اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی-ورزشی در گفت‌و‌گو با «ایران»:

احتمال حضور هواداران در هفته دهم لیگ وجود دارد

احتمال حضور هواداران در هفته دهم لیگ وجود دارد
محمد محمدی سدهی

در حالی که پیش از این صحبت‌هایی در خصوص حضور هواداران در ورزشگاه‌ها در آغاز هفته نهم لیگ برتر مطرح شده بود اما تا دیروز که خبری رسمی منتشر نشد و به‌نظر می‌رسد قرار نیست این هفته هم شاهد بازگشت تماشاگران باشیم.

روزنامه ایران/ فعلاً تنها دو دیدار استقلال - نساجی (هفته پنجم) و پرسپولیس - صنعت نفت(هفته ششم) با حضور محدود تماشاگران در ورزشگاه آزادی برگزار شده است، موضوعی که اعتراض دیگر تیم‌ها را به‌همراه داشت. پس از این اتفاق، شایعات قوت گرفت و خبرهایی منتشر شد مبنی براینکه باشگاه‌ها به اندازه 30 درصد ظرفیت استادیوم‌ها حق بلیت فروشی به تماشاگرانی خواهند داشت که هر دو دوز واکسن را تزریق کرده اند؛ البته این موضوع هم فعلاً و در آستانه برگزاری هفته نهم مسابقات منتفی است.

در همین رابطه رئیس فدراسیون پزشکی- ورزشی در خصوص زمان قطعی حضور هواداران در ورزشگاه‌ها به خبرنگار «ایران» گفت: «تاکنون تصمیم خاصی گرفته نشده است. قرار شده که بعد از هفته نهم تصمیماتی گرفته شود و احتمال دارد که در هفته آینده(دهم) این اتفاق بیفتد و هواداران در ورزشگاه‌ها حضور یابند. البته نمی‌توان این زمان را با قاطعیت اعلام کرد چون همان گونه که گفتم در خصوص حضور هواداران فوتبال در ورزشگاه‌ها هنوز هیچ تصمیم کلی و قطعی گرفته نشده است.»

غلامرضا نوروزی با اشاره به بازگشت اکثر شهرهای کشور به رنگ آبی اظهار داشت: ‌«وزارت بهداشت منتظر ایجاد سازوکار مورد نیاز برای کنترل شرایط کرونایی در استادیوم‌های سراسر کشور است. کنترل شیوع ویروس کرونا هم موضوع مهمی است که باید در یک جمع از هوادارانی که به ورزشگاه می‌روند، به خوبی کنترل شود که البته این کار آسانی نیست. اگر در فضای استادیوم یک یا دو نفر به کرونا مبتلا باشد، چگونه می‌توان تشخیص داد یا چگونه می‌توان این جمع را کنترل کرد؟»

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به این موضوع که چند روز گذشته در جلسه‌ای، کمیته ستاد ملی کرونا اعلام داشت که بزودی ساز و کار سامانه هوشمند امید فراهم می‌شود، گفت:‌«این سامانه واکسیناسیون افراد را برای مراجعه و حضور به اماکن ورزشی کنترل می‌کند و این سامانه در ورودی ورزشگاه‌ها نصب خواهد شد. پس از فعال شدن سامانه، ستاد ملی کرونا در خصوص سازوکار حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها و صدور مجوز، تصمیم‌گیری خواهد کرد. تاکنون مجوزی در رابطه با حضور تماشاگران در ورزشگاه‌های کشور صادر نشده و باید منتظر تصمیم و اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا باشیم.»

نوروزی در پاسخ به این سؤال که آیا شهرهای دیگر ظرفیت نصب سامانه هوشمند امید را دارند؟ افزود:‌«مشکل همین است و باید این سامانه در ورزشگاه‌های سراسر کشور نصب شود. مشکلی در استان تهران نداریم و در شهرستان‌ها هم باید موانع برطرف شود. تصمیمات ما تنها مختص به ورزشگاه خاصی نیست و این تصمیمات کشوری خواهد بود. فراموش نکنیم که با کوچک‌ترین بی‌تدبیری شاهد شیوع مجدد این بیماری خواهیم بود. از طرفی فکر نمی‌کنم تا فردا(امروز) اتفاق خاصی بیفتد و ورزشگاه‌ها پذیرای هواداران در مسابقات هفته نهم باشند. تصمیم گیرنده ستاد مقابله با کروناست و این ستاد هم با درنظر گرفتن یکسری مسائل، تصمیم قطعی می‌گیرد. نگرانی‌هایی در خصوص بالا رفتن تعداد مبتلایان در صورت حضور هواداران در ورزشگاه‌ها وجود دارد که امیدواریم برطرف شود.»

ستاد ملی مقابله با کرونا و فدراسیون پزشکی ورزشی تاکنون جلسات زیادی برای بررسی حضور هواداران در ورزشگاه‌ها برگزار کرده‌اند. دکتر نوروزی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این تعداد جلسات چه خروجی ای داشته؟ گفت: «این جلسات تا به اینجا هیچ خروجی ای نداشته و ما هم منتظریم که اتفاقات خوبی بیفتد و ورزشگاه‌ها هم به وضعیت عادی بازگردد.» رئیس فدراسیون پزشکی  ورزشی در پایان خاطرنشان کرد:«تعدادی اصول همگانی در کشور وجود دارد و اهمیت به شیوه‌نامه‌ها تا زمانی که این بیماری وجود دارد، الزامی است. همکاری با مسئولان برگزاری مسابقات در رشته‌های ورزشی مختلف، رعایت فاصله اجتماعی بر اساس جایگاه‌های مشخص و زدن ماسک از موارد حائزاهمیت است. البته این امور باید در صورت صدور مجوز در ورزشگاه‌ها اجرا شود.»

کپی