اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
نویدکیا و مجیدی؛ ستاره‌هایی از دوران بازیگری تا مربیگری

بازی محبوب‌ها

بازی محبوب‌ها
حامد جیرودی

بازی استقلال و سپاهان را می‌توان دوئل محبوب‌ها دانست؛ در یک سو فرهاد مجیدی و در سمت مقابل محرم نویدکیا. 2 چهره سرشناس فوتبال ایران که در سال‌های نه چندان دور ستاره آبی‌ها و زردها بودند و محبوبیت‌شان بین هواداران استقلال و سپاهان در حدی است که می‌توان آنها را اسطوره‌های دو تیم نامید.

روزنامه ایران/ مربیانی جوان با افکار جدید و انگیزه‌های فراوان که هدایت تیم‌های دوران بازیگری‌شان را برعهده گرفته‌اند و آماده‌اند تا استقلال و سپاهان را در قله افتخار قرار دهند. مجیدی و نویدکیا امروز با شباهت‌ها و تفاوت‌های جالبی برابر هم قرار می‌گیرند.

مجیدی که متولد 1355 در تهران و 45 ساله است، 3 قهرمانی در لیگ و یک قهرمانی در جام حذفی با استقلال دارد و یک قهرمانی در لیگ امارات با الاهلی، یک قهرمانی در جام حذفی قطر با الغرافه و یک قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا با العین امارات در کارنامه‌اش دارد تا در مجموع 7 قهرمانی با باشگاه‌های مختلف به‌دست آورده باشد.

در مقابل، نویدکیا هم که متولد 1361 در اصفهان است و بتازگی 39 ساله شده، 5 قهرمانی در لیگ برتر و 4 قهرمانی در جام حذفی با سپاهان کسب کرد تا 9 بار با این تیم جام را بالای سر برده باشد.

نکته مشترک و جالبی درباره مجیدی و نویدکیا وجود دارد این است که آخرین قهرمانی استقلال و سپاهان در لیگ، با کاپیتانی این دو نفر به دست آمده است. استقلال در لیگ دوازدهم و سپاهان در لیگ چهاردهم و آنها حالا می‌خواهند این افتخار را در قامت سرمربیان دو تیم کسب کنند. مجیدی و نویدکیا از بازیکنان ملی فوتبال ایران نیز محسوب می‌شوند که البته در تیم ملی آنچنان که باید بحق خود نرسیدند. مجیدی از سال 1996 تا 2011 در 45 بازی ملی به میدان رفت و 10 گل به‌ثمر رساند و نویدکیا هم از سال 2002 تا 2009 در 25 بازی ملی حضور داشت و یک گل زد. مجیدی در مسابقات غرب آسیا 2004 با تیم ملی به قهرمانی رسید و نویدکیا هم در بازی‌های آسیایی 2002 به همراه تیم امید به قهرمانی دست یافت. ستاره‌هایی که مدتی در زمان مربیگری برانکو ایوانکوویچ در تیم ملی، حضور در کنار هم را تجربه کردند.

اما این دو ستاره فوتبال ایران، در بازی‌های استقلال و سپاهان هم آمارهایی را از خود به جا گذاشته‌اند. با اینکه مجیدی مهاجم بود و نویدکیا یک هافبک بازیساز ولی بررسی حضور آنها در این مسابقه نشان می‌دهد که نویدکیا در امر گلزنی موفق‌تر بوده است. چرا که مرد شماره 4 سپاهان، ۵ بار دروازه استقلال را باز کرده و مرد شماره 7 استقلال موفق به زدن 3 گل به سپاهان شده است.

نویدکیا به‌عنوان سرمربی سپاهان، 2 بار به مصاف استقلال رفته که تیمش  درهر 2 بازی به پیروزی رسیده است.

مجیدی هم به‌عنوان سرمربی استقلال، 3 بار به مصاف سپاهان رفته که 2 بازی را از این تیم با هدایت امیر قلعه‌نویی برده است و یک بار هم مقابل سپاهان تن به شکست داده که آن تنها مصافش با نویدکیا در بازی برگشت فصل گذشته بود که 2-1 به سود سپاهان به پایان رسید. فرهاد، استقلال را فصل گذشته برای دومین بار به فینال جام حذفی رساند ولی باز هم تیمش از رسیدن به جام بازماند و محرم هم فصل گذشته و در اولین سال حضورش روی نیمکت سپاهان، با این تیم به نایب قهرمانی لیگ رسید ولی حالا این دو مربی در تلاشند تا این فصل، اولین جام دوران مربیگری‌شان را هم بالای سر ببرند.

بیشتر بخوانید:

شرایط برای صدرنشینی تیم مجیدی مهیاست

چشم در برابر چشم/ هفته دهم لیگ برتر امروز با تقابل حساس استقلال و سپاهان آغاز می‌شود

کپی