اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
«ایران» از ممنوعیت صادرات برخی محصولات کشاورزی گزارش می‌دهد

پروتکل‌های جدید و دیپلماسی ضعیف دولت قبل صادرات را اذیت می‌کند

پروتکل‌های جدید و دیپلماسی ضعیف دولت قبل صادرات را اذیت می‌کند

تغییر پروتکل‌ها در کشورهای مقصد و ضعف دیپلماسی اقتصادی در گذشته دو علت اصلی ایجاد موانع صادراتی در کشور است.

روزنامه ایران/ در هفته‌های اخیر مسائل مربوط به گواهی بهداشتی، موانعی برای صادرات برخی محصولات کشاورزی ایجاد کرده است. مثلاً صادرات فلفل دلمه‌ای به روسیه متوقف شد یا آن طور که رئیس اتحادیه بارفروشان عنوان کرده هند با توجه به استانداردهایی که تعیین کرده واردات کیوی از ایران را متوقف کرده است.

بررسی «ایران» از عوامل اصلی ایجاد موانع برای صادرات محصولات کشاورزی نشان می‌دهد کم توجهی سازمان‌ها و متولیان به مکاتبات کشورهای مقصد صادراتی و تغییر شاخص‌های مربوط به پروتکل‌های بهداشتی و استانداردها در این کشورها این مشکلات را برای صادرات تولیدات ما ایجاد کرده است. درمورد مشکل صادرات کیوی، به عنوان مثال مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان به ایلنا گفته است که «از خرداد سال‌جاری بخشنامه‌ای از کشورهای صادراتی به دست ما رسیده مبنی بر آن که میزان سم و کود در محصولات کشاورزی مشخص است. کشورهای عمان، قطر، هند، روسیه، امارات متحده عربی و پاکستان بنا به دستورالعمل‌های جدید خواهان محصولات کشاورزی ما خواهند بود.»

در مورد صادرات فلفل دلمه‌ای هم همین موضوع مطرح شد که روسیه اوایل امسال استانداردهای جدید خود را به ایران اعلام کرده بود اما سازمان‌های متولی در دولت قبل به این مکاتبات توجهی نشان ندادند. بنابراین بخشی از مشکلات صادرات محصولات کشاورزی مربوط به تعلل و ضعف دیپلماسی اقتصادی است که در ماه‌های گذشته به تذکرات توجه نشده است. از سوی دیگر منع واردات برخی محصولات به خاطر تغییر استانداردها، در بسیاری کشورها رخ می‌دهد. کشورها معمولاً هر سال پروتکل‌ها و استانداردهای مربوط به بهداشت یا آفت‌کش‌ها و سموم محصولات را تغییر می‌دهند و به کشورهای مبدأ وارداتی خود این تغییرات را اطلاع می‌دهند.

به گفته کیخسرو چنگلوایی، رئیس سازمان حفظ نباتات، «این مشکلات تنها در مورد ایران نیست بلکه ما اخیراً 50 هزار تن گندم روسیه را به خاطر وجود علف هرز برگرداندیم و حتی بخشی از جو وارداتی از برزیل را نیز برگشت داده‌ایم.»

این مسئول درباره فلفل‌های برگشت خورده از روسیه نیز اظهار داشت:‌ «دلیل برگشت خوردن آنها مربوط به 4 نوع سمی بود که در این کشور ثبت نشده بود اما در فرایند تولید این محصول در کشور ما استفاده شده بود.»

کارشناسان اقتصادی تأکید می‌کنند با توجه به ارز‌آوری بالای صادرات محصولات کشاورزی، باید به دیپلماسی اقتصادی اهمیت بیشتری داده شود تا مشکلاتی از این دست موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی ایران نشود. برای مثال ایران با تولید 295 هزار تن کیوی چهارمین کشور بزرگ تولید این محصول در دنیا است و کشور ما با این تولید سهم 7 درصدی را از کل کیوی تولیدی در جهان دارد. در محصولات دیگر هم مانند فلفل دلمه‌ای ایران جایگاه ویژه‌ای میان کشورهای منطقه دارد و باید تلاش کنیم این جایگاه حفظ شود و ارتقا پیدا کند. بی‌توجهی به درخواست کشورها مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجیهی ندارد در حالی که ما می‌توانیم با گسترش صادرات، ارز بیشتری را وارد کشور کنیم.

کپی