اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

امیررضا واعظ آشتیانی در گفت‌وگو با «ایران»:

آوردن VAR ربطی به تحریم ندارد

آوردن VAR ربطی به تحریم ندارد
حامد جیرودی

فدراسیون فوتبال دوران خاصی را سپری می‌کند و هرازگاهی اخبار حاشیه‌ای جدیدی از درون این مجموعه به گوش می‌رسد؛ مثل استعفای دو روز پیش احمدرضا براتی عضو هیأت رئیسه فدراسیون از ریاست کمیته تدوین و تطبیق مقررات. موضوعی که چندان هم جدید نیست و در همین 9 ماهه ریاست شهاب‌الدین عزیزی خادم شاهد چند مورد دیگر استعفا و کناره‌گیری بوده‌ایم.

روزنامه ایران/ در این میان وعده‌های محقق نشده ریاست فدراسیون و اظهار نظرهای بعضاً جنجالی او جزو موارد قابل توجه است.

امیررضا واعظ آشتیانی، قائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی که خود یکی از مدیران فوتبال کشورمان در سال‌های اخیر بوده، درباره تعداد نسبتاً زیاد کناره‌گیری‌ها در فدراسیون فوتبال به خبرنگار «ایران» گفت: «برداشت و تحلیل من این است که پختگی و تجربه در فدراسیون فوتبال نادیده گرفته شده. کارشناسان بر این باور بودند که چهره‌های جدیدی باید وارد شوند منتها به این معنا نبود که افراد خودشان به دست خودشان حذف شوند یا حذف‌شان کنند و نیروهایی که همواره چسبیده به فدراسیون هستند، بمانند. این اتفاق می‌تواند ناشی از بینش ضعیف در فدراسیون باشد. یک مجموعه زمانی موفق است که ایده‌پردازی توسط افراد آگاه صورت بگیرد و با هدفمندی از آن استفاده شود اما ما الان در فدراسیون چه نگاه و ایده جدیدی می‌بینیم؟ حتی افرادی هم که آمده‌اند، روزمرگی را دنبال می‌کنند. بعد از حدود یکسال باید تحولی در فدراسیون به وجود آمده باشد اما به غیر از تیم ملی فوتبال که در دوره درخشش چهره‌ها قرار دارد، در سایر بخش‌ها با افت و خیزهای فراوانی روبه‌رو هستیم و وضعیت سینوسی است.»

در این میان سؤال بی پاسخ منتقدان این است که چرا عزیزی خادم به وعده‌هایش عمل نکرده است؟ وعده‌هایی مثل آوردن VAR به فوتبال‌مان. تکنولوژی‌ای که نبود آن در کنار اشتباه های متعدد داوری صدای بسیاری از تیم‌ها در لیگ برتر را درآورده است.

واعظ آشتیانی در این خصوص گفت: «بیشتر کشورها از تکنولوژی VAR استفاده می‌کنند و پیچیدگی خاصی هم ندارد که نتوان از آن استفاده کرد. مگر اینکه خودمان در یادگیری مشکل داشته باشیم.»

او درباره اینکه فدراسیون تحریم‌ها را مانع از آوردن این سیستم به ایران می‌داند، چنین واکنشی داشت: «من از این حرف تعجب می‌کنم. ما که تحریم‌ها را در کشور در حوزه‌های مختلف دور زده‌ایم و مسأله پیش پا افتاده‌ای است که بخواهیم درباره آن صحبت کنیم. در ضمن آن کسی که در انتخابات وعده می‌دهد، باید پیش‌بینی همه این مسائل را کرده باشد. انتخابات فدراسیون فوتبال اواخر سال گذشته و در زمان تحریم برگزار شد. ما الان 40 سال است که تحریم هستیم و این طور نیست که آقایان بگویند ما 50 سال پیش آمدیم. کمتر از یک سال پیش قول‌هایی دادند. مانند درآمد سرشار برای فدراسیون فوتبال ولی حالا مدعی‌اند برای اداره فدراسیون نیازمند چند میلیون دلار هستند.»

واعظ آشتیانی تأکید کرد: «به اعتقاد من این شرایط به خاطر کوتاهی‌های مجمع فدراسیون است. متأسفانه این مجمع، مجمع کاربردی و کارآمدی نیست. در حالی که اگر جایی اتفاقی بیفتد، مجمع درخواست جلسه فوق‌العاده می‌کند. ما وقتی می‌گوییم انتخابات فدراسیون فوتبال باندی است و شایسته‌سالاری در آن وجود ندارد، معنی و مفهومش همین است. وقتی مجمع فدراسیون خنثی است و هیأت رئیسه ماهی یک بار جلسه می‌گذارد، همین می‌شود. در حالی که باید جلسه گذاشت و برخورد قاطع کرد. با چه کسی تعارف دارید؟ اولین کار هیأت رئیسه مطالبه‌گری است. آیا مطالبه گری راجع به قول‌هایی که فدراسیون داده و عمل نشده، انجام شده است؟»

در این بین تکرار واژه‌هایی چون «خوبان عالم» و تشکر از آنها توسط عزیزی خادم، واکنش‌های منفی زیادی میان اهالی فوتبال به وجود آورد. واعظ آشتیانی با اشاره به این موارد، صحبت‌هایش را ادامه داد: «این ادبیات جز حاشیه‌سازی، سودی ندارد و البته افکار این افراد را هویدا می‌کند. من تعجب می‌کنم که آقایان چرا مسائلی مطرح می‌کنند که بیانش لزومی ندارد.»

مدیرعامل اسبق استقلال معتقد است مواردی چون جادو و جادوگری برای مدیرانی مطرح می‌شود که ضعف بینش و اعتقادی دارند: «این مسائل بستگی به افرادی دارد که مخاطب چنین حرف هایی قرار می‌گیرند؛ فردی که این مسائل را مطرح می‌کند، قطعاً طرف مقابل را محک می‌زند. هیچ احدی جسارتش را نداشت که در حضور من چنین مسائلی را مطرح کند، حتی مراجعه‌ای هم نداشتم که مثلاً بیایند و بگویند استقلال طلسم شده است. در سال دومی که مدیریت استقلال را برعهده داشتم، 4 بازی پیاپی مساوی کردیم و برخی می‌گفتند استقلال طلسم شده ولی برای من مسلم بود که ربطی به این مسائل ندارد. اینها به سراغ افرادی می‌روند که ضعف بینش و ضعف اعتقادی دارند و این مسائل را با آنها مطرح می‌کنند.»

کپی