اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس سازمان برنامه و بودجه:

نظام پژوهشی نیاز به آسیب شناسی دارد

نظام پژوهشی نیاز به آسیب شناسی دارد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بهبود وضعیت کشور در گروه پژوهش های مبتنی بر حل مسئله است.

به گزارش ایران آنلاین سید مسعود میرکاظمی در دیدار با پژوهشگران مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری  و موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی که به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد؛گفت: آثار کارهای پژوهشی این دو موسسه در آینده باید بیشتر دیده شود، این دو مجموعه دو بال مهم سازمان برنامه و بودجه هستند و باید در تصمیم سازی و برنامه سازی کشور نقش های مهمی ایفا کنند. 
معاون رئیس جمهوری افزود: در حال حاضر تعداد دانشگاه ها و فارغ التحصیلان دانشگاهی که تحقیقات و مقالات تولید می کنند بسیار زیاد است، آثار این اندوخته های علمی در سطح ملی نیز باید دیده شود اما منفی بودن شاخص بهره وری نشان می دهد پژوهش ها در کشور آنچنان اثربخش نیست.
 میرکاظمی  با اشاره به بودجه ۱۴۰۱ خاطر نشان کرد:  با توجه به تغییرنگرش و نقش پژوهش در تدوین بودجه، برنامه محوری جایگزین ردیف محوری شد، پیش نیاز برنامه محوری تمرکز بر تحقیفات کاربردی و مبتنی بر حل مسئله است.  
رئیس سازمان برنامه و بودجه  با بیان اینکه به سرعت در مرزعلم و دانش باید حرکت کرد، یادآور شد: در کشورهایی که پیشرفت خوبی داشته اند؛ در کنار مراکز تحقیقاتی بخش های توسعه گر وجود دارند که این تحقیقات را به محصول و نتیجه می رسانند؛اما این حلقه مفقوده در بخش های مختلف پژوهشی کشور دیده می شود.  
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه درباره پژوهش نیاز به مطالعه جدی و اساسی است،افزود: ساختار پژوهش باید چگونه  باشد ؟خروجی دانشگاه ها و مراکز مطالعاتی چرا اثر بخش نیست؟ باید تحقیقات مجزایی در مورد مشکلات و نحوه انجام پژوهش باید شکل بگیرد. 
وی اضافه کرد:  قبل از انقلاب حوزه ها به گونه ای طراحی شده بود که ایران حلقه ای از یک زنجیره دیگر باشد.  به عنوان مثال فرهنگ ما  به فرهنگ آمریکایی وصل بود و نیروهای مسلح حلقه ای از ژاندارم منطقه ای بود و خارج از منطقه نمی توانست کاری انجام دهد، دانشگاه ها به همین صورت وابسته بود،حلقه ها، حلقه های تعریف شده برای کشورهای دیگر بود بعد از انقلاب  به جز در حوزه نیروهای مسلح  در سایر بخش ها  ساختار قبلی زیاد تغییر نکرده است لذا برای بهبود شرایط مطلوب نیاز به اقدام اساسی است.
  عادل آذر رئیس  موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه نکته نظرات خود را درباره  نقش پژوهش در پیشرفت و توسعه متوازن و رفع مشکلات ارائه کرد.
همچنین در این جلسه پاک ذات درباره نشست های تخصصی وعلمی و نحوه تدوین برنامه هفتم توسعه و اقدامات صورت گرفته مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری توضیحاتی ارائه کرد.


 

کپی