اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بسترسازی مناسبات با هدف گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور

بسترسازی مناسبات با هدف گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور

نشست مشترک مسئولان وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با سفارت رومانی در ایران با حضور «احمد خانی نوذری» معاون امور اقتصادی، «علی رستمی»دشرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا)، «حامد فروزان»، مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، و « میرلا کارمن گرکو »، سفیر رومانی در ایران برگزار شد.

به گزارش ایران آنلاین ،حامد فروزان در این نشست با اشاره به سابقه طولانی و دوستی بیش از صد ساله ایران و رومانی گفت: متاسفانه در سال های اخیر به علت گسترش پاندمی کرونا، حجم مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور روند کاهشی پیدا کرده است .

وی افزود: در حال حاضر ۲۰۰ دانشجوی ایرانی در کشور رومانی در حال تحصیل هستند که می تواند فرصتی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور باشد.

فروزان با اشاره به نیازمندی ۱۰۰ هزار نفری رومانی به نیروی کار عنوان کرد: ما آمادگی تامین نیروی کار ساده مورد نیاز کشور رومانی را داریم .

احمد خانی، معاون اموراقتصادی در این نشست با اشاره به اراده جدی ایران برای افزایش همکاری مشترک ‌ بین دو کشور گفت: وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی، با داشتن چند صندوق بزرگ بازنشستگی، بزرگترین بنگاه اقتصادی ایران محسوب می شود.

وی افزود: ما ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تولید می کنیم.

علی رستمی ، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیز در این نشست با اشاره به عزم جدی شستا برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری بیان کرد : شستا، بزرگترین هلدینگ چند رشته ای ایران است و سالانه یک میلیارد دلار صادرات دارد.

رستمی، با اشاره به ظرفیت های های بالقوه شستا مطرح کرد: آمادگی تاسیس دفتر همکاری های مشترک با مجموعه های اقتصادی کشور رومانی را داریم .

فروزان تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمادگی دارد با وزارت کار و عدالت اجتماعی کشور رومانی تفاهم مشترک امضاء کند.

میرلا کارمن گرکو، سفیر رومانی در ایران نیز در این نشست با اشاره به رابطه طولانی دو کشور گفت: در زمینه های مواد اولیه عمرانی و کشاورزی در چندماه اخیر رشد مبادلات تجاری داشتیم.

وی افزود : کشور رومانی همچنین در بخش سنگ و فلزات نیازمند واردات است و در زمینه تولیدات دارویی بخصوص داروهای گیاهی علاقمند به همکاری هستیم.

گرکو با تاکید با بر ظرفیت بالای رومانی در انرژی پاک و تجدیدپذیر گفت : ما در همه حوزه های تجاری و اقتصادی آماده بستری سازی و تسهیل گری هستیم.

 

کپی