اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

چرا "ماکرون" به امارات سفر کرد؟

چرا "ماکرون" به امارات سفر کرد؟
بیتا میرعظیمی

"امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه، در راستای سفر دوره‌ای به خاورمیانه، در توقف اول خود در امارات، قرارداد فروش ۸۰ فروند جنگنده رافال و ۱۲ فروند بالگرد کاراکال به ارزش 17 میلیارد یورو را با دبی امضاء کرد.

معصومه پورصادقی، کارشناس سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار ایران آنلاین، سفر دوره ای ماکرون به امارات، قطر و عربستان سعودی را با هدف افزایش همکاریهای سیاسی و اقتصادی و نظامی با کشورهای منطقه ارزیابی کرده و گفت: این سفر که تنها یک ماه قبل از واگذاری ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا به فرانسه و در آستانه آغاز رقابت‌های ریاست جمهوری ۲۰۲۲ این کشور انجام می شود، با اهداف استراتژیک و نظامی کاخ الیزه در منطقه، قابل تحلیل و بررسی است.

تجهیز منطقه به تسلیحات نظامی
وی افزود: در حقیقت ماکرون در تلاش است تا همزمان با انتخابات پیش رو در فرانسه و شکست های پی در پی داخلی و همچنین ریاست دوره ای اتحادیه اروپا در سال 2022 ، نقش پررنگی را در منطقه ایفا کرده و با حضور فعال در عرصه بین المللی و منطقه ای، بر مشکلات داخلی سرپوش بگذارد. از طرفی دیگر نیز شاهدیم که آمریکا در منطقه، توجه اش را به چین جلب کرده و ماکرون نیز در همین اثنا در تلاش است تا با حضور فعال خود در منطقه، نقش فرانسه در مسائل منطقه و بین الملل را فعال تر از همیشه جلوه دهد.
پورصادقی تصریح کرد: از سویی دیگر رئیس جمهوری فرانسه تلاش دارد وجهه پاریس را در منطقه خلیج فارس بهبود بخشیده و در ابعاد تجاری، اقتصادی و منافع مشترک میان پاریس و کشورهای منطقه نقش برجسته ای را ایفا کند.  فرانسه همچنین درنظر دارد تا به منظور ایفای نقشی سیاسی در منطقه خاورمیانه و بهره برداری از خلاء قدرتی نظیر ایران و نقش آفرینی در برخی درگیریهای منطقه، حضور سیاسی خود در منطقه را تحکیم بخشیده و بحرانها و حوادث منطقه ای را با فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی مدیریت کند.
این کارشناس تصریح کرد: در حقیقت پیام اول ماکرون در سفر دوره ای به کشورهای منطقه، حمایت همه جانبه از دوستان و هم پیمانان منطقه ای از طریق فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی است. در اثبات این امر نیز می توان به قرارداد تسلیحاتی اخیر پاریس با دبی به ارزش 17 میلیارد یورو، اشاره کرد. قراردادی که قطعا تناقضات رفتاری و کلامی کشورهای غربی در تضمین اجرای حقوق بشر و امنیت جهانی بیش از پیش آشکار می کند.

تبدیل خاورمیانه به بشکه باروت
وی افزود: اما نکته مهم دیگر در سفر ماکرون به خاورمیانه، به همزمانی آن با دور هفتم مذاکرات وین بازمی گردد. شاهد بودیم که رئیس جمهوری فرانسه همزمان با پایان مذاکرات وین، اظهارات ضد ایرانی را مطرح کرده و دور کنونی مذاکرات هسته‌ای با ایران را ناموفق خواند. این همزمانی سفر و اظهارات خصمانه علیه تهران، درست زمانی که نتایج مذاکرات وین از سوی مقامات اروپایی موفقیت آمیز توصیف شده است؛ پیامی جز تفرقه افکنی به دنیا مخابره نمی کند. چرا که پاریس در تلاش است تا در مذاکرات وین، ایران را مقصر جلوه داده و با این اقدام امتیازات بیشتری را از طرف ایرانی مطالبه کند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران با ابتکار عمل، متون پیشنهادی خود را به طرف های مذاکره ارائه داده و بر لغو تحریم های یکجانبه و ظالمانه پافشاری کرد. اما در نقطه مقابل شاهد بودیم که طرف های اروپایی از جمله فرانسه به جمع بندی نرسیده و برای بررسی بیشتر متون پیشنهادی تهران، به پایتخت های خود بازگشتند. بنابراین کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، مقصر تعلل و کندی مذاکرات بوده و تلاش در مقصر جلوه دادن ایران در مذاکرات کنونی، اقدامی خصمانه علیه تهران تلقی شده و راه به جایی نخواهد برد.
معصومه پورصادقی در عین حال تصریح کرد: حقیقت آن است که ایران برنامه هسته ای صلح آمیز را دنبال کرده و تاکنون درچهارچوب قراردادهای بین المللی و آژانس اتمی رفتار کرده است؛ اما آمریکا، فرانسه و انگلیس میزان قابل توجهی از تسلیحات و تجهیزات نظامی را به کشورهای منطقه فروخته و خاورمیانه را به بشکه ای باروت تبدیل کرده اند. در همین راستا نیز ادعای کشورهای خواهان صلح و امنیت بین المللی، پذیرفتنی نیست؛ چرا که همین کشورها منطقه را به چالش کشیده و با امضای قراردادهای تسلیحاتی و نظامی کلان، صلح و امنیت منطقه ای را به سرابی دست نیافتنی تبدیل کردند.

کپی