اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
اختصاصی ایران آنلاین/

چند راه حل مهم برای یک ازدواج موفق

چند راه حل مهم برای یک ازدواج موفق
مینانبئی

داستان های کودکانه گاهی درس های بزرگی برای ما دارند که در کودکی هایمان شنیده و نشنیده از کنار آنها می گذریم؛ اما هرچه بزرگتر می شویم، معنا و مفهوم آن ها را بیشتر درک می کنیم و در می یابیم که اندیشه ای بزرگ و سنجشگرانه در پس آن واژگان ساده، نهفته بوده است.

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین، داستان های کودکانه گاهی درس های بزرگی برای ما دارند که در کودکی هایمان شنیده و نشنیده از کنار آنها می گذریم؛ اما هرچه بزرگتر می شویم، معنا و مفهوم آن ها را بیشتر درک می کنیم و در می یابیم که اندیشه ای بزرگ و سنجشگرانه در پس آن واژگان ساده، نهفته بوده است.

داستان "آلیس در سرزمین عجایب" یکی از آن داستان ها است. در بخشی از این داستان چنین می خوانیم:


آلیس به یک دو راهی رسید و گربه‌ای را روی درخت دید...
آلیس از گربه پرسید: «از کدام مسیر باید بروم؟»
گربه گفت: «به کجا می خواهی بروی؟»
آلیس پاسخ داد: «نمی دانم!»
گربه گفت: «پس مهم نیست از کدام راه بروی.»


اما اینکه چرا این بخش از داستان «آلیس در سرزمین عجایب» نقل شد، خود داستانی دارد، داستانی به بلندای تمام سال های زندگی مشترک؛ داستانی به اندازه تمام روزهایی که اگر امروز ندانیم از زندگی چه می خواهیم و باید به دنبال کدام نشانه ها بگردیم، راهی می شود بی بازگشت و سنگلاخ و دشوار و دست آخر در حیرانی و پریشانی مشاهده سراب، حال دلمان خراب و آرزوهایمان نقش بر آب می شود. آنچه در ادامه می خوانید، برآیند گفت و گو با دکتر سعید بهزادی فرد، روان شناس، مشاور خانواده است. 


 در جایگاه یک روانشناس بفرمایید که جوانان برای داشتن یک انتخاب خوب پیش از ازدواج باید به چه مسائلی با دقت و تامل بنگرند؟

دوران آشنایی، دوران بسیار مهم و سرنوشت سازی برای یک انتخاب خوب و شایسته است؛ روشن است که گفت و گوهای کلیشه ای و کلی در این دوران، هیچ کمکی به ما نمی کند؛ چرا که آدم ها در سطح تئوری به نظر می رسد که با یکدیگر هماهنگ هستند و مشکلی نیست؛ اما بسیاری از مسائل به ظاهر ساده و پیش پا افتاده در زندگی مشترک، به آسانی می تواند تبدیل به یک مشکل بغرنج شود. در این دوران لازم است که جوانان پیش از عاشق شدن، با چشمِ باز نشانه ها را دنبال کنند.

چرا باید به دنبال این نشانه ها باشیم؟ و دانستن این نشانه ها چه کمکی به ما می کند؟

در واقع دانستن این ویژگی ها به ما کمک می کند که تفاوت هایمان را پیش از ازدواج بشناسیم و بفهمیم به درد هم می خوریم یا نه؟ و سپس با هوشیاری انتخاب کنیم و وارد زندگی مشترک شویم.

برخی از جوانان تجربه کافی برای یافتن نشانه ها ندارند؛ اگر ممکن است بفرمایید این نشانه ها چه می توانند باشند؟

رشدیافتگی آدم ها شاید در شمار اولین چیزهایی باشد که لازم است نگریسته شود. این رشدیافتگی را شما می توانید در شیوه رانندگی افراد، در سبک ارتباطی آنها با دیگران، در نحوه غذا خوردن شخص، در میزان هوشمندی او در مسائل اقتصادی، در رعایت حقوق دیگران در تعاملات فردی و در دیگر عادت های رفتاری و گفتاری وی مشاهده کنید؛ حتی گاهی خود شخص این ها را به زبان می آورد؛ برای مثال شما می بینید که تلفن او زنگ می خورد و مادرش پشت خط است؛ اما از پاسخ دادن به مادر خودداری می کند. از او می پرسید که چرا جواب مادرت را نمی دهی؟ می گوید: چند روز پیش با هم بحثمان شد. با مادرم قهرم و بعد خودش ادامه می دهد که من وقتی عصبی می شوم؛ حداقل چند روز قهر می کنم؛ به این راحتی ها هم نمی توانم به حالت عادی برگردم؛ در واقع او خودش دارد اعتراف می کند که بد قلق و اهل قهر است؛ اما ما نمی شنویم و به این نشانه های واضح و سر راست توجه نمی کنیم.

این نشانه ها را ممکن است بشود در سبک زندگی و علایق فرد هم جستجو کرد؟

بله. دقیقا در سبک زندگی فرد هم می توان نشانه ها را پی گرفت؛ برای مثال وقتی که شما از چگونگی گذران اوقات فراغت و علاقه خود به کوهنوردی صحبت می کنید، ممکن است طرف مقابلتان بگوید که من هم عاشق کوهنوردی هستم؛ در چنین شرایطی شما می توانید بپرسید آخرین بار کدام کوه رفتی؟ چقدر پیش بود؟ و وقتی که او به شما می گوید تقریبا سه سال پیش بود، معلوم می شود که کوهنوردی در واقع در شمار تفریحات مورد علاقه او نیست وگرنه به جای سه سالی یکبار، هفته ای یکبار به کوه می رفت.

آیا اختلالات شخصیت را هم در این دوران می شود از نشانه ها تشخیص داد؟

اگر آگاهی کافی داشته باشید، حتما می شود؛ برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه نیز می توانید کتاب های مرتبط را مطالعه کنید یا از دوره های روان شناسی در این زمینه بهرمند شوید؛ به منظور دنبال کردن نشانه ها برای مثال اگر می خواهید ببینید که طرف مقابلتان شخصی بدبین یا کنترلگر است یا نه؟ می توانید به او بگویید که مثلا فردا با دوستانتان می خواهید به باشگاه بروید و 2، 3 ساعتی هم تلفن در دسترستان نیست؛ اگر گفت چقدر خوب. ورزش و تفریح باید حتما در برنامه روزانه باشد که هیچ اما اگر از اشخاص کنترلگر یا بدبین باشد، در چنین مواقعی ممکن است واکنش نشان بدهد و بگوید خودمان آخر هفته می رویم می دویم یا باشگاه یعنی چه؟ مگر شما کار و زندگی ندارید و خلاصه به بهانه ای بخواهد شما را منصرف کند. درباره اختلال وسواس نیز شما به راحتی می توانید در اشتغال ذهنی فرد به یک موضوع خاص مثل شست و شوی زیاد یا نظم افراطی یا حساسیت و استرس های بی دلیل در انجام کارها، نشانه ها را مشاهده کنید. حتی درون گرا و برون گرا بودن افراد را هم می توان در ارتباطات آنها مشاهده کرد؛ یا اینکه از ظاهر افراد می توان به نظم و انضباط و شلختگی یا میزان رعایت بهداشت فردی آنها پی برد.

بسیاری از جوانان تفاوت ها را به امید تغییر دادن طرف مقابل می پذیرند یا معتقدند اتفاقا بهتراست که دو نفر به هم شباهت نداشته باشند که زندگی کسالت‌آور نشود؛ اما من بسیار از روان‌شناسان شنیده ام که تغییر دادن دیگران رویایی بیش نیست؛ شما چگونه می اندیشید؟

درواقع هرکسی در آینده هم آن چیزی خواهد بود که قبلا بوده است. یعنی ما در گذشته هر کاری که در اوقات فراغت انجام می دادیم، در آینده هم همان کار را خواهیم کرد. ممکن است تغییرات مختصر یا موقتی داشته باشیم؛ اما سبک زندگی ما به کلی متفاوت از گذشته نخواهد شد؛ مگر در حالتی استثنا که یکی از طرفین شخصیتی بسیار تاثیرگذار و پررنگ داشته باشد و به مرور تغییراتی را در فرد مقابل ایجاد کند. در واقع ما می گوییم دو نفری که می خواهند ازدواج کنند و سال های سال با هم و در کنار هم باشند، باید در همه ابعاد زندگی به اندازه معقول اشتراکاتی داشته باشند؛ برای مثال در سبک زندگی و فعالیت ها، دست کم 60 درصد باید مشترک و شبیه هم باشند؛ یعنی برای نمونه هردو اهل مهمانی و هردو اهل سریال باشند یا هر دو پیاده روی یا سفر را دوست داشته باشند. 20 درصد را حتی پس از ازدواج برای ورزش یا امور دیگر به تنهایی یا به همراه دوستان خود بگذرانند و 20 درصد باقیمانده را به خاطر طرف دیگر رابطه عاطفی خود کوتاه بیایند؛ یعنی گاهی در فعالیتی که همسر شرکت می کند، شرکت کنند؛ از این رو لازم است که نشانه ها را به دقت دنبال کنید و به امید تغییر دادن دیگری وارد زندگی مشترک نشوید.

انتهای پیام/

کپی