اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
حماس، تشکیلات خودگردان را مسئول تیراندازی در کمپ پناهجویان دانست

شهادت سه عضو حماس در برج الشمالی

شهادت سه عضو حماس در برج الشمالی
لاله مهرزاد

سه نفر از اعضای حماس در تیراندازی‌هایی که در جریان مراسم تشییع و تدفین فلسطینیان در «برج الشمالی»، کمپ پناهجویان در بیروت رخ داد، به شهادت رسیدند. حماس تأکید کرده تیراندازان از حامیان تشکیلات خودگردان فلسطین بودند.

روزنامه ایران/ این تیراندازی در حالی رخ داد که حماس پیشتر انتخابات شوراهای محلی را که توسط تشکیلات خودگردان برگزار می‌شود، تحریم کرده بود.

به‌گزارش خبرگزاری «رویترز»، دفتر جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در بیانیه‌ای که اندکی پس از این تیراندازی‌های مرگبار منتشر شد، با تأکید بر اینکه «این تیراندازی‌ها با هدف تخریب امنیت جامعه لبنان در یکی از حساس‌ترین مناطق این کشور انجام شده است»، به‌ صراحت نهاد مسئول این نیروها را مسئول این جنایت دانسته و اعلام کرده: «ما تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله و نیروهای امنیت ملی فلسطین در لبنان را مسئول این جنایت می‌دانیم.»

حماس در پایان این بیانیه از جنبش فتح و دیگر گروه‌های فلسطینی خواست با محکوم کردن این تیراندازی‌ها که ناشی از عملیات خرابکارانه نیروهای امنیت ملی فلسطین است، خواهان دستگیری مسببان شهادت اعضای حماس در این حمله شوند. این در حالی است که برخی منابع شمار شهدای این تیراندازی را تا 4 نفر نیز اعلام کرده‌اند. از مجموع 7 مجروح این رخداد نیز حال یک نفر وخیم گزارش شده است.

یکی از ساکنان این کمپ به خبرگزاری «فرانس پرس»، درباره وقایع مربوط به تدفین عضو حماس گفت: «مراسم در حال برگزاری بود که عده‌ای وارد گورستان کمپ شدند و ناگهان شروع به تیراندازی به سمت شرکت کنندگان در مراسم کردند. پس از آن ناگهان همه چیز به هم ریخت.» در پی انتشار بیانیه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، تشکیلات خودگردان فلسطین تیراندازی‌های یاد شده را محکوم کرد اما اتهامی را که حماس به نیروهای امنیت ملی فلسطین وارد کرده بود، نپذیرفت و از فلسطینیانی که در کمپ «برج الشمالی» به سر می‌برند، خواست با خویشتنداری منتظر اعلام نتایج تحقیقاتی باشند که دستور آن صادر شده است. این در حالی است که ارتش لبنان خبر داده نیروهای امنیت ملی فلسطین یک نفر را درهمین ارتباط دستگیر کردند و وی در حال حاضر در بازداشت این نیروها به سر می‌برد. با این حال حامیان حماس امیدی به نتیجه بازداشت این فرد ندارند. 

تیراندازی در حضور هیأت های بلندپایه

در مراسم تدفین و تشییع «حمزه شاهین»، عضو حماس که در آتش‌سوزی روز جمعه درگذشت، شمار زیادی از علما و رهبران بسیاری از گروه‌های فلسطینی و همچنین هیأتی بلندپایه از حزب‌الله لبنان و شیخ مدرار الحبال مفتی منطقه صور نیز حاضر بودند که اگر این تیراندازی‌ها باعث آسیبی به یکی از آنها می‌شد، می‌توانست منجر به درگیری‌ها و حداقل چالشی سخت بین گروه‌های فلسطینی شود.

این در حالی است که طبق توافقی که بین گروه‌های فلسطینی فتح و حماس به‌عنوان گروه‌های رقیب فلسطینی به دست آمده بود، قرار بود در این مراسم نزاعی صورت نگرفته و مراسم با آرامش برگزار شود. از همین رو نیز اعضای هر دو طرف در مراسم شرکت کرده بودند تا امنیت آن تضمین شود، اما مردان مسلحی که حماس آنها را عضو نیروهای امنیت ملی فلسطین دانسته، مانع از برآورده شدن این هدف شدند. «حمزه شاهین»، تنها قربانی آتش‌سوزی در کمپ «برج الشمالی»، در جنوب لبنان بود. بنابر اطلاعیه‌ای که حماس منتشر کرده، این آتش‌سوزی به‌خاطر اتصال برق رخ داده و برخلاف تبلیغات رسانه‌ای که مدعی بودند این انبار حاوی مهمات بوده است، مطابق تأکید حماس کپسول‌های اکسیژن ویژه بیماران مبتلا به کووید19 ذخیره شده بود. لبنان به‌طور رسمی پذیرای 192 هزار پناهجوی فلسطینی است که در 12 کمپ مختلف زندگی می‌کنند. مطابق توافق بلندمدتی که بین فلسطین و لبنان وجود دارد، ارتش لبنان اجازه ورود به این کمپ‌ها را ندارد و امنیت داخلی این اماکن توسط نیروهای امنیت ملی فلسطین حراست می‌شود.

شهادت یک فلسطینی در نابلس

نظامیان رژیم صهیونیستی صبح دیروز با یورش به شمال کرانه باختری یک جوان فلسطینی را به شهادت رساندند و پنج نفر دیگر را نیز زخمی کردند. به‌گزارش فارس، در این یورش صبحگاهی یک جوان 31 ساله فلسطینی به‌نام «جمیل الکیال» که از ناحیه سر مورد هدف قرار گرفته بود، به شهادت رسید. به گزارش «روسیا الیوم»، جنبش فتح در واکنش به شهادت این جوان فلسطینی در نابلس، اعتصاب و عزای عمومی اعلام کرد.

کپی