اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
اختصاصی ایران آنلاین؛

روایت "فلاحت پیشه" از پیش نویس‌های مدبرانه تیم ایرانی/ آمریکا آماده ورود به چالش نظامی نیست

روایت "فلاحت پیشه" از پیش نویس‌های مدبرانه تیم ایرانی/ آمریکا آماده ورود به چالش نظامی نیست
بیتا میرعظیمی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم، با اشاره به مواضع مستحکم طرف ایرانی در مذاکرات پیش رو، رژیم صهیونیستی را مهمترین عامل آشوب ساز در برجام معرفی کرد.

به گزارش ایران آنلاین، کمتر از 10 روز از سفر ناکام رئیس موساد به واشنگتن نگذشته بود که "جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی آمریکا عزم سفر به سرزمین های اشغالی کرد تا در خصوص پرونده هسته ای ایران با مقامات صهیونیستی، به گفتگو بنشیند.

مواضع صهیونیست ها در مواجهه با تهران

"حشمت‌الله فلاحت‌پیشه"  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم، در تحلیل این سفر به خبرنگار ایران آنلاین، گفت: رژیم صهیونیستی مهمترین عامل آشوب ساز در مذاکرات هسته ای بشمار می رود؛ چرا که مهمترین رسوایی بزرگ در سیاست خارجی آمریکا در دوران دونالد ترامپ به تحریک "نتانیاهو" نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی رقم خورده و همین امر نیز داغ بدنامی سیاه خروج یکجانبه از توافق برجام را تا ابد بر پیشانی دولت واشنگتن حک کرد.

به گفته فلاحت پیشه، این در حالی است که مقامات صهیونیستی دو رویکرد متفاوت را در ارتباط با موضوع "ایران" با آمریکایی ها درپیش گرفتند. جریان اول تحت عنوان وارد کردن "ضربات کاری به برنامه هسته ای" از آن یاد می شود تا از این طریق عملا توان چانه زنی ایران را در مذاکرات پیش رو کاهش دهند. موضوع دوم مبتنی بر اعمال تحریم های شدیدتر علیه جمهوری اسلامی ایران است؛ در حقیقت صهیونیستها تلاش دارند سیاست تعدیل تحریم ها و یا بازگشت به تحریم های "ریچارد نفیو" و خواسته دولت "جو بایدن" مبنی بر ایجاد فضایی حیاتی برای ازسرگیری حداقل مبادلات، را از بین برده و واشنگتن را وادار کنند تا افزایش تحریم ها علیه تهران را به بخشی از سیاست خارجی کاخ سفید در مواجهه با بازیگران دیگر همانند چین تبدیل کنند.

نقش نخ نمای صهیونیست ها در برجام

این سیاستمدار و تحلیلگر سیاسی افزود: از دیگر سو، دولتمردان آمریکایی تا پیش از آغاز مذاکرات جدید، تلاش داشتند تا مانع ایفای نقش گذشته صهیونیستها در موضوع ایران شوند؛ اما پس از دور شدن مواضع طرفین در دور هفتم مذاکرات و ارائه دو پیش نویس مدبرانه و مجزا از سوی تهران به هیأت غربی، فضای مانور بیشتری برای صهیونیستها فراهم شد؛ که بخشی از آن در سفر مقامات صهیونیستی به واشنگتن، سفر مقامات آمریکایی از جمله مشاور امنیت ملی آمریکا به اراضی اشغالی و بخشی دیگر نیز به صورت مراودات صهیونیست ها با کشورهای عربی تجلی یافت.

وی در عین حال تاکید کرد: واقعیت این است که نقش صهیونیستها به عنوان بازیگری که تلاش دارد تا نقش اهرم فشار را بازی کند، "نخ نما" شده و اتفاقا همین امر مواضع دولتمردان ایرانی را در مذاکرات پیش رو مستحکم تر خواهد کرد. همین امر نیز به دولتمردان کاخ سفید ثابت کرده است که در صورت تردید جمهوری اسلامی ایران نسبت به ادامه مذاکرات، واشنگتن نیز متضرر خواهد شد.

خط قرمز واشنگتن در برنامه هسته ای

به گفته این نماینده پیشین مجلس، در حال حاضر صهیونیستها در مواجهه با "ایران" دو رویکرد "دیپلماتیک" و "نظامی" را دنبال می کنند. اما واقعیت این است که در هر دو مورد، اگر همراهی واشنگتن را با خود نداشته باشند، نمی توانند نقش مستقلی را در موضوع برجام ایفا کنند.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی همچنین تصریح کرد: از دیگر سو واشنگتن، در حوزه دیپلماسی گشایش های تازه ای را ایجاد کرده است؛ گشایش هایی که تا پیش از آغاز مذاکرات، کمتر شاهد ان بودیم. این در حالی است که آمریکایی ها در بهره گیری از رویکرد نظامی، بشدت با احتیاط عمل کرده و حتی نسبت به بروز آن ابراز نگرانی شدید کردند؛ چرا که ان ها می دانند در صورت وقوع این گزینه، فضا بشدت تغییر کرده و امکان چانه زنی برای مذاکرات برای همیشه از بین خواهد رفت.

 رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم در عین حال تاکید کرد: آمریکا در حال حاضر برغم ادعاهای اخیر خود نسبت به اعمال گزینه های دیگر علیه ایران، بدلایلی نظیر خروج مفتضحانه از افغانستان و خروج فرارگونه از عراق، آمادگی ورود به چالش نظامی دیگری را در منطقه ندارد؛  همین امر نیز خط قرمز مناسبات آن ها با صهیونیست ها در موضوع هسته ای ایران  بشمار می رود.

ایزدی: بایدن از اوباما به رژیم صهیونیستی نزدیک‌تر است

انتهای پیام/

کپی