اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

محکومیت عامل کشتار و آوارگی صدها هزار مسلمان میانمار؛

آه مسلمانان روهینگیا دامن "سوچی" را گرفت

آه مسلمانان روهینگیا دامن "سوچی" را گرفت
بیتا میرعظیمی

“آنگ سان سوچی” رهبر دوفاکتوی سابق میانمار و برنده اسبق صلح نوبل که سالها پیش با دفاع از نیروهای ارتش، دستور نسل کشی قومی گسترده علیه مسلمانان روهینگیا را صادر کرده بود، با تصمیم فرمانده ارتش این کشور تنها به ۲ سال حبس محکوم شد. حبسی اندک و ناعادلانه در مقابل این همه جنایت علیه اقلیت مسلمان.

ایران آنلاین/ خانم آنگ سان سو چی که از سال 2011 میلادی عملا قدرت را در میانمار بدست گرفته بود، با دفاع از جنایت ارتش این کشور علیه مسلمانان روهینگیا، اعتبار جهانی خود را از دست داده و امروز نیز به دست همین ارتش به حبس محکوم شد. در حقیقت آه هزاران مسلمان بی گناه روهینگیایی، بار دیگر گریبان سوچی را گرفته و این برنده پرهیاهو و مدعی جایزه صلح نوبل را که در دوران حکومتش یک تراژدی دهشتناک از پاکسازی قومی علیه مسلمانان را خلق کرده بود، را در اذهان عمومی حقیرتر از همیشه کرد. 

تراژدی دهشتناک

وی که در سال ۱۹۹۱ جایزه صلح نوبل خود را با ادعای تلاش هایش برای برقراری دموکراسی در میانمار از دستان "باراک اوباما" رئیس جمهوری سابق آمریکا گرفته بود، نه تنها دموکراسی را در کشورش برقرار نکرد بلکه ریاست پاک سازی قومی گسترده ای را برعهده گرفت که در آن هزاران مسلمانان بی گناه کشته شده ، روستاهایشان سوزانده شده و همزمان با تجاوز به زنان، کودکان مظلوم در بی رحمانه ترین شکل ممکن سلاخی شدند؛ و این تنها بخشی از حقیقت به نمایش درامده از سوی رسانه ها بود.

سوچی که تلاش داشت خود را در اذهان عمومی یک مدافع حقوق بشر نشان دهد، در قضیه نسل کشی مسلمانان به دست بوداییان افراطی همه اصول و ارزش های حقوق بشری را کنار گذاشته و سکوت کرد. وی که زمانی ژنرال های بی رحم میانمار را "مهربان" توصیف کرده بود، اکنون به دست همین ژنرال های "مهربان" با اتهاماتی نظیر تحریک ناآرامی‌های عمومی و نقض قوانین بهداشتی مرتبط با همه‌گیری کووید-۱۹، گرفتار شده و حکم حبس 2 ساله دریافت کرده است. 

نسل کشی مسلمانان روهینگیا

با مروری کوتاه بر نسل کشی بی رحمانه مسلمانان در میانمار و سکوت "آنگ سان سو چی" بر نقض گسترده حقوق بشر علیه روهینگیایی های ساکن در ایالت راخین ، این موضوع برجسته تر می شود که چرا افکار عمومی جهانی تا به این حد از سوچی 76 ساله، متنفر است؟ نسل کشی سازمان یافته بودائیان تحت حمایت و پشتیبانی سوچی علیه مسلمانان در ایالت راخین، مصداقی بارز از نسل کشی و جنایت علیه حقوق بشر بشمار می رود. جنایتی که شاید بتوان آن را کینه مدعیان حقوق بشر و آزادی لیبرال علیه مسلمانان تعبیر کرده و ابراز تاسف صوری سوچی، علیه این اقلیت مظلوم را واکنشی مغرضانه به حوادث دهشتناک در مرز و بوم این کشور تلقی کرد. اقلیتی مظلوم که به واسطه کینه توزی سوچی و دیگر ژنرال های میانماری علیه مسلمانان، مرگ بیش از 400 هزار نفر و آوارگی بیش از یک میلیون مسلمان روهینگیایی را در تاریخ رقم زد. این در حالی است که هم اکنون نیز بسیاری از مسلمانان روهینگیایی از سرزمین خود اخراج شده و پس از مهاجرت به کشورهای دیگر، در دام قاچاقچیان انسان گرفتار شده و برخی دیگر نیز به قتل رسیدند.

مجازاتی اندک برای "سوچی"

سوچی که در حمایت از ژنرال های به اصطلاح"مهربان"، جنایتی بزرگ علیه مسلمانان را خلق کرده بود، این بار تحت فشار افکار عمومی قرار گرفته و حتی به توصیه برخی فعالین حقوق بشر، قرار شد جایزه صلح نوبل از وی پس گرفته شود.

مروری بر واقعیت های تلخ تحمیل شده بر مسلمانان روهینگیایی طی چند سال اخیر با رهبری آنگ سان سوچی، این واقعیت را برملا می کند که این رهبر برکنار شده، هنوز به مجازات بی رحمانه ترین اتفاق اخیر در تاریخ نرسیده و حبسی 2 ساله برای این حجم عظیم از جنایات علیه بشریت، بسیار اندک و ناعادلانه است.

در همین ارتباط ایران آنلاین با "ثمانه اکوان" کارشناس مسائل بین الملل و "مهدی خورسند لیه چاک" کارشناس اوراسیا گفتگویی تصویری انجام داده و جنایات "آنگ سان سوچی" علیه مسلمانان میانمار و سکوت مجامع بین الملل در مقابل این نسل کشی گسترده علیه اقلیت روهینگیا را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. 

"سوچی"؛ متهم ردیف اول نسل کشی در میانمار+ فیلم

"سوچی" باید به جرم نسل کشی مجازات شود+ فیلم

 

ثمانه اکوان، کارشناس مسائل بین الملل

مهدی خورسند کارشناس اوراسیا

کپی