اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سیاست افزایش جمعیت یکی از مهمترین دغدغه های وزارت بهداشت خواهد بود

سیاست افزایش جمعیت یکی از مهمترین دغدغه های وزارت بهداشت خواهد بود

وزیر بهداشت در مراسم دیدار پرستاران، مسئولان بهداشت و درمان و خانواده‌ های شهدای مدافع سلامت با رهبر انقلاب اسلامی که به مناسبت روز پرستار برگزار شد، با بیان اینکه ۲۲ ماه مقابله با بیماری کرونا، «دفاع مقدس» سپیدپوشان جبهه سلامت محسوب می شود، تصریح کرد: در دوران کرونا ظرفیت های فراوان و گسترده کشور به فعلیت رسیدند و «نمی شودها و نمی توانیم»ها رنگ باختند و در طی این مدت، متخصصان و دانشمندان به ویژه دانشمندان جوان ما، در ۵ مرکز علمی و تحقیقاتی توانستند واکسن کرونا را تولید کنند.

به گزارش ایران آنلاین، متن کامل سخنان وزیر بهداشت در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی، به شرح زیر است؛


بسم الله الرحمن الرحیم
رهبر عزیزمان سلام علیکم

سلام و درود الهی به روح پرفتوح حضرت امام (ره) و  شهدای هشت سال دفاع مقدس به ویژه شهدای بهداری دفاع مقدس. 
سلام و درود الهی بر شهدای مدافع حرم به ویژه حاج قاسم سلیمانی .
سلام و رحمت الهی بر تمامی شهدای مدافع سلامت.
ولادت حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار را تبریک عرض می کنم،  انتخاب یک هفته برای گرامیداشت مقام والای پرستار، بهانه‌ ایست برای ارج نهادن به مقام عزیزان دلسوز و خستگی ‌ناپذیری که مرهم بر آلام جسم و روح بیماران می‌ گذارند و تحمل روزهای سخت بیماری را آسان می‌ نمایند.

از حضرتعالی برای برگزاری این جلسه تشکر می کنم، اجازه می خواهم چند دقیقه گزارشی را از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به محضر جنابعالی و مردم عزیز ایران ارائه نمایم.

۲۲ ماه از آغاز همه گیری بیماری کرونا در ایران می گذرد و «دفاع مقدس» سپیدپوشان جبهه سلامت از جان مردم  به دومین سال خود نزدیک می شود. در این ۲۲ ماه، مردم عزیز ما مانند دیگر کشورهای جهان، تجربه های تلخی را ازسر گذرانده اند که بسیاری از آنها بی سابقه بوده است، از دست رفتن چند صد نفر از عزیزان در هر روز، بیماری طولانی با عوارض گوناگون، قرنطینه ها، تعطیلی کسب و کارها، پدیده هایی بودند که نسل کنونی انسان مشابه آن را در مواجهه با یک ویروس تجربه نکرده بود.

اما در میانه میدان کارزار با بیماری کرونا، نشانه هایی وجود داشت که جوانه های امید را در دل درمانگران می کاشت و خستگی را از تن آنان می زدود؛ رییس جمهور کم ادعا ولی پر تلاش در مقام مدیریت جهادی، راهبرد تولید، تامین و واردات وسیع و فوری واکسن را در دستور کار خویش قرار داد. معاون اول محترم، وزارت خارجه و سفارت های ایران نیز نقش آفرینی کردند.

در این مرحله به یاد تجربیات دوران دفاع مقدس افتادیم. کارهای بزرگ و گره خورده به مشارکت مردم نیازمند بود. از گروههای جهادی و مردمی، از بسیج گرفته تا دانشجویان داوطلب، کمک خواسته شد. واکسیناسیون سریع و گسترده به نماد یک عزم ملی و فرادستگاهی تبدیل شد. مانند دوران دفاع مقدس همه کار را از خود دانستند.

وزارت بهداشت تهیه، نظارت فنی و بهداشتی و توزیع به موقع و سریع واکسن ها را بر عهده گرفت. پایگاه های واکسیناسیون فراوانی نیز به دست مردم و سایر دستگاه ها راه اندازی شد. نتیجه آن شد که با بیش از ۱۵ میلیون تزریق واکسن در روز امید به زندگی برگردانده شد و جلوه ای از کار آمدی نظام نمایان گردید.

بسیج همه امکانات کشور برای تامین و تزریق فراگیر واکسن، شناسایی و هدایت مبتلایان تا سطح هر خانواده، تولید و تامین گسترده تجهیزات پیشگیری و ضدعفونی به ویژه تاکیدات حضرتعالی که بیش از همه خود را به رعایت دستورالعمل های بهداشتی ملزم می دانید و صریحا تبعیت خویش را از قوانین و قواعد حوزه سلامت ابراز می دارید، موجب دلگرمی کادر درمان گردید و با خدای خود عهد بستیم که باید تا آخرین نفس، برای حفظ سلامت مردم بایستیم و پایداری کنیم.

ایران عزیز ما در شرایطی با ویروس کرونا جنگید که ظالمانه ترین تحریم های تاریخ را از سوی بیرحم ترین مستکبران تحمل می کرد و از تامین نیازهای بهداشتی و درمانی خود منع می شد. اما براساس وعده الهی «ان مع العسر یسری»، این دشواری ها کشور را قوی تر کرد. روزی که مردم مسیر جدیدی را برای دولت برگزیدند و حیات را اراده کردند، تقدیر الهی درهای گشایش را بر کشور گشود و مسیرشکوفایی استعدادهای کشور هموار گردید.

ظرفیت های فراوان و گسترده کشور به فعلیت رسیدند و «نمی شودها و نمی توانیم»ها رنگ باختند، در طی این مدت، متخصصان و دانشمندان به ویژه دانشمندان جوان ما، در ۵ مرکز علمی و تحقیقاتی توانستند واکسن کرونا را تولید کنند. در عرض مدت کوتاهی به جای اینکه مردم در صف های طولانی منتظر باشند، مراکز واکسیناسیون مشتاقانه در انتظار مردم بودند، آنچنان که اگر دیروز تهیه واکسن یک آرزو بود به لطف خدا امروز زدن دو نوبت واکسن، یک تجربه عمومی روزمره است.

اما جبهه مقابله با همه گیری کرونا تنها عرصه تلاش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ماه های اخیر نبوده است.

خدای را سپاس می گوییم که دانش ما را واسطه تحقق اراده خویش برای شفای بیماران و جلوه‌ای از رأفت ربوبی در تسکین آلام دردمندان قرار داده است.

وظیفه‌ اینجانب و تمام مسئولین وزارت بهداشت، رفع دغدغه‌ های این عزیزان به صورت بنیادی و ساختاری است تا پرستاران ما با فکری آسوده و آزاد از مشکلات، تنها در اندیشه‌ سلامتی مردم باشند.

سیاست افزایش جمعیت و حمایت از خانواده،  یکی از مهمترین دغدغه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد بود. زیرا ادامه مسیر کنونی هرم جمعیت را یک خسارت بزرگ تمدنی و تاریخی در حق کشور می دانیم.

مقوله بهداشت و سلامت بر درمان، ارتقای کیفیت خدمات درمانی به بیماران و کاستن از هزینه های درمانی تحمیل شده به بیمار، به نحوی که بیمار کمترین رنج و دغدغه را داشته باشد، از اولویت های ماست.

احیای طرح های مهمی همچون پزشک خانواده و نظام ارجاع، ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی و تحقیقات در مرز دانش، تقویت مرجعیت علمی در حوزه دانش پزشکی، حمایت از شرکت های دانش بنیان، خودکفایی در تولید داروهای حیاتی و ضروری و تجهیزات پزشکی، تقویت فضای اخلاقی و معنوی در دانشگاه ها و بیمارستانها، حفظ کرامت و تکریم مخاطبان و ذینفعان، مبارزه با فساد، رانت، ویژه خواهی و تعارض منافع و توسعه گردشگری سلامت، برخی از اولویت های دیگر وزارت بهداشت است.

امید است که در سایه‌ توجهات حضرت ولیعصر (عج)، در مسیر خدمت به نظام سلامت و ملت شریف ایران توفیق یافته و سربلند گردیم.
«ربنا تقبل منا انک انت السمیع العلیم..»

کپی