: در بودجه امسال، دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی مجاز شدند ۲ درصد از بودجه خود را در حوزه های فرهنگی، سینمایی و ناشران هزینه کنند. بنابراین در این زمینه می توان برنامه ریزی کرد که به عنوان مثال ۲۰۰ اثر شاخص دفاع مقدس، ترجمه کنیم.

وزیر فرهنگ با تاکید بر اینکه در حوزه افزایش آثار دفاع مقدس باید کار قوی، مُتقن و با کیفیت انجام دهیم، تاکید کرد: در این زمین هیچ محدودیتی وجود ندارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه گونه آمادگی دارد و اگر ظرفیت ناشران ۱۰۰ برابر باشد این ظرفیت در این وزارتخانه هم ۱۰۰ برابر می شود اما ناشران باید برنامه دقیق سه تا چهار ساله ای را ارایه دهند.

وی گفت: بودجه و امکانات کم اما فضا و مطالبه زیاد است اما با برنامه ریزی و تنظیم درست اهداف باید به این برنامه ها عمل کرد. همچنین پیوست رسانه ای قدرتمندی در این زمینه باید گنجانده شود. انقلاب اسلامی با پیام های جهانی و انسانی در دنیا در غربت است و دشمنان هر طور بخواهند ایران هراسی و اسلام هراسی را ترویج می دهند. بنابراین هر چقدر آن ها قوی باشند، ما هم باید به درستی عمل وهزینه کنیم.

اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه مجمع ناشران دفاع مقدس را خانواده خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می دانیم، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه پشتیبانی از ناشران دفاع مقدس را دارد.
 

کپی