اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

 • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

راهنمای انتخاب ضدعفونی کننده صنعتی و خانگی مناسب

راهنمای انتخاب ضدعفونی کننده صنعتی و خانگی مناسب

رعایت بهداشت و نظافت برای بدن و محیط اطراف امری ضروری و لازم به نظر می رسد. این امر از طرق مختلفی مانند استفاده از مواد ضدعفونی کننده، گندزداها و غیره صورت می پذیرد. نحوه استفاده، موارد کاربرد و قدرت مکانیسم روش های مختلف بهداشتی با هم متفاوت است.

رعایت بهداشت و نظافت برای بدن و محیط اطراف امری ضروری و لازم به نظر می رسد. این امر از طرق مختلفی مانند استفاده از مواد ضدعفونی کننده، گندزداها و غیره صورت می پذیرد. نحوه استفاده، موارد کاربرد و قدرت مکانیسم روش های مختلف بهداشتی با هم متفاوت است. ممکن است هر روش، پیش نیاز یا مکمل روش دیگر باشد. مواد ضد عفونی کننده حاوی یک ماده ضد باکتری یا ضد میکروبی فعال هستند. این مواد می توانند محافظت بیشتری در برابر میکروب های بیماری زا، ایجاد کنند. در این مقاله با ذکر نکات مهم در انتخاب یک ضدعفونی کننده اثربخش، به بررسی محصولات ضدعفونی کننده شرکت آرال شیمی که دارای سابقه نزدیک به یک دهه در تولید این محصولات است،می پردازیم.

 

انواع ضدعفونی کننده ها

ضد عفونی کننده ها به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

الف) ضدعفونی‌کننده‌های سطح پایین: یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن، ضدعفونی عمومی سطوح هستند. ضدعفونی‌کننده‌های سطح پایین می‌توانند اکثر باکتری‌های رویشی، برخی قارچ‌ها و برخی ویروس‌ها را در یک دوره زمانی عملی (≤10 دقیقه) از بین ببرند.

ب) ضدعفونی سطح متوسط: میکروارگانیسم های رویشی از جمله مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، همه قارچ ها را از بین می برد و اکثر ویروس ها را غیرفعال می کند. به عنوان ضدعفونی کننده های بیمارستانی هم شناخته می شوند.

ج) ضدعفونی کننده سطح بالا: کاربرد این نوع ضدعفونی کننده ها برای میکروب کشی است  که به عنوان مرحله نهایی در پردازش ضدعفونی تجهیزات پزشکی حیاتی و نیمه بحرانی قبل از استفاده بیمار در نظر گرفته شده است.

ضدعفونی تجهیزات پزشکی با ضدعفونی کننده سطح بالا

دستگاه های حیاتی در حین استفاده با بافت های معمولی استریل یا فضاهای بدن تماس پیدا می کنند. دستگاه های نیمه بحرانی در حین استفاده با غشاهای مخاطی یا پوست سالم تماس می گیرند. از این رو ضدعفونی و استریل کردن این تجهیزات اهمیت بسزایی دارد.

آرال شیمی تولیدکننده ضدعفونی کننده های سطح بالا با برند پراکسیدین می باشد. این محلول ها برپایه پراستیک اسید بوده و علاوه بر ازبین بردن انواع باکتری، قارچ، کپک و مخمر، اسپورها را نیز از بین می برند. فعالیت اسپورسیدال پراکسیدین با افزایش دما، افزایش می یابد. این ماده به عنوان رسوبگیر ضعیف و ضدعفونی کننده قوی مورد استفاده قرار می گیرد. با مراجعه به فروشگاه اینترنتی آرال شیمی می توانید این محصولات را مشاهده کنید.

کاربردهای ضدعفونی کننده ها:

ضدعفونی کننده ها در سه بخش خانگی، صنعتی و بیمارستانی استفاده می شوند. برای این منظور از انواع مختلفی از ضدعفونی کننده ها همچون انواع الکل ها، پراکسیدها، کلر، فرمالین، گلوتال آلدهید، بنزآلکونیوم و غیره استفاده می شود.

استفاده از ضدعفونی کننده صنعتی

 • ضدعفونی کننده صنعتی، در بخش های مختلف استفاد می شود. شستشو و ضدعفونی سیستم CIP و COP کارخانه های صنایع غذایی، ضدعفونی فیلترها، ضدعفونی در کشتارگاه ها، ضدعفونی صنایع لبنی، تولید آب معدنی و نوشیدنی، صنایع کمپوت و کنسرو، هتل، رستوران و تانکرهای آب و غیره کاربرد دارد.
 • ضدعفونی کننده های بیمارستانی، برای ضدعفونی کردن و استریل محیط بیمارستان، تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی استفاده می شود. برخی از این ضدعفونی کننده ها، حاوی نقره و هیدروژن پروکساید و آب دیونیزه هستند و تفاوت بارزی بامحلول‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل موجود در بازار دارند. این محلول ها خواص ترمیم زخم نیز دارند.
 • از ضدعفونی کننده های الکلی، برای ضدعفونی کردن دست و سطوح آلوده به میکروب استفاده می شود.

محلول ضدعفونی کننده موثر چه ویژگی هایی دارد؟

هنگام انتخاب و استفاده از یک ضد عفونی کننده شیمیایی باید عوامل زیر را در نظر گرفت:

 1. اثربخشی: ضدعفونی کننده باید در برابر میکروارگانیسم های مورد نظر به خوبی عمل کند.
 2. غلظت ماده ضد عفونی کننده: غلظت صحیح باید طبق دستورالعمل سازنده استفاده شود. رقیق شدن بیش از حد ممکن است باعث شود که ضدعفونی کننده علیه میکروارگانیسم ها به درستی عمل نکند.
 3. زمان تماس: ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی باید به مدت زمان ماند کافی روی سطح آلوده داشته باشند.
 4. ماندگاری یا پایداری: بسیاری از ضدعفونی کننده های رقیق شده با گذشت زمان بی اثر می شوند. پس از آماده شدن ماده ضد عفونی کننده رقیق شده باید مطابق دستورالعمل سازنده با "تاریخ مصرف" یا "تاریخ انقضا" تاریخ گذاری شود.
 5. وجود آلاینده های دیگر: به عنوان مثال، پروتئین ها، مواد آلی، صابون ها، مواد شوینده همگی می توانند اثر ضد عفونی کننده را کاهش دهند. باقیمانده روغن و گریس روی سطوح ممکن است از تماس موثر با مواد ضدعفونی کننده جلوگیری کند.
 6. PH و دما: اکثر مواد ضدعفونی کننده دارای pH و دمای مطلوب برای اثربخشی هستند. علاوه بر این، درجه حرارت بالا می تواند تبخیر ماده ضد عفونی کننده را افزایش و زمان تماس را کاهش دهد و در موجب کاهش اثربخشی ماده ضد عفونی کننده شود.
 7. سختی آب: می تواند سرعت کشتن برخی مواد ضد عفونی کننده را کاهش دهد.
 8. سازگاری: مواد ضدعفونی کننده باید با اقلام در حال ضدعفونی سازگار باشند، به عنوان مثال، فولاد ضد زنگ می تواند توسط اسید قوی و هیپوکلریت آسیب ببیند، در حالی که پلاستیک ها می توانند توسط ضد عفونی کننده های حاوی حلال های آلی تحت تأثیر قرار گیرند. علاوه بر این، برخی از مواد ضدعفونی کننده ممکن است با سایر مواد شیمیایی واکنش دهند و گازهای خطرناکی را آزاد کنند.
 9. خطرات سلامتی: بسیاری از مواد ضدعفونی کننده برای سلامتی خطرناک هستند و ممکن است اثرات سمی، خورنده یا حساسیت آلرژیک ایجاد کنند.
 10. استفاده مستقیم: یکی از مزایای ضدعفونی کننده موثر، استفاده مستقیم آن است. هرچند که باید بتواند در مدت زمان ماند تعیین شده روی سطح آلوده، بیشترین تعداد میکروب‌ها از بین ببرد.

کلام آخر:

فرآیند ضدعفونی کردن، مستقیماً با بدن انسان در ارتباط است. انتخاب یک محصول مناسب ضدعفونی کننده، می تواند ضامن سلامت انسان و محیط زیست باشد. محصولات ضدعفونی کننده صنعتی آرال شیمی، تمام خصوصیات یک ضدعفونی کننده موثر را دارا هستند. محصولاتی سطح بالا بر پایه پراستیک اسید، که تمام گونه های پاتوژن های بیماری زا را از بین می برند. همچنین، این محصولات، دوستدار محیط زیست هستند و باقی مانده مضری از خود بر جای نمی گذارند. طیف کاربرد گسترده محصولات ضدعفونی کننده آرال شیمی در بیمارستان ها، صنایع مختلف و حتی برای ضدعفونی دست و سطوح، موجب محبوبیت آنها نزد مشتریان شده است. این محصولات را در آدرس www.aralshimi.com می توانید مشاهده نمایید.

کپی