اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ارزیابی 15 کارشناس اقتصادی از عملکرد 100 روزه دولت سیزدهم

ارزیابی 15 کارشناس اقتصادی از عملکرد 100 روزه دولت سیزدهم
گروه اقتصادی

در کارنامه یکصد روزه دولت، رساندن ذخایر کالاهای اساسی به حد قابل قبول، تأمین حقوق کارکنان دولت بدون استقراض از بانک مرکزی یا خلق پول، توزیع هوشمند کالاهای اساسی و اصلاح ساختار بودجه با رویکرد بودجه بدون کسری دیده می‌شود.

روزنامه ایران/ یکصد روز از روزی که کابینه سیدابراهیم رئیسی، کشور را در شرایط  کرونا زده و با حجم انبوهی از مشکلات اقتصادی تحویل گرفت می‌گذرد؛ کسری بودجه 600هزار میلیارد تومانی، رشد اقتصادی حدود صفر، تورم حدود 45 درصدی و کاهش ذخایر کالاهای اساسی میراثی بود که به دولت سیزدهم رسیده بود و حالا دولت کارنامه‌ای نزدیک به 110 روزه از نحوه مدیریت این شرایط و مواجهه با این مشکلات را ارائه کرده است. مهم‌ترین اولویت دولت بدون شک حفاظت از جان مردم و تأمین سلامت بود چرا که شرایط به جایی رسیده بود که روزانه 700 خانواده ایرانی داغدار می‌شدند و از ۳۰ میلیون واکسن خریداری شده، ۵ میلیون واکسن بیشتر تحویل نشده بود، بنابراین واکسیناسیون عمومی در اولویت دولت قرار گرفت و آیت‌الله رئیسی شامگاه یکشنبه اعلام کرد: امروز در صدمین روز دولت باید اعلام کنم که بیش از ۱۰۰میلیون دوز واکسن تزریق شده است.

از لحاظ اقتصادی هم دولت با حجم انبوهی از بدهی و رشد 10 برابری هزینه‌ها تحویل دولتمردان سیزدهم شد؛ براساس آمار سایت بانک مرکزی دولت 650 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهی دارد که 90 درصد آن متعلق به خود دولت است نه شرکت‌ها. به این موارد باید اوراق‌فروشی بی‌حساب و کتاب و بدهی سنگین ۵۳۵ هزار میلیاردتومانی اوراق مالی که روی دست دولت سیزدهم باقی ماند را هم اضافه کرد.

از سوی دیگر دولت قبل 8 میلیارد دلار واردات کالا‌های اساسی در قالب ارز 4200 تومانی را در ماه‌های پایانی عمر خود خرج کرده بود، بیش از ۵۵ هزار میلیارد تومان از تنخواه بانک مرکزی استفاده کرده و تنها از همین محل بیش از ۶۳۷ هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه کرده بود.

اما در کارنامه یکصد روزه دولت جدید علاوه بر عزم جدی برای واکسیناسیون عمومی، رساندن ذخایر کالاهای اساسی به حد قابل قبول، تأمین حقوق کارکنان دولت بدون استقراض از بانک مرکزی یا خلق پول، توزیع هوشمند کالاهای اساسی، اصلاح ساختار بودجه با رویکرد بودجه بدون کسری و با تکیه بر درآمدهای واقعی دیده می‌شود.

علاوه بر این موارد دولت در راستای فعال کردن دیپلماسی اقتصادی، عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای، گسترش ارتباطات اقتصادی با آسیا، حضور در اجلاس اکو و ارتباط با ترکمنستان را به‌عنوان نخستین گام‌های عملی در کارنامه 100 روزه خود دارد. کارنامه اقتصادی دولت را به بوته بررسی و نقد اقتصاددانان، نمایندگان مجلس و استادان دانشگاه گذاشته‌ایم.

آنچه در جدول مشاهده می‌کنید بررسی کارنامه دولت از نگاه آنان و پیشنهادهایی است که برای ادامه این مسیر برای دولت دارند.
---
---
 
کپی