اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اختلاف نظر واشنگتن و تل آویو؛ توهم یا واقعیت؟

ایزدی: بایدن از اوباما به رژیم صهیونیستی نزدیک‌تر است

ایزدی: بایدن از اوباما به رژیم صهیونیستی نزدیک‌تر است
بیتا میرعظیمی

یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اختلافات کنونی واشنگتن- تل اویو در خصوص عملیات‌ خرابکارانه اسرائیل، بر مهمترین نگرانی صهیونیست ها در مذاکرات پیش رو و کسب امتیازات بیشتر از سوی تهران تاکید کرد.

به گزارش ایران آنلاین، هفته گذشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی، از افزایش تنش ها میان آمریکا و رژیم صهیونیستی بر سر ادامه مذاکرات با ایران خبر داده و تاکید کرد که اختلافات طولانی مدت بر سر چگونگی رفتار با برنامه هسته ای ایران به تنش های جدید میان واشنگتن- تل آویو تبدیل شده است. این در حالی است که اختلافات دو طرف بر سر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موضوعی کهنه بوده و در حال حاضر حملات خرابکارانه اسرائیل، به موضوعی مهم در اختلاف طرفین تبدیل شده است.

در همین ارتباط ایران آنلاین گفت و گویی با "فواد ایزدی" کارشناس مسائل بین الملل انجام داده و مواضع صهیونیست ها نسبت به مذاکرات وین و برنامه های هسته ای ایران را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

اعتراف رژیم صهیونیستی درباره  توانمندی هسته ای ایران

این کارشناس مسائل بین الملل به اختلافات جدید میان آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص حملات خرابکارانه اسرائیل اشاره کرده و گفت: کارشناسان و مقامات رژیم صهیونیستی چه در زمان "نتانیاهو" و چه در دوره "نفتالی بنت"، تنها راه مدیریت برنامه هسته ای ایران در درازمدت را در مسیر توافق با جمهوری اسلامی ایرانی محقق می دانند. چرا که آن ها معتقدند حتی به فرض حمله به سایت ها و تاسیسات هسته ای ایران و در بهترین حالت، توانمندی هسته ای این کشور را تنها برای مدت کوتاهی معلق کرده و این موضوع به هیچ وجه مشکل را حل نخواهد کرد. صهیونیست ها در مقابل تمایل دارند که با ایران توافقی را حاصل کرده و از این طریق، برنامه هسته ای تهران را محدود کنند . اما در ازای این توافق، هیچ گشایشی حاصل نشده و تنها گشایشی محدود در حوزه تحریم ها حاصل شود.

به گفته فواد ایزدی، صهیونیست ها بر این باورند که فعالیت هایی که از طریق مذاکره متوقف نمی شود، از طریق به شهادت رسیدن دانشمندان هسته ای متوقف خواهد شد. به همین دلیل آن ها معتقدند نه تنها نباید به ایران امتیازات زیادی داد، بلکه در مقابل امتیازاتی را نیز باید از تهران گرفته و با فشار تحریم و تخریب با این کشور برخورد شود. در حقیقت صهیونیست ها مخالف برجام به عنوان یک توافق نبوده و تنها با بخشی که تحریم ها را تعلیق می کند مخالف بوده و مشکل دارند.

صهیونیست ترین کابینه تاریخ آمریکا!

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران افزود: در حال حاضر مواضع دولت "جو بایدن" در مقایسه با دولت اوباما به مواضع رژیم صهیونیستی نزدیکتر است. چرا که در طول تاریخ حکمرانی دولتمردان آمریکایی، هرگز شاهد نبودیم که همزمان وزیر امور خارجه، قائم مقام وزارت خارجه، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، رئیس نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، وزیر خزانه داری، رئیس دفتر بایدن و وزیر امنیت داخلی "صهیونیست" باشند. این حجم حضور صهیونیست ها در پست های رده بالای سیاسی و امنیتی واشنگتن، این نتیجه را در برداشته است که بایدن در یکی از سخنرانی هایش به صراحت اعلام کند که صهیونیست بوده و حتی اگر امروز رژیم اسرائیل وجود نداشت، ما وظیفه تاسیس آن را برعهده داشتیم. از این جهت نیز نزدیکی دولت فعلی آمریکا با رژیم صهیونیستی محرز است؛ اما همچنان اختلاف نظرهایی در خصوص برخورد با برنامه هسته ای ایران وجود دارد. به گونه ای که رژیم صهیونیستی معتقد است این حملات، برنامه اتمی ایران را به عقب انداخته است؛ اما از دیگر سو، واشنگتن استدلال می‌کند که این حملات، تهران را بیش از پیش برای بازسازی تاسیسات هسته ای تشویق خواهد کرد.

وی در توضیح بیشتر اختلاف نظر واشنگتن و تل اویو در خصوص فعالیت های تخریبی نیز گفت:  واشنگتن معتقد است که ایران پس از حملات صهیونیست ها، با سرعت بالایی وارد عمل شده و بهتر از گذشته آن ها را کارامد می کند. به باور مقامات آمریکایی حتی این تخریب ها در عمل باعث شده است که ایران ، بعضا تجهیزات ناکارامدتر و قدیمی را رها کرده و تجهیزات جدید تر و کارامدتری را جایگزین کند. از این جهت حمله، تخریب و عقب نگه داشتن علیه تاسیسات هسته ای ایران اقدامی ناکارامد بشمار می رود.

روابط عمیق و گسترده صهیونیست ها با مقامات رده بالای دولت آمریکا

فواد ایزدی در عین حال با اشاره به فشارهای وارده از سوی لابی قوی صهیونیست ها در کنگره امریکا تصریح کرد: روابط صهیونیست ها با مقامات رده بالای دولت آمریکا، عمیق و گسترده بوده و همین امر نیز می تواند در سیاست های اتخاذ شده علیه برنامه هسته ای و مذاکرات جاری تاثیرگذار باشد. هر چند که تخمین میزان تاثیرگذاری مشخص نیست؛ اما بنظر می رسد دولت آمریکا از برجام عبور کرده و در حال حاضر بدنبال کسب امتیازات بیشتری است. در حال حاضر مقامات کاخ سفید بدنبال ورود به بحث هایی فراتر از هسته ای بوده و قصد دارند تا بندهایی از برجام که در بازه زمانی مشخصی تمام می شود را تمدید کرده و طولانی کنند. از سویی دیگر صهیونیست ها نیز تنها نگرانی خود را به کسب امتیازات بیشتر ایران در مذاکرات وین معطوف کرده و برای رسیدن به این هدف از هیچ اقدام خصمانه ای علیه تهران فروگذار نخواهد بود.

بیشتر بخوانیم:

توپ مذاکرات وین در زمین آمریکا است

چرا رئیس موساد به واشنگتن سفر کرد؟

 

 

کپی