اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

چرا رئیس موساد به واشنگتن سفر کرد؟

چرا رئیس موساد به واشنگتن سفر کرد؟
بیتا میرعظیمی

تنها چند روزی از وقفه ایجاد شده در مذاکرات وین نگذشته بود که "دیوید بارنئا" رئیس موساد، عازم واشنگتن شد تا به گفته رسانه های غربی، با مقامات ارشد دولت بایدن، درباره برنامه های هسته ای ایران به گفتگو بنشیند.

"الهام عابدینی"کارشناس مسائل بین الملل، در گفتگویی با خبرنگار ایران آنلاین، سفر رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه رژیم صهیونیستی به واشنگتن را در راستای نگرانی های فزاینده صهیونیست ها در خصوص مذاکرات هسته ای ایران ارزیابی کرده و گفت: رژیم صهیونیستی همزمان با آغاز دور هفتم مذاکرات در وین، تمام تلاش های خصمانه و هجمه های تفرقه انگیز خود را معطوف سنگ اندازی در مسیر مذاکرات پیش رو کرد؛ به گونه ای که شاهد بودیم اواخر هفته گذشته "نفتالی بنت" نخست وزیر رژیم صهیونیستی با "آنتونی بلینکن" وزیر امور خارجه آمریکا تماس گرفته و خواهان توقف فوری مذاکرات شد. این رژیم همچنین به همراه انگلیس بیانیه ای را صادر کرده و درباره فعالیت های هسته ای ایران اظهار نگرانی کرد. حتی شاهد بودیم که "یائیر لاپید" وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در دیداری با "امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه، خواستار حمایت کاخ الیزه و اعمال تحریم های جدید علیه ایران شد.

نگرانی صهیونیست ها از قدرت ایران

وی افزود: عمده نگرانی های رژیم صهیونیستی این است که جمهوری اسلامی ایران با قدرت دیپلماسی، حضور و نفوذش را در منطقه گسترش داده و همزمان با دستی پر از مذاکرات هسته ای بازگردد. در راستای همین نگرانی نیز رئیس موساد عزم واشنگتن کرده تا پس از دیدار با مقامات آمریکایی، از دولت "جوبایدن" تعهدی دوباره در تضمین امنیت خود گرفته و با اقداماتی خصمانه در روند مذاکرات پیش رو اخلال ایجاد کند.

عابدینی، رژیم صهیونیستی را تنها مکان دارای سلاح و کلاهک هسته ای بدون نظارت در منطقه معرفی کرده و تصریح کرد: رژیم صهیونیستی، عضو ان پی تی نبوده و آژانس بین المللی اتمی نیز هیچ نظارتی بر برنامه های هسته ای و اتمی آن ندارد. حتی آژانس اتمی با سیاسی کاری های متعدد، نه تنها نسبت به برنامه های هسته ای این رژیم در منطقه، ابراز نگرانی نکرده ؛ بلکه اقدامی نیز برای توقف برنامه های اتمی صیهونیست ها انجام نداده است. این در حالی است که حتی اطلاعات محدود و جسته گریخته از تعداد کلاهک های موجود در سرزمین های اشغالی نیز از طریق رسانه ها درز پیدا کرده و هرگز به صورت رسمی از سمت آژانس بین المللی اتمی اعلام نشده باشد.

سیاسی کاری آژانس اتمی

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: اما نکته قابل تامل این است که علی رغم سیاسی کاری های آژانس نسبت به برنامه های هسته ای رژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی ایران بارها به جامعه بین الملل ثابت کرده است که به هیچ وجه به دنبال سلاح کشتار جمعی  نبوده و نخواهد بود. در اثبات این امر نیز می توان به بهره گیری عراق از سلاح شیمیایی علیه ایران در طی 8 سال جنگ تحمیلی استناد کرد.  از سویی دیگر ایران به دلیل حرمت شرعی و فتوای مقام معظم رهبری هرگز به سمت تولید سلاح هسته ای نرفته و این موضوع را نیز بارها به جامعه بین الملل اثبات کرده است. بنابراین نگرانی صهیونیست ها برآمده از برنامه های صلح آمیز ایران نمی باشد؛ بلکه این نگرانی وجود دارد که تهران از طریق دیپلماسی و راهکارهای سیاسی، روابط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خود را با کشورهای منطقه و غربی توسعه داده و همزمان حوزه نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد؛ اقدامی که قطعا رژیم صهیونیستی را در منطقه و صحنه بین الملل به انزوای دائمی خواهند کشاند.   

به گفته این کارشناس، ریشه تنش های موجود در منطقه به مسابقه تسلیحاتی بازمی گردد. مسابقه ای که سود مالی فراوانی را نصیب امریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی کرده و همزمان  تنش ها و اختلافات میان کشورهای منطقه را تشدید می کند. این در حالی است که مقامات صهیونیستی ادامه حیات خود را به افزایش تنش ها و تفرقه افکنی ها گره زده و از هرگونه همکاری و راهکارهای دیپلماتیک در میان میان کشورهای منطقه هراس دارند.

حضور پرقدرت ایران در مذاکرات

عابدینی در عین حال اشاره ای به اقدامات سازنده دولت جدید ایران در دور هفتم مذاکرات کرده و گفت: اقدامات دولت جدید ایران در مذاکرات اخیر و حضور تیم اقتصادی-سیاسی بسیار قوی تهران در میز مذاکرات، به جهانیان ثابت کرد که ایران با اراده ای قوی  آماده مذاکرات و رفع تحریم های ظالمانه مطابق تعهدات برجامی است. اقدامی که مقامات صهیونیستی را نگران تر از همیشه کرد؛ چرا که صهیونیست ها متوجه این قضیه شدند که ایران برخلاف تمام هجمه ها و تبلیغات غربی، بدنبال برقراری روابط سیاسی خوب مبتنی بر گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری با همسایگان و کشورهای دیگر بوده و برای ایجاد یک فضای آرام در منطقه از هیچ اقدامی فروگذار نیست.

وی خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم آپارتایدی، اشغالگر و استعماری، بازتابی از کشورهای موسس این رژیم نظیر آمریکا و بریتانیا است؛ به همین دلیل نیز رفتارهای صهیونیست ها و امریکایی ها در امتداد یکدیگر تعریف شده و نمی توان میان ان ها تفکیک قائل شد. همین امر نیز حمایت های همه جانیه واشنگتن از سیاست های استعماری صهیونیست ها در منطقه را توجیه کرده و بر آن صحه می گذارد. 

 

کپی