اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلاهبرداری اینترنتی با ترفند خدمات ارز دیجیتال در پایتخت

کلاهبرداری اینترنتی با ترفند خدمات ارز دیجیتال در پایتخت

مرد تبهکاری که با ایجاد یک سایت جعلی صرافی دیجیتال و ارائه خدمات از شهروندان کلاهبرداری کرده بود ، شناسایی ودستگیر شد.

به گزارش ایران انلاین ، سرهنگ "داود معظمی گودرزی"، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت گفت: چندی پیش یکی از شهروندان با مراجعه به پلیس شکایتی مبنی بر کلاهبرداری تحت عنوان ارائه خدمات در خصوص ارزهای دیجیتال مطرح کرد و بلافاصله رسیدگی به ماجرا در دستور کار پلیس فتا پایتخت قرار گرفت.
وی عنوان کرد: شاکی اظهارادامه داد،  باتوجه به اینکه حساب کاربری ام که در آن معادل 5 میلیارد ریال ارز دیجیتال داشتم دچار مشکل شده بود ،در فضای مجازی سرگرم جستجو شدم  و با یک صراف ارزهای دیجیتال که در زمینه ارائه خدمات بین المللی رمز ارزهای مختلف فعالیت داشت آشنا شدم.
رئیس پلیس فتا ادامه داد: شاکی توضیح داد،  باتوجه به اینکه سایت مورد نظر نماد اعتماد الکترونیک نیز داشت بدون اطمینان از اصالت نماد اطمینان و هویت مدیران آن جهت رفع مشکل خود تمام مشخصات و مدارک هویتی خود را به همراه ایمیل،نام کاربری و رمز عبور خود برای ئ این فرد فرستادم و مبلغی را نیز جهت کارمزد واریز کردم اما بلافاصله بعد از واریز وجه دیگر جوابم را نداد و در نهایت با بررسی بیشتر متوجه شدم نام کاربری و رمز عبور من تغییر کرده و تمام ارزهای دیجیتال داخل آن به سرقت رفته است.
این مقام سایبری تصریح کرد:بدنبال شکایت این مرد، کارآگاهان پلیس فتا با استفاده از روش‌های نوین کشف جرایم سایبریموفق به شناسایی هویت واقعی متهم شدند و در یک عملیاتغافلگیرانه با هماهنگی مقام قضایی مجرم سایبری را در محل اختفای خود در یکی از محله های غربی تهران بزرگ دستگیر و به همراه تجهیزات هوشمند به پلیس فتا منتقل کردند.
سرهنگ گودرزی ابراز داشت:  متهم پس از انتقال به پلیس فتا و مواجهه با ادله دیجیتال جمع آوری شده توسط پلیس به جرم خود اقرار کرد و پرده از نحوه اقدامات مجرمانه خود برداشت.
رئیس پلیس فتا به شهروندان توصیخ کرد:  به هیچ عنوان به هویت ها در فضای مجازی اعتماد نکنند و اطلاعات محرمانه خود از جمله اطلاعات هویتی،ایمیل،نام کاربری و رمز عبور حساب های کاربری دیجیتال و ... را به هیچ عنوان در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند و توصیه‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و همواره مراقب ترفند کلاه‌برداران و سودجویان باشند و در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق سایت رسمی پلیس فتا به نشانی  www.cyberpolice.ir اعلام کنند

کپی