اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

گفتگوی کارشناسان اسرائیلی و آمریکایی بر سر توافق هسته ای ایران+فیلم

گفتگوی کارشناسان اسرائیلی و آمریکایی بر سر توافق هسته ای ایران+فیلم

گفتگوی کارشناسان اسرائیلی و آمریکایی بر سر توافق هسته ای ایران سوژه رسانه های خبری شد.

به گزارش ایران آنلاین، ‌ظرف هفته های گذشته کارشناسان زیادی از هر دو کشور با نقطه نظرات مختلف توافق نهایی را مورد انتقاد قرار داده و نظرهای کارشناسان مختلف شان را اظهار کردند.
در این گفتگو "دان شیفتان"مسئول پژوهشهای امنیت جهانی دانشگاه حیفا اسرائیل آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و در روند توافق هسته ای مقصر دانست.


" دان شیفتان" کارشناس اسرائیلی در این باره گفت:‌آمریکا متعهد شده به توافقی بازگردد که هیچ ارزشی ندارد و اگر این توافق رخ دهد یک پیروزی برای ایران و یک شکست کامل برای آمریکا خواهد بود. زیرا آمریکا قصد دارد با غنی سازی ایران برخورد کند اما ایران هر چه خواسته از این غنی سازی بدست آورده و آنچه که اکنون بسیار اهمیت دارد دستیابی ایران به بمب اتمی و فرآیند ساخت آن است، اما آمریکا تلاش جهت تاثیر گذاری برای دو مسئه را ندارد، ‌مهمتر از این دو مسئله تلاش ایران برای تسلط بر خاورمیانه است که باز هم آمریکا اثر گذاری بر آن را رد کرده است.


وی افزود: از آن بدتر ورود ایران به چنین توافقی موجب می شود که میلیاردها دلار پول به دست بیاورد و هژمونی خود بر خاورمیانه را تسهیل کند. هر توافقی در وین نامطلوب خواهد بود و هیچ احتمالی حتی اندک برای رسیدن به یک توافق خوب وجود ندارد گزینه واقعی این است که در ایران باید بین رسیدن به بمب اتمی و تسلط کامل بر خاورمیانه و یا تسلطی ضعیف تر بر خاورمیانه یکی را انتخاب کند. معتقدم اسرائیل کاملا اعتماد خود را نسبت به نتایج این مذاکرات از دست داده و این طور در نظر دارد که باید به تنهایی با موضوع ایران برخورد کند.


در پاسخ به اظهارات این کارشناس اسرائیلی " جوزف سیرینسیونی "‌استاد روابط بین الملل دانشگاه جورج تاون آمریکا در این باره بیان کرد:‌ فرماندهان نظامی و اطلاعاتی اسرائیل می گویند اسرائیل هر چقدر هم خرابکاری، ‌ترور و تهاجم نظامی انجام دهد نمی تواند برنامه هسته ای ایران را متوقف کند و بهترین راه مذاکره مسالمت آمیز با ایران است.


در پاسخ به گفته های محقق آمریکایی، کارشناس اسرائیلی افزود: نمی دانم کدام یک از فرماندهان نظامی و اطلاعاتی اسرائیل بر این باور هستند که این توافق نتایج مطلوبی خواهد داشت.ما اطلاعات خود را با هم به اشتراک می گذاریم ،‌اسرائیل اطلاعات خود را با آمریکا به اشتراک می گذارد اما مشکل اصلی اطلاعات نیست بلکه مسئله سیاسی است.آمریکا می خواهد خاورمیانه را ترک کند تا بتواند قدرت خود را جهت مقابله با چین متمرکز کند اما با بیان اینکه اگر با موضوع غنی سازی ایران برخورد شود مشکل برطرف یا حداقل خطر آن کاهش خواهد یافت راهبرد خود را نقض می کند. موضوع غنی سازی ایران تمام شده و ایران صد در صد به آنچه می خواسته رسیده است اکنون ایران از نحوه دستیابی به بمب و نوع استفاده از آن بهره خواهد برد و این یعنی مذاکرات قرار است بر موضوعی تاثیر بگذارد که این موضوع تمام شده است.


کارشناس آمریکایی بار دیگر خاطر نشان کرد که موضوع اسرائیل غیر قانونی و دیوانه وار بوده و اشتباه بودن آن ثابت شده است طی 20 سال گذشته اسرائیل دانشمندان هسته ای ایران را ترور کرده و به تاسیسات هسته ای آن به طور مستقیم و از طریق خرابکاری سایبری حمله کرده است.اسرائیل مدعی است که این اقدامات برنامه هسته ای ایران را متوقف می کند و تحریم های فلج کننده هم به توقف  این برنامه کمک خواهد کرد. 20 سال به همین منوال گذشته و اشتباه بودن آن اثبات شده چرا که در طول این 20 سال برنامه هسته ای ایران رشد و توسعه داشته و هر بار که اسرائیل اقدامی انجام داده برنامه هسته ای ایران تقویت شده و گسترش پیدا کرده است. راهبرد اسرائیل اشتباه بوده و به همین خاطر دوستم از تل آویو را به خواندن آنچه واشنگتن پست منتشر کرده دعوت می کنم ، این نشریه لیست بلندی از مسئولان امنیتی و نظامی اسرائیل را منتشر کرده که از جمله وزیر سابق دفاع ،‌رئیس سابق موسادو مسئول میز ایران در موساد است ببینید این مسئولان چه گفته اند آنها معتقدند که تلاش های اسرائیل در مقابله با ایران شکست خورده و تنها راهکار جایگزین، توافق است.

گفتگوی کارشناسان اسرائیلی و آمریکایی بر سر توافق هسته ای ایران+فیلم

کپی