اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

چرا "ماکرون" با ولیعهد عربستان دیدار کرد؟

چرا "ماکرون" با ولیعهد عربستان دیدار کرد؟
بیتا میرعظیمی

یک کارشناس خاورمیانه سفر "امانوئل ماکرون" به عربستان سعودی و دیدار با "محمد بن سلمان" را اقدامی میانجیگرانه برای خروج از انزوای سیاسی و بازسازی وجهۀ بین‌المللی ریاض در سطح منطقه ارزیابی کرد.

"حسن هانی زاده" کارشناس خاورمیانه، در گفت و گو با خبرنگار ایران آنلاین گفت: "امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه، در آخرین مقصد سفرش به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، در جده با "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرده و طرفین در خصوص بحران اقتصادی و سیاسی در لبنان، برنامه هسته‌ای ایران و جنگ یمن رایزنی کردند.
خروج از انزوای سیاسی
به گفته این کارشناس، فرانسه از مدت ها پیش و به دنبال لغو قرارداد فروش 14 زیردریایی اتمی به قیمت 56 میلیارد دلار به استرالیا، با آمریکا و انگلیس دچار اختلاف سیاسی شده و مسیر جداگانه ای را انتخاب کرد؛ چرا که پاریس بر این باور است که لغو قرارداد نظامی استرالیا و فرانسه، با هدف آسیب زدن به اقتصاد این کشور در اتحادیه اروپا، تحت فشار انگلیس و آمریکا طرح ریزی و اجرا شده است. از طرفی بنا به اعتقاد شخصی ماکرون، نقش هژمونی و سنتی آمریکا و انگلیس در غرب آسیا کاهش یافته و با توجه به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ، نقش مهم تر و فعال تر پاریس در منطقه خاورمیانه به منظور پر کردن خلاء حضور نظامی واشنگتن و لندن، ضرورتی اجتناب ناپذیر بشمار می رود. لذا ماکرون طی دو ماه اخیر سفرهای متعددی به منطقه از جمله لبنان و عراق را کلید زده و سفر جدید خود به کشورهای جنوب خلیج فارس را با هدف استفاده از سفره گسترده کشورهای حوزه خلیج فارس، ترتیب داده است.
هانی زاده یکی از مهم ترین اهداف سفر ماکرون به ریاض را تلاش برای خروج از انزوای سیاسی این کشور در منطقه و صحنه بین الملل دانسته و تاکید کرد: حقیقت آن است که عربستان سعودی به دلیل رخداد برخی حوادث اخیر نظیر قتل"جمال خاشقچی"روزنامه نگار برجسته سعودی، جنگ هفت ساله عربستان علیه یمن و تفاوت نگاه انتقادی "جو بایدن" رئیس جمهوری آمریکا نسبت به حاکمیت فعلی ریاض، دچار انزوای سیاسی شده است. لذا سفر ماکرون به این کشور به عنوان اولین کشور غربی پس از انزوای سیاسی از سال 2018 ، نقطه ای مثبت و قابل اتکا برای مقامات سعودی بشمار می رود.

میانجیگری در بحران لبنان

به اعتقاد این کارشناس منطقه ای،  بخش مهمی از مذاکرات ماکرون و بن سلمان به بحران "لبنان" بازمی گردد. چرا که فرانسه از سالها پیش خود را قیم یا "مادر دلسوز و مهربان" لبنان تلقی کرده و با توجه به بافت اجتماعی و ساختار موجود در این کشور، خود را متولی سیاست های داخلی، منطقه ای و بین المللی آن دانسته و بیروت را "حیات خلوت " خود می پندارد. بنابراین ماکرون نقشی میانجیگرانه، در بحران روابط میان لبنان و عربستان و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس (پس از انتقادات شدید "جورج قرداحی" وزیر اطلاع رسانی سابق لبنان از حملات ائتلاف نظامی به رهبری ریاض علیه یمن) ایفا کرده و از سرگیری روابط دیپلماتیک میان این دو کشور را در دستور کار خود قرار داد. ماکرون پیش از عزیمت به عربستان، با "نجیب میقاتی" نخست وزیر لبنان تماس گرفته و به منظور کاهش تنش ها، استعفای "قرداحی" را مطالبه کرد. در مدت زمانی کوتاه قرداحی استعفا داده و بهانه جویی تنش میان ریاض و بیروت تا حد زیادی فروکش کرد.

وی افزود: در هر صورت بنظر می رسد با میانجیگری فرانسه در بحران روابط میان ریاض-بیروت، عربستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس روابط خود را با لبنان بار دیگر از سر خواهند گرفت. لبنان که اخیرا بحران اقتصادی سنگینی را از سر می‌گذراند، طی دوماه اخیر اختلافات و مجادلاتش با عربستان و متحدانش، مبادلات بازرگانی را کاهش داده و مشکلات اقتصادی و فشارهای سیاسی فراوانی را بر دولت این کشور متحمل کرده است. بر این اساس به نظر می رسد پس از سفر ماکرون به ریاض، روابط عربستان و لبنان رو به بهبودی نهاده و بیروت به واسطه آغاز کمک های اقتصادی ریاض، تا حدی زیادی از تنگناهای اقتصادی نجات پیدا خواهد کرد.
نقش موثر ایران در منطقه
این کارشناس خاورمیانه یکی دیگر از محورهای مهم گفت و گو میان ماکرون و محمد بن سلمان را برنامه هسته ای ایران و مذاکرات تهران با کشورهای 4+1 در وین دانسته و تصریح کرد: هر چند که این موضوع ارتباطی به عربستان نداشته و در حقیقت یک موضوع بین المللی بشمار می رود؛ اما ریاض در این خصوص نیز جریان سازی کرده و سیاست های خود در خصوص برجام را همسو با سیاست های رژیم صهیونیستی و واشنگتن طرح ریزی کرده است.
به گفته هانی زاده، ریاض در تلاش است تا ایران در مذاکرات برجام امتیازی نگرفته و بالتبع تحریم های اعمال شده علیه این کشور نیز ملغی نگردد. اما اگرچه سیاست های فرانسه در رابطه با ایران و کشورهای جنوب خلیج فارس، جانبداری از کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس تلقی می شود؛ اما ماکرون تلاش دارد تا توازن میان کشورهای شمال و جنوب خلیج فارس را برقرار کرده و به دلیل جایگاه و نفوذ پراهمیت ایران در منطقه، به طرف سعودی این اطمینان را بدهد که توافق ایران و کشورهای 4+1 به ضرر هیچ یک از کشورهای جنوب خلیج فارس نبوده و با این اقدام همزیستی مسالمت امیز میان ایران و کشورهای جنوب خلیج فارس را برقرار کند.
همکاریهای اقتصادی و نظامی
این کارشناس، یکی دیگر از اهداف سفر ماکرون به ریاض را انعقاد قراردادهای نظامی، تجاری و بهره برداری از نفت و گاز این کشور دانسته و گفت: بنظر می رسد پس از سفر ماکرون به ریاض، از این پس شاهد حضور فعال شرکت توتال فرانسه به عنوان بزرگترین شرکت نفتی این کشور در ریاض و تضعیف جایگاه شرکت های آمریکایی در حفاریهای عربستان باشیم.
وی در عین حال تصریح کرد: در سفر رئیس جمهوری فرانسه به عربستان سعودی، بیش از 450 نفر از مدیران یکصد شرکت فعال اقتصادی، صنعتی، نظامی و تجاری پاریس حضور فعال داشته و قراردادهای مهم اقتصادی، نظامی و تجاری را میان فرانسه، امارات و عربستان منعقد کردند. هر چند که در حال حاضر همکاریهای نظامی پاریس و ریاض، به شدت مورد انتقاد سازمانهای حقوق بشر قرار گرفته است؛ زیرا ماکرون در جریان این سفر، قراردادهای مهم تسلیحاتی و نظامی متعددی را با سعودی ها منعقد کرده و با این اقدام حمله ظالمانه ائتلاف نظامی به مردم مظلوم یمن را بیش از پیش تقویت کرده است.

 

کپی