اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

روایت خواندنی خبرگزاری رسمی روسیه از تنهایی اسرائیل

روایت خواندنی خبرگزاری رسمی روسیه از تنهایی اسرائیل
راضیه خوئینی

رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را می‌کند تا مانع توافق میان امریکا و ایران شود؛ وزیر امور خارجه اسرائیل پیش از آغاز مذاکرات، برای تاثیرگذاری بر موضع فرانسه به پاریس سفر کرده بود، اما درنهایت اسرائیل خود را منزوی و گرفتار بازی‌های خودش دید.

به گزارش ایران‌آنلاین، به نقل از بخش خبری فرانسوی اسپوتنیک، رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را می کند تا مانع توافق میان آمریکا و ایران شود، رئیس دیپلماسی اسرائیل پیش از آغاز مذاکرات وین، برای تاثیرگذاری بر موضع فرانسه به پاریس سفر کرده بود اما در نهایت اسرائیل خود را منزوی و گرفتار در دام بازی‌هایش دید.

آغاز مبارزه علیه اسرائیل
با از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران در 29 نوامبر، تل آویو سخت در تلاش است که بر روند این رویداد تاثیر بگذارد. یائیرلاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در پاریس به طور مفصل با امانوئل مکرون صحبت کرد و در پایان این دیدار پرده از برنامه های پنهانی خود علیه ایران برداشت و گفت که تحریم ها باید تشدید و تهدید نظامی واقعی علیه ایران اعمال شود، زیرا تنها روندی که می تواند مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شود همین است. تا این لحظه رقابت هسته ای ایران متوقف نشده است و با مذاکرات وین هم متوقف نخواهد شد.
 

فشار آمریکا بر ایران «سیاست بلوف زنی است»

تل آویو همچنین می خواست به پاریس هشدار بدهد « تهران در حال تلاش برای خریدن زمان است، بنابراین نباید به او اعتماد کرد.» ادعایی که روز قبل از مذاکرات هسته ای در لندن و نزد آمریکایی ها نیز تکرار شد. هدف لاپید از سفر به پایتخت های اروپایی این بود که موضع غرب را درخصوص برنامه هسته ای ایران دشوارتر کند.

لاپید تصریح کرد؛ با نفتالی بنت نخست وزیر و بنی گانتز وزیردفاع رژیم صهیونیستی به کار خود ادامه خواهند داد تا تمامی جهان را به نوعی در مقابل ایران قرار دهند. در عمل اسرائیل هرگونه چشم انداز از یک توافق با ایران را رد میکند.

تیری کویل، پژوهشگر موسسه روابط بین الملل و استراتژیک (IRIS) و متخصص در امور ایران، می گوید: «این موضع سنتی اسرائیل در قبال ایران است.»

او به اسپوتنیک می گوید: «اسرائیلی ها کاملا از این روند ناراحت هستند. استراتژی آنها اکنون این است که شرکای غربی را تحت فشار قرار دهند تا در مقابل ایران در حد امکان سختگیر باشند.»

اما آمریکا مصمم به مذاکره مجدد درخصوص انرژی هسته ای ایران است آنچنان که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز 31 اکتبر گفت : «ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی بهترین راهکار برای مقابله با چالش ها و تهدیدهای ناشی از برنامه هسته ایران است» نگرشی که بر وضعیت اسرائیل تاثیرگذار است.

تیری کوویل تاکید می کند که « اسرائیلی ها در سیاست اعمال فشار حداکثری علیه ایران از همیشه منزوی تر به نظر می رسند.»

کشورهای عربی نیز که دشمنان قسم خورده ایران و متحدان عینی رژیم صهیونیستی بودند درخصوص اعمال فشار حداکثری بر ایران قاطعیتی از خود نشان ندادند.
ریاض و تهران در بغداد شروع به مذاکراتی برای برقراری روابط دوباره کرده اند. همچنین یک هیئت اماراتی در تاریخ 24 نوامبر در ابوظبی میزبان علی باقری معاون وزیرامور خارجه ایران بود و طرفین بر «توسعه روابط بر اساس حسن همجواری و مبتنی بر منافع مشترک» تاکید کردند.

بنابراین رژیم صهیونیستی آماده می شود تا به تنهایی درخصوص پرونده هسته ای ایران اقدام کند.
نفتالی بنت درسخنرانی  روز 23 نوامبر در دانشگاه صهیونیستی ریچمن با لحنی تند گفت: «ما به سمت دورانی پیچیده پیش می رویم، شاید با برخی از نزدیکترین متحدان خود اختلاف نظر داشته باشیم. این اولین بار نیست. اما اشتباهی را که هنگام امضای توافق قبلی در سال 2015 مرتکب شدیم، دیگر تکرار نخواهیم کرد.»

تیری کویل اعتبار تبلیغات و بیانیه های تند رژیم صهیونیستی درباره اقدام نظامی علیه ایران را بسیار محدود و به نوعی فاقد ارزش قضاوت می کند و می گوید: «حتی در دوران ترامپ، باوجود تنش های منطقه ای و احساسات شدید ضد ایرانی در واشنگتن، هیچ جنگ مستقیمی رخ نداد» و هشدار می دهد که «این بزرگترین خطرات و ریسک را به همراه خواهد داشت.»

تیری کویل با اشاره به اینکه «رژیم صهیونیستی بهای انتخاب های اشتباه گذشته خود را می پردازد. می گوید: «اسرائیلی ها خود مسبب قرار گرفتن در چنین شرایط هستند و خودشان به ایجاد این وضعیت دامن زده اند» در واقع نتانیاهو با تحت فشار قرار دادن دونالد ترامپ عامل خروج یک جانبه آمریکا از توافقنامه 2015 شد. نخست وزیر وقت اسرائیل از آن به عنوان «تصمیم تاریخی» استقبال کرد و رئیس جمهور آمریکا آنرا «اقدامی شجاعانه» خواند.

تداوم سیاست فشار حداکثری بر ایران با تشدید تحریم های اقتصادی، ترور سردار قاسم سلیمانی و محسن فخری زاده دانشمند و رئیس برنامه هسته ای ایران در سال 2020، حملات سایبری و خرابکاری های متعدد در سایت های هسته ای ایرانی و هیچ یک از اینها به اهداف ایران پایان نداد؛ از آن زمان ایران به طور پیوسته، حجم ذخایر اورانیوم غنی سازی شده را افزایش داد و فراتر از حد مجاز 3.67 درصد رفت.

بر اساس برآوردهای آژانس بین المللی انرژی اتمی که در ماه نوامبر منتشر شد ایران ذخایر اورانیوم دارای غنای 60 درصد خود را از 10کیلوگرم در پایان ماه آگوست به 17.7 کیلوگرم افزایش داد.
در عین حال میزان ذخیره اورانیوم با غنای 20 درصد را از 84.3 کیلوگرم به 113.8 کیلوگرم افزایش داد و این کاملا برخلاف خواسته های اسرائیل است.

روایت جالب تحلیلگر اسپانیایی از زانو زدن عربستان سعودی

افشای تجاوز ۱۰ مامور سازمان سیا به کودکان ۲ تا ۱۰ ساله!

 

 

 

کپی