اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

واکسن فایزر ضعیف‌ترین حریف در برابر اومیکرون

واکسن فایزر ضعیف‌ترین حریف در برابر اومیکرون
آرزوکیهان

مطالعات محققان آفریقایی نشان داد واکسن فایزر ضعیف‌ترین عملکرد را در برابر گونه جهش‌یافته اومیکرون دارد.

به گزارش ایران آنلاین، محققان آفریقای جنوبی روز سه‌شنبه گزارش دادند واکسن ها تا حدی در مقابل گونه اومیکرون مقاومت دارند و می توان گفت افرادی که 3 دوز واکسن را دریافت کرده و یا به کرونا مبتلا شده اند بدنشان مقابل اومیکرون مقاوم تر است اما افرادی که تنها دو دوز را دریافت کرده اند ه طرز قابل توجهی در برابر عفونت ناشی از بیماری آسیب پذیر هستند.

با ظهور اومیکرون در سراسر جهان نشانه این بیماری با دیگر  ویروس های جهش یافته کرونا مقایسه شد.

هم اکنون اومیکرون در 50 کشور و 19 ایالت آمریکا منتشر شده است.

یافته های موسسه تحقیقات سلامت آفریقا دراین باره نشان داد افرادی که هم واکسن تزریق کرده و هم در گذشته به عفونت کووید- 19 مبتلا شده اند در مصونیت بیشتری مقابل بیماری قرار دارند از این رو پیشنهاد شد از دوزهای تقویت کننده نهایی نیز استفاده کنند، اما این وضعیت برای دریافت کنندگان واکسن فایزر متفاوت است.

"جاکوب لمیکس"‌از دانشکده پزشکی هاروارد در این باره گفت:‌ این واقعیتی است که ویروس اومیکرون قابل انتقال تراز سویه های قبلی است و می تواند به شکل قابل توجهی از سیستم ایمنی بدن عبور کند. اکنون با فرا رسیدن کریسمس و آغاز سال نو و افزایش سفر های مردمی نگرانی در مورد انتقال سریعتر و افزایش بیماران روز به روز بیشتر می شود.

نکته دیگری که از تحقیقات اخیر بدست آمده نشان میدهد افرادی که در گذشته با واکسن فایزر بیون تک واکسینه شده اند مقاومت کمتری مقابل این سویه جدید داشته و بدنشان نسبت به ابتلا به بیماری و عفونت مستعدتر است.

دانشمندان آفریقای جنوبی می‌گویند با انجام آزمایش خون از افرادی که با واکسن فایزر مقاوم شده اند روشن شد آنتی بادی‌های ناشی از واکسن فایزر ۴۰ برابر کمتر، توانایی خنثی سازی سویه اومیکرون را دارند. متخصصان مرکز تحقیقات سلامت آفریقای جنوبی می‌گویند شاهد کاهش چهل برابری توانایی آنتی بادی‌هایی ناشی از واکسن فایزر برای خنثی سازی سویه جدید هستند.

موش‌های جهش‌یافته میزبان‌های جدید کروناویروس !

 
 
 

 

کپی