اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

یک میلیارد هکتار از اراضی دنیا به سمت شوری می رود

یک میلیارد هکتار از اراضی دنیا به سمت شوری می رود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت و جایگاه خاک گفت: سالانه ۲۸ میلیارد دلار در دنیا تاوان شور شدن خاک را می پردازیم و حدود یک میلیارد هکتار از اراضی دنیا به سمت شوری می رود.

به گزارش ایران آنلاین: دکتر علی سلاجقه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان  حفاظت محیط زیست  در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه ماشین آلات، تجهیزات و سامانه های نوین آبیاری کشاورزی که امروز به مناسبت روز خاک برگزار شد، با بیان اینکه خاک به عنوان گنجینه یک چهارم تنوع زیستی کشور را در خود جای داده است، گفت: باستان شناسان همیشه وقتی می‌خواهند تمدنی را جست‌وجو کنند خاک را بررسی می کنند.

وی ادامه داد: خاک ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد که به عنوان بستر حیات مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از چهار ستون اصلی امنیت حیاتی کشور است. امنیت غذایی نیز زیرمجموعه امنیت حیاتی کشور است.

رییس سازمان محیط زیست اضافه کرد:  قانون خاک، خرداد ۹۸ با ۲۶ ماده و ۱۴ تبصره ابلاغ شد ولی این قانون اشکالاتی دارد که حتماً حل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه آمار و ارقام متفاوتی در خصوص خاک اعلام می شود، گفت: گفته می شود دو میلیارد تن خاک در حال از دست رفتن در قالب بحث انتقال و جابه جایی است. همچنین خاک درجا نیز با مشکل مواجه شده است. بحث شور شدن خاک نیز موضوع اساسی است.

وی در ادامه گفت: با تخلیه سفره‌ها در سواحل، پیشانی آب شور با توجه به چگالی بالایی که دارد به سمت آب شیرین در حال گسترش است و اراضی سواحل نیز در حال شور شدن است. در داخل کشور نیز به دلیل پمپاژ بالای آب چاه‌ها و تخلیه سفره‌ها همین جریان نیز در حال وقوع است.

سلاجقه با بیان اینکه می طلبد کشور نسبت به مسائل خاک توجه ویژه‌ای کند، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به وظایفی که در راستای قانون حفاظت از خاک کشور دارد بحث پایش، آلایش و بازسازی را در این بخش در دستور کار دارد و در حال تدوین آیین‌نامه‌های بسیار خوبی هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: سازمان حفاظت محیط زیست کشور از تمام سازمانهای مردم نهاد، اندیشمندان و دانشمندان درخواست می کند که این سازمان را در زمینه حفاظت از منابع طبیعی یاری کنند.

وی با بیان اینکه سالانه ۲۸ میلیارد دلار در دنیا تاوان شور شدن خاک را می پردازیم، گفت: حدود یک میلیارد هکتار از اراضی دنیا به سمت شور می رود. در بنگلادش در یک  بازه زمانی ۲۰ ساله ۳۲ میلیون هکتار از اراضی این کشور شور شده است. در کشور ما نیز شور شدن خاک  به صورت درجا اتفاق می افتد. یعنی در جایی که خاک ایجاد می شود  همان جا از بین می رود.

به گفته وی،  می توان این موضوع را مدیریت و خاک را حفاظت کرد. باید در آبی که استفاده می کنیم، پساب هایی که برای کشاورزی استفاده می شود، دقت ویژه کنیم.

سلاجقه افزود: سازمان حفاظت محیط زیست از همه ظرفیت ها استفاده خواهد کرد تا بتواند ارزش اقتصادی خاک را تبیین کند. اگر ارزش اقتصادی خاک را در بحث تغییر اقلیم  حدود ۵۰۰۰ دلار در هکتار در سال بدانیم، در بحث مراتع حدود ۷۰۰ دلار در هکتار در سال و در بحث آلایندگی و فیلتراسیونی که خاک انجام می دهد حدود ۳۰۰دلار در هکتار  در سال می توانیم داشته باشیم.

کپی