اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سنگ اندازی غربی‌ها در مسیر مذاکرات+ فیلم

سنگ اندازی غربی‌ها در مسیر مذاکرات+ فیلم
بیتا میرعظیمی

تحولات رخ داده همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات در وین، حکایت از سنگ اندازی و سیاست یک بام و دو هوای غربی ها و واشنگتن در مسیر مذاکرات با تهران دارد.

ایران آنلاین/ واشنگتن تنها چند روز پیش از آغاز دور هشتم مذاکرات وین، در جدیدترین اقدام خود علیه تهران چند نهاد و شخص ایرانی را به بهانه نقض حقوق بشر و اقدامات سرکوبگرانه به لیست تحریم های ظالمانه خود افزود. این اقدام در حالی از سوی دولتمردان آمریکایی صورت می گیرد که غربی ها با هدف رفع تحریم های ظالمانه علیه ایران در حال رایزنی بوده و همین امر نیز خلاف ادعای واشنگتن مبنی بر جدیت در مذاکرات را به طرف های گفتگو ثابت می کند.

در چنین شرایطی، آلمان نیز به عنوان یکی از شرکای توافق هسته ای برجام، طرح پیشنهادی ایران برای احیای مذاکرات در دوره هفتم مذاکرات وین را قابل قبول ندانسته و تاکید کرد برلین مسیر دیپلماتیک را در این زمینه دنبال می کند؛ اما زمان رو به اتمام است.

همزمان "ژان ایو لودریان" وزیر خارجه فرانسه نیز بدون اشاره به سنگ اندازی طرف های غربی در تعهدات خود نسبت به توافق هسته‌ای و بهانه جویی در پذیرش متون پیشنهادی ایران، مدعی شد طرف ایرانی به دنبال بن بست مذاکرات است.

"جیک سالیوان"مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در یک کنفرنس خبری، بدون اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از توافق هسته‌ای مدعی شد که توپ در زمین ایران است تا جدیت خود را برای ادامه مذاکرات نشان دهد.

مجموعه این اقدامات و تحولات تنها چند روز پیش از آغاز دور جدید مذاکرات وین، از سنگ اندازی و سیاست یک بام و دو هوای طرف های غربی ها و واشنگتن در مذاکره با ایران حکایت دارد. گویا طرف‌های غربی فراموش کرده‌اند که خروج واشنگتن از این توافق و کارشکنی های کاخ سفید، برجام و مذاکرات احیای آن را در دست اندازهای کنونی انداخته است.

برای تحلیل بیشتر این موضوع، ایران آنلاین گفتگویی تصویری با "معصومه پورصادقی" کارشناس سیاست خارجی و "حنیف غفاری" کارشناس مسائل بین الملل انجام داده و سنگ اندازی و سیاست یک بام و دو هوای غربی ها در مسیر مذاکرات را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادیم:

معصومه پورصادقی، کارشناس سیاست خارجی

حنیف غفاری؛ کارشناس مسائل بین الملل

کپی