اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنج سال پس از رانده شدن داعش

فلوجه دوباره نفس می‌کشد

فلوجه دوباره نفس می‌کشد
چلو کورنیش، خبرنگار سیاسی ‌مترجم: وصال روحانی

پنج سال پس‌از شکست نیروهای داعش در فلوجه عراق، یک بازیابی آشکار روحی و رشد نسبی اقتصادی در این منطقه رؤیت و احساس می‌شود. این تمثیلی از نفس کشیدن انسان‌ها و بازگشت امید به منطقه‌ای است که همیشه از مهم‌ترین پایگاه‌های مقاومت در عراق شناخته شده است.

روزنامه ایران/ حالا می‌توان دور و بر رودخانه‌ای که از این منطقه می‌گذرد، چراغ‌های نئونی را دید که تجسم یک بلوار تفریحی را به وجود می‌آورند و همچنین مجتمعی از مغازه‌ها را که کالاهای روز را در اختیار رهگذران می‌گذارند. در نگاهی وسیع‌تر، این استان الانبار عراق است که با خروج نیروهای اشغالگر امریکایی از منطقه، تدابیر لازم را برای حیاتی تازه اتخاذ و به مرحله اجرا گذاشته است. اگر سری به رمادی، دیگر شهر بزرگ این استان هم بزنید، نشانه‌های این حیات مجدد را به چشم خواهید دید. ساختمان‌هایی که در دست احداث هستند، بازارچه‌هایی که کارگران آن را تعبیه می‌کنند و حتی چرخ و فلک‌ها و محوطه‌های وسیعی که در آن وسایل بازی بچه‌ها نصب شده و خبر از پایان نسبی ارعاب و ترسی می‌دهند که داعش و القاعده سال‌ها در دل مردم بینوای منطقه کاشته بودند.

این آزادی روحی و شیرینی مذاق را باید به رزمندگان عراقی نسبت داد که از توان تشکیلاتی بیشتر نزد گروه‌های معارض و تجاوزگر نهراسیدند و جانانه با آنها جنگیدند. عراقی‌ها پس‌از تمامی سختی‌های دوران دیکتاتوری تقریباً 35 ساله صدام با دیوهای تازه‌ای در لباس القاعده مواجه شدند ولی نیروهای مقاومت در سال 2004 با بیش از 10 هزار نفر از نیروهای این سازمان، با القاعده جنگیدند و کوتاه نیامدند. البته در این نبردها و سپس طی رویارویی با داعش در سال 2014 قربانیان زیادی روی دست نیروهای مقاومت ماندند و آمار می‌گویند از 2003 تا 2017 حدود 25 هزار مبارز و البته مردم عادی عراقی جان باختند تا به آرامی و با گذشت سال‌های بعدی شهر فلوجه و استان الانبار به چیزی تبدیل شوند که امروز می‌بینیم.

سایه داعش البته هنوز در عراق، سوریه و افغانستان احساس می‌شود اما ناصر الغانم، رئیس کل نیروهای مسلح عراق می‌گوید این سازمان جهنمی اینک در سست‌ترین وضعیت خود در عراق قرار دارد و مردم و مقام‌های این استان هستند که اداره منطقه را در دست دارند و حس زندگی و نور امید دوباره بین مردم مشاهده می‌شود. یکی از بازیگران اصلی در این احیای مجدد، مردی 40 ساله به‌نام محمد الحلبوسی است که در سال‌های 2017 و 2018 فرمانداری الانبار را برعهده داشت و سپس رئیس مجلس عراق شد و از هر امکان و وسیله‌ای برای رونق بخشیدن مجدد به این استان بشدت تضعیف شده سود جست. درست است که مشکلات ریشه‌ای مثل بیکاری، گرانی ارزاق و البته مرگ‌های کرونایی در الانبار هم به چشم می‌خورند اما مردم معترفند که در قیاس با 10 سال پیش این استان یک بازیابی فوق‌العاده را تجربه کرده است.

یک مکانیک جوان در شهر رمادی می‌گوید: «اوضاع خیلی بهتر شده است و حتی در زمینه‌های شغلی احساس اطمینان بیشتری داریم. ما خوشحالیم که نیروهای بیگانه دیگر حرف اول را در عراق نمی‌زنند. حرف‌های سعدیا حامد، زن 59 ساله رنج کشیده‌ای هم که هر 9 پسرش را در جنگ بزرگ نیروهای مقاومت با داعشی‌ها در سال 2016 از دست داد، روشنگر وضعیت موجود است؛ «ارتش عراق توان کافی نداشت و نیروهای مردمی در شکست دادن داعش نقش اول را ایفا کردند. من بیشتر از همه متضرر شدم ولی حالا که می‌بینم منطقه ما قدم به دورانی تازه و یک عصر مستقل می‌گذارد، فقط به فردا فکر می‌کنم و به آینده‌ای که روشن‌تر است.»

منبع: Financial Times

کپی